Koupelny

Plánujete novou koupelnu? Vyvarujte se nejčastějších chyb, které se opakovaně stávají při její realizaci

Od   | 

Nezáleží na tom, jestli zařizujete úplně novou, nebo naopak rekonstruujete tu současnou koupelnu. Mnohé chyby se stávají opakovaně, a tak není od věci jednou za čas připomenout alespoň ty základní. Pamatujte, že koupelna bude sloužit desítky let a do další stavby se vám hned tak chtít nebude.

Vyvarujte se nejčastějších chyb při zařizování koupelny. Zdroj: Ravak

Málo úložného prostoru

Není nic horšího, než nemít kam uschovat ručníky, kosmetiku, holicí strojek nebo čisticí prostředky. Při zařizování si často říkáme, že v koupelně příliš skříněk a komod nepotřebujeme, což samo sebou není zcela pravda. Pokud to tedy prostor dovolí, zvolte kromě klasické umyvadlové komody i samostatnou skříň, do které uložíte ručníky, léky i čisticí prostředky. Jestliže však koupelna nedisponuje přílišným prostorem, zvolte alespoň nástěnné poličky nebo zrcadlo se skříňkou, do které se vejdou kartáčky a další drobná  kosmetika. 

Nezapomeňte vhodně rozdělit všechny zásuvky. Získáte tak přehled o všech věcech. Zdroj Geberit

Pořiďte si kotel

Špatně zvolená barva

Mnozí z nás se touhu po barevných nebo divokých kombinacích snaží uplatnit v koupelně. Jenže koupelna by měla představovat relaxační zónu, ve které si rádi odpočineme po náročném dni v práci a s výraznými odstíny to moc nepůjde. Naopak na vás budou působit chaoticky, rušivě, až agresivně. Zapomeňte na rudou červenou, svítivě žlutou, nebo oranžovou. Z mysli vytěsněte i křiklavě modrou nebo zelenou barvu. V posledních letech patří mezi trendy barvy neutrální odstíny jako je krémová, bílá nebo hnědá. Příjemně vypadá barevná kombinace „tón v tónu“, kdy na větší plochy použijete světlejší odstín konkrétní barvy a na menší plochy nebo doplňky tmavší odstín dané barvy. Jestliže milujete barvy, můžete sáhnout i po pastelově modré nebo zelené barvě v decentním tónu. 

S výběrem barev neexperimentujte a raději vsaďte na neutrální barvy. Zdroj Geberit

Zdroj: Němec luxusní povrchy

Nesprávné kroky

Při zařizování koupelny často nemyslíme dopředu, a snadno tak špatně zvolíme pořadí některých kroků. Jedním z nejběžnějších příkladů je nejprve vyvedení odpadu a teprve poté výběr koupelnového nábytku. Výsledkem může být to, že na odpad nebude pasovat žádná komoda. Ve finále si pak budete muset objednat skříňku na míru od truhláře. Snažte si tedy nejprve vybrat skříňku podle sebe, zapište si její rozměry a teprve poté nechte vyvést odpad. 

Nejprve vyberte nábytek a teprve poté udělejte rozvody.
Zdroj: Ravak

Proč toaletu se sprškou?

Chceme všechno

U velkých koupelen toto problém není, ale u malých rozhodně ano. Každý sní o sprchovém koutě a zároveň o vaně, ale pokud místnost nedisponuje metry navíc, budeme se muset rozhodnout pouze pro jedno. Co se týče místa, je nejúspornější sprchový kout, ale i asymetrické vany se dají do malého prostoru někdy pohodlně zakomponovat. Stejně tak se rozmýšlejte i u ostatního vybavení. Přednost dejte pračce se sušičkou, nebo zvolte typ pračky, na kterou půjde sušička postavit. U toalety volte raději variantu s bidetovou sprškou a nikoliv zvlášť toaletu a zvlášť bidet. Úsporní se snažte být například i u umyvadla a místo dvojumyvadla dejte přednost klasické variantě.

Bidetová sprška v toaletě ušetří místo. Zdroj: Grohe

Přílišné šetření se nevyplácí

Je jasné, že mnohdy jsme limitováni rozpočtem a často se poohlížíme po levnějších variantách. Je potřeba si ale uvědomit, že koupelnu nezařizujeme na rok nebo dva. Ušetřit se dá na jiných místech interiéru, ale koupelnu bychom měli brát jako investici, na které se šetřit opravdu nevyplatí. Jen díky tomu, že si připlatíte například 2 – 3 tisíce na koupelnovém nábytku, vydrží vám klidně i o 10 let déle, než levnější nekvalitní varianta. To samé platí u umyvadla nebo u vany. Levnější varianty po chvíli mohou zežloutnout a brzká výměna vás ve finále bude stát více, než pořízení kvalitnějšího kousku hned na začátku.

Na vybavení nešetřete, odvděčí se vám dlouhá léta. Zdroj: Ravak

Nesprávná výška vybavení

Při zařizování koupelny často chybujeme i u samotného výběru zařízení. Nechtěně tak pořídíme příliš nízkou toaletu nebo bidet a naopak vysokou vanu, do které se budou hůř dostávat třeba lidé se sníženou pohyblivostí. Koupelnu tedy zařizujte i s ohledem na věk uživatelů, nebo i na fakt, zda jsou v domácnosti malé děti.

Nevhodně zvolená výška vany nebo toalety může představovat vážný problém.
Zdroj: Hansgrohe

Špatné osvětlení

Také osvětlení často vybíráme nesprávně, což je velká škoda. Nejen obývací pokoj, ale i koupelna by měla mít více zdrojů světla a ne pouze jedno centrální. Samozřejmě vyberte hlavní světlo, nebo dejte přednost LED bodovým žárovkám, či páskám. Některá zrcadla taktéž disponují zrcadlem, což je velké plus, jelikož nemusíte vybírat zvlášť doplňkové osvětlení k umyvadlu.

Nepodceňte centrální, ani doplňkové osvětlení. Zdroj: Aulix lighting

I prosklené dveře umí divy.
Zdroj: JAP FUTURE

Fotogalerie:

 

Chytrý sprchový žlab

 

 


You must be logged in to post a comment Login