Zahrada

Po pěti dnech proměnili neudržovaný vnitroblok v rodinnou zahradu, která dělá radost nejen jim

Od   | 

Proměnit dlouhá léta neopečovávaný vnitroblok ve funkční prostor není nový nápad. I tak je k úspěšnému výsledku zapotřebí nejen myšlenka, ale ještě něco navíc. Vedle peněz to je dostatečná dávka energie, kuráže i štěstí. Když toto vše máte, pak je velká pravděpodobnost, že nevyužívaný pozemek proměníte. Třeba v rodinnou zahradu.

Čtyři tuny odpadu nás nezastavily

Nejdříve bylo nutné vyřešit téměř nemožný úkol, kterým byl přístup do zahrady. Protože se jedná o vnitroblok, bylo možné veškerý materiál a potřebné stroje či nástroje dopravit na místo realizace pouze ručně a přes dům. Původní zahrada byla v zapleveleném stavu, tudíž se nejdříve přistoupilo k vyčištění celého pozemku, tedy plošnému odplevelení a prokypření povrchu, což odkrylo další nečistoty, ve výsledku to byly čtyři tuny odpadu. Pokračovalo se srovnáním terénu a vytýčením všeho potřebného, zejména záhonů a cest. Teprve pak se mohlo přistoupit k samotné realizaci zahrady.

Příprava terénu je jedna z nejdůležitějších operací a není s to ji podceňovat.

S vervou do toho a půl je hotovo

Po základních operacích přípravy pozemku následoval výkop základů pro štěrkové lože budoucí cestičky a menší zpevněné plochy.  To se také neobešlo bez odvozu asi tří tun odpadu a opětovného návozu několika tun štěrku, vše bylo samozřejmě možné dopravit pouze přes dům, což se v závěru podepsalo na vyšší finanční náročnosti celého projektu. Poté nadešla ta správná chvíle pro kladení kabeláží k osvětlení a závlahového systému náležícího budoucímu trávníku. Následovalo přivezení rostlin, keřů a stromů, jejich výsadba a zamulčování. Nakonec byly položeny travní koberce, což si většina realizátorů-srdcařů skutečně užívá.

Nejdříve došlo k výsadbě a ukotvení dřevin, až poté přišla na řadu výsadba keřů a trvalek, která byla  zamulčována.

Z kompozičních poznatků

Původně byla součástí projektu také pergola a cesta z klinkerových cihel, od toho se bohužel během realizace upustilo, a to zejména z důvodu finanční náročnosti. S pergolou se ale počítá do budoucna a cesta s menší zpevněnou plochou byla zhotovena z žulových odštěpů, které určitě původní záměr nijak neponížily. Zajímavým prvkem zahrady jsou rovněž nášlapy z pražců, jenž své místo našly právě v trávníku. Užitečná je bylinková zahrádka, která byla schválně situována v blízkosti vchodu do domu, tak aby použití bylin bylo co nejpohodlnější. Mimo bylinky zde byly vysázeny i ovocné dřeviny, jako je jabloň, také rybíz nebo třeba jahody. K odclonění od sousedů byly použity vyšší keře, místo zde mají například dříny, ze stromů jsou tu pak javory, jedle i dominantní nasvícený platan, a co se týká kvetoucích druhů, tak ty se vybíraly v duchu babiččiny zahrady.

Zahradu ozvláštnily pražce, které slouží pro přechod trávníku.

Ještě pár slov

Je nutno říci, že tahle realizace byla pro celý tým bp-garden zcela určitě zajímavou výzvou, která skončila na výbornou a trvala pouze pět dní. Během necelého týdne tedy nastala neuvěřitelná proměna jedné zaplevelené zahrady ve vnitrobloku. V současné době se jezdí na pravidelné údržby, přibližně třikrát do roka, provádí se zde pomístné pletí, stříhání keřů, sestřih trvalek, uskutečňován je i výchovný řez stromů a jarní, podzimní vertikutace trávníku. Zahrada se zkrátka nadále rozvíjí a třeba se dočká také některých původních záměrů.

Zahrada je typická svým úzkým tvarem, kterému se bylo nutné v návrhu podřídit.

Fotogalerie:

Autor projektu včetně realizace: Bc. Petr Blažek, DiS., bp-garden

 

Lampa, která se hodí do každé domácnosti


You must be logged in to post a comment Login