Rady a tipy
Plánujete nové bydlení? Víme, jak určit jeho velikost, aby nebylo příliš velké, ale ani malé
Plánujete stavbu rodinného domu? Pak byste měli vědět, jaké faktory je třeba zohlednit při výpočtu jeho velikosti. Právě určení vhodné velikosti domu je totiž jedním z největších zádrhelů každé stavby. Dům svojí rozlohou musí vyhovovat nejen v současnosti, ale také v budoucnosti. Jistě ho nebudete chtít měnit za nový hned poté, co se vám narodí miminko nebo když vylétnou děti z hnízda.
S otázkou velikosti budoucího domu se pojí hned několik dalších – jak velký by měl být váš dům, aby vyhovoval nejen vašim současným, ale také budoucím nárokům? Nejen o tom vám dnes řekneme.
Rozhodnutí je na vás
O tom, jak bude váš rodinný dům velký, si musíte rozhodnout vy sami – nikdo jiný to za vás neudělá. Zatímco jedna rodina se třemi dětmi zvládne žít ve třípokojovém bytě, další rodina s jedním dítětem má zbytečně velký dům s prázdnými pokoji, které nejspíš nikdy nevyužijí. Při stavbě je třeba zohlednit, kolik vás bude v domě žít – nejen nyní, ale i v budoucnu.
Metry čtvereční, půdorys nebo něco jiného?
Pokud zvažujete, jak velký váš dům bude, spíše než na metry čtvereční se zaměřte na půdorys daných místností. I když je rozdíl mezi tím, když je podlahová plocha 60 nebo 120 metrů čtverečních, bude velký dům zbytečný, pokud nebudou místnosti využitelné (příliš zkosené stropy, výklenky, nevyužitelné kouty). Zaměřte se nejen na využitelnost pokojů, ale i možnost jejich rozdělení či sloučení, vhodnost umístění oken, dveří i komunikačních zón.
Jako příklad vám můžeme uvést třeba obývací pokoj o velikosti 25 metrů čtverečních. Jedna rodina promyslela, kam umístit dveře s okny, vyhnula se zbytečným výklenkům a nevyužitelným koutům – nyní se v prostoru cítí příjemně, vše je vzdušné a prostorné. Druhá rodina má stejně velký obývací pokoj, ale chybí vhodně umístěná okna a dveře jsou v místě, kde zbytečně zabírají prostor, který by šlo využít jinak – tato rodina se zde cítí stísněně.
Počet místností v domě
Nemyslíme jen obytné místnosti, ale také servisní, které se hodí také – a mnoho lidí je podceňuje. Již během prvních týdnů po nastěhování do nového domova zjistíte, kolik prostoru vám vaše věci zabírají a že je nemáte kam uskladnit. Je jedno, kolik ložnic máte. Pokud nemáte také místnosti, kam schováte věci na úklid, sezónní vybavení a další věci, vždy bude váš domov malý a plný.
Hlavně funkčně
Pokud dům navrhnete tak, aby na sebe jednotlivé místnosti logicky navazovaly a doplňovaly se, bude vám stačit i menší výměra. Pokud ale dispozici nepromyslíte, budete potřebovat prostory navíc, kam patří haly, chodby a další komunikační spojky. A právě ty se mohou stát důvodem, proč se dům prodraží. Jestli se vám ale představa centrální haly uprostřed domu líbí, rozhodně se jí nevzdávejte. Naopak se jí snažte dát myšlenku a smysl.
Myslete i na budoucnost
Hodně lidí staví větší dům pro případ, že by se v budoucnu pokoj navíc mohl hodit. Co když budete potřebovat pokoj navíc pro starší rodiče, co když budete chtít další dítě, co když ve stáří nevyjdete schody a budete potřebovat ložnici v přízemí. Co když se do domu nastěhuje dcera s rodinou a váš dům bude najednou dvougenerační.
Ano, na budoucnost je třeba myslet, ale zkuste to s rozvahou. Kolik dětí máte a jaká je pravděpodobnost, že budete chtít další? Pracujete z domu a potřebujete celou pracovnu? Nebo ji můžete mít napůl s pokojem pro hosty? Zkuste nepřidávat spoustu místností navíc, spíš se zaměřte na to, aby se daly funkce jednotlivých pokojů v budoucnu měnit.
A co výška stropů?
Norma pro rodinné domy je 2,5 metru světlé výšky u obytných místností. Pokud budete mít strop o něco vyšší, můžete zvážit také možnost vložení spacího patra – nedostatek prostoru tak rychle vyřešíte.
You must be logged in to post a comment Login