Zahrada
Plánujete realizaci zámkové dlažby? Dejte si pozor, aby vás řemeslník nenechal ve štychu
Příliš úzké spáry nebo propadající se dlaždice – i na takové chyby můžete při realizaci zámkové dlažby narazit. Řemeslník možná podcenil přípravu, nebo jednoduše pospíchal. Pokud realizaci dlažby teprve řešíte, výběr řemeslníka či stavební firmy nepodceňujte. A jestli už máte pokládku dlažby za sebou a pracovník vám od rozdělané nebo zpackané práce utekl, svěřte projekt specialistům, kteří dají vše do pořádku. U StoneGallery to dobře dopadne.
Od rozdělané práce se neodchází
Bohužel, mnoho řemeslníků (čest výjimkám) má ve zvyku realizace nedotahovat a při prvních náznacích problémů vzít nohy na ramena. Často je příčinou špatná komunikace, která předchází samotné realizaci.
Základem úspěchu je jasná komunikace a finální cenová nabídka
Řemeslník by měl se zákazníkem vše pečlivě probrat včetně technických detailů (kvality podloží, způsobu olemování, typu dlaždic) a ideálně si nejprve místo realizace osobně prohlédnout. Měl by přesně propočítat potřebné množství materiálu, a především vypracovat transparentní kalkulaci, ve které budou jasně specifikované prováděné činnosti s finální cenou.
Řemeslník by měl poradit a upozornit na nevýhody
Problém může nastat i v případě, že řemeslník sice práce provede bez chyb, ale zákazníka předem neseznámí s vlastnostmi, výhodami i nevýhodami materiálu či postupu pokládky, pro který se rozhodl.
„Často se na nás obrací nešťastní zákazníci, kteří s výsledkem práce předchozího řemeslníka nejsou spokojeni. Někdy jsou realizace opravdu nedotažené, jindy jen nebyli adekvátně upozornění na nevýhody a problémy, které se u klasické zámkové dlažby mohou projevovat,“ komentuje David Gregora ze společnosti StoneGallery, která se specializuje na prodej obkladů a dlažeb včetně realizací.
„Se zákazníkem pak celý proces absolvujeme od začátku. Zjišťujeme, jestli má význam opravovat a předělávat stávající zámkovku. Mnohdy je lepší, a dokonce i výhodnější, původní dlažbu raději zrušit a položit venkovní keramickou dlažbu. Její pokládka není složitější než pokládka zámkové dlažby, přesto zákazníkům přináší mnohem lepší vlastnosti,“ dodává.
Zámková dlažba – klasika, která se nehodí všude
Mnozí řemeslníci se realizací venkovních dlažeb zabývají i 20 a více let. Často jsou šikovní. Jenže opakují zažité postupy, nesledují trendy v oboru a novým věcem se učit nechtějí. Výsledkem je pak obyčejná zámková dlažba na každém kroku, kterou doporučují všem a kamkoliv.
Za poslední roky ale technologie výroby stavebních materiálů zásadně pokročily a odrazily se i v oblasti venkovních dlažeb. K tradičnímu betonu tak existují i další alternativy, které jsou z hlediska estetiky i vlastností pro použití kolem domu lepší volbou. V současnosti má zámková betonová dlažba význam zejména ve veřejných prostorách (na parkovištích, příjezdových cestách, chodnících a náměstích), pro použití na terasu či kolem bazénu se ale příliš nehodí.
Zvažte moderní alternativu v podobě 2cm keramické dlažby
Příkladem moderního materiálu, který je pro pokládku na terasy, cestičky u domu či prostory kolem bazénu vhodnější než zámkovka, je 2cm keramická dlažba. Díky své tloušťce se pokládá podobně jako zámková dlažba suchou cestou, a to nejen na štěrk, ale i na pevné či výškově stavitelné terče. Pokládka keramické dlažby není náročnější než u zámkovky – právě naopak. Spáry mezi dlaždicemi se totiž nechávají volné a vymezují se spárovacími křížky nebo terči. Odpadá tak pracné zasypávání pískem, který realizaci zámkovky prodražuje a zanechá spoustu nepořádku.
Venkovní keramická dlažba o síle 2 cm je odolná, navíc se jednoduše udržuje a čistí. Protože má neporézní povrch, neušpiní se ani od oleje či mastnoty z grilu. „Zákazníci, kteří měli původně na terase obyčejnou zámkovou dlažbu, si venkovní keramické dlažby nemohou vynachválit. Už po pár měsících používání totiž jejich zámkovka vypadala zašle a opotřebovaně. Když ji zašpinili nebo čimkoliv umastili, skvrna na dlaždicích zůstala už na vždy. To se jim u keramiky stát nemůže,“ komentuje zkušenosti zákazníků David Gregora.
Pokládka betonové vs. keramické dlažby
Pokud jste s řemeslníkem naplánovali pokládku betonové zámkové dlažby a ten od své práce utekl po zhotovení štěrkového lože, je dokončení jinou firmou či řemeslníkem bezproblémové. V této fázi navíc můžete změnit i typ dlažby, a tak místo klasických betonových dlaždic položit moderní keramické. Způsob pokládky zámkové a keramické dlažby je totiž v mnoha ohledech totožný.
Pokládka do štěrkového lože
Zámkové i keramické dlažby se nejčastěji pokládají do štěrku. S tím souvisí nutnost pečlivé přípravy podkladu. Je potřeba provést výkop, ohraničit plochu obrubníky a prostor zasypat několika vrstvami štěrku různé frakce.
Aby byl podklad pevný a soudržný, musí se po zasypání každé z vrstev zhutnit vibrační deskou. Na vyrovnané štěrkové lože se následně pokládají dlaždice. Po pokládce keramických dlažeb je terasa či jiný dlážděný prostor hotový a ihned pochozí, u zámkovky je potřeba spáry ještě vysypat pískem.
Pokládka na terče
Rozhodnete-li se pro realizaci venkovní keramické dlažby, nabízí se vám ještě jeden způsob suché pokládky, a to na terče. Vhodný je například v situaci, kdy máte k dispozici hotovou betonovou základnu v dobrém technickém stavu. Řemeslník na ni jednoduše umístí plastové terče (buď pevné, nebo výškově stavitelné) a na ty položí keramické dlaždice.
Pokládka na terče má řadu výhod, ať už jde jednoduché vyrovnání plochy (a to i v budoucnu), nebo možnost umístění kabelů či trubek pod dlažbu. Pokládka na terče se volí i na střechy, balkony, terasy ve vyšším poschodí a další konstrukce, kde zasypání štěrkem není z důvodu velkého zatížení vhodné.
Realizace venkovní dlažby je investicí na desítky let. Proto nepodceňujte výběr materiálů ani odborníků, kterým práci svěříte. Že jste se už jednou spálili? Nevadí, vše se dá dokončit k vaší spokojenosti. Obraťte se třeba na specialisty ze zmíněné společnosti StoneGallery, kteří vám pomohou s výběrem materiálů či stavebními pracemi. Mají zkušenosti i s dokončováním realizací, které z různých důvodů nedopadly. Rádi podají pomocnou ruku i vám.
You must be logged in to post a comment Login