Rady a tipy

Plánujete stavbu pasivního domu? Přinášíme přehled změn a novinek pro rok 2022

Od   | 

Stavby energeticky úsporných domů jsou v současnosti stále častější. Doposud stačilo splnit jen pár pravidel, legislativa však v souvislosti s ochranou klimatu začíná tlačit povolené limity spotřeby energií níž a níž. Od letošního ledna tak vstupuje v platnost hned několik nových pravidel. Jakých?

Pokud jste plánovali stavbu rodinného domu a nyní se obáváte, že budete muset výrazně zvýšit svůj rozpočet, můžete být v klidu. Letošní změny se dotknou primárně kvalitnějších návrhů budovy.

Rolety jsou jedním ze způsobů, jak zabráníte přehřívání svého domu. Zdroj: Shutterstock.com

Každý nově postavený dům musí splňovat požadavky na nízkoenergetickou stavbu – jestliže splníte přísnější požadavky, bude se jednat o stavbu pasivní. Takové domy mají velmi nízkou spotřebu energie na veškerý provoz. Ten počítá s vytápěním, chlazením, větráním a ohříváním vody. U pasivních domů je určující měrná potřeba tepla na vytápění.

  • Nízkoenergetické stavby mají limit 5 kWh/metr čtvereční/rok.
  • Pasivní stavby mají limit 15 kWh/metr čtvereční/rok.

Jaký vybrat nábytek do koupelny?

Myslete na kvalitní tepelnou izolaci

Pro všechny pasivní domy jsou stěžejní pasivní tepelné zisky – to jsou zisky ze slunečního záření, které se do domu dostane oknem, ale i zisky vnitřní, které pocházejí ze spotřebičů a osob. Pokud použijete kvalitní izolaci, v průběhu zimy můžete výrazně snížit množství uniklého tepla z domu do exteriéru. Kvalitní tepelná izolace tak zajistí příjemný komfort a teplotu v místnostech.

Výrobou vlastní elektrické energie ušetříte. Zdroj: Viessmann

Co všechno se zpřísňuje?

Na začátku letošního roku s sebou legislativní změny přinesly zejména zpřísnění – a to zejména na tepelně-izolační parametry konstrukcí, ale i na obnovitelné zdroje. Nejvíce ušetřit lze při maximálním využití slunečního záření – a nyní se dostáváme k tomu, o čem jsme mluvili na začátku.

Pokud bude váš návrh domu kvalitní, bude počítat s návrhem oken z pohledu jejich velikostí, orientace, technických vlastností. Tímto způsobem můžete ušetřit až 30 procent spotřeby energie za vytápění. Ušetřit vám pomůže také kvalitní obálka budovy, ale také využití kvalitních a účinných technologií.

Na co musíte myslet při plánování pasivního domu? Zdroj: Home in cube

Pasivní dům? Co to je?

Hlavními charakteristickými znaky pasivních domů je jejich práce s přirozeným teplem a světlem. I proto je třeba myslet nejen na solární zisky, ale i funkční stínění. Zatímco v zimě se vám přirozené záření hodit bude, v létě je třeba zamezit přehřívání domu. Vhodný pozemek je prosluněný, mírně svažitý a orientovaný na jih či jihozápad. I z tohoto důvodu je téměř jisté, že pasivní dům ve smrkovém lese nepostavíte.

„Pasivní dům je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Koncepce pasivního domu není architektonický styl nebo stavební systém, ale dílčí kapitola při navrhování a projektování novostaveb nebo rekonstrukcí.“ – Wikipedie

Součástí pasivního domu by měla být i rekuperace. Zdroj: Zehnder

Využijte maximum slunečního záření

Aby byly vaše zisky ze slunce co největší, je nutné vybrat vhodná okna – je třeba vybrat taková skla, která propustí maximum světla i tepla. Když v zimě odtáhnete rolety, slunce vám dům částečně vyhřeje. V létě je pak vhodné využít venkovních žaluzií, ale i různých konstrukcí, které záření odkloní. Další možností je využití skla s protisluneční ochranou, to však bude snižovat vaše zisky během zimy.

 

Jak správně vybrat baterie do koupelny

 

Zateplení je nutnost

Se snížením tepelných ztrát v zimě vám pomůže také kvalitní zateplení. Teplo uniká z interiéru do exteriéru všemu konstrukcemi – skrz obvodové zdi, střechu, podlahy, ale i okenní a dveřní otvory. O tepelných ztrátách zde rozhoduje tepelná vodivost a tloušťka konstrukcí. V současnosti se tento problém řeší vnějším zateplením. Ochráníte tak nosnou konstrukci před změnami teplot, zajistíte lepší propustnost vodních par a minimalizujete riziko vzniku kondenzace. U historických objektů, kde se do fasády zasahovat nemůže, lze využít vnitřní zateplení.

K zateplení lze použít lehký a cenově dostupný polystyren, v šedé variantě je příměs grafitu, který má dobré tepelně-izolační vlastnosti. Použít lze i minerální vlnu, ale i čedičovou či skelnou.  V současnosti dosahují tepelné izolace u pasivních domů tloušťky 20 až 30 cm u obvodových stěn, 30 až 40 cm u střešních konstrukcí a 20 cm u podlah.

 

Proč si pořídit tepelné čerpadlo vzduch-voda?

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login