Inspirace

Pěstujte bez obav jehličnany v interiéru. Jakým druhům se u vás doma bude dařit?

Od   | 

Jehličnany nejsou doménou jen exteriéru. Některé druhy můžete bez obtíží pěstovat přímo v bytě. Araukárie, teplomilné borovice či cypřiše by dokonce venku ani být nemohli. Nechte jehličnany ozdobit váš domov.

Pěstování jehličnanů v domácnosti se vyplatí ve více ohledech. Vypadají krásně, osvěží interiér a také voní. Z jehlic se stále uvolňuje malé množství vonných silic, které zlepšují mikroklima v místnosti. Ve většině pokojů vypadá lépe několik vzrostlých a upravených rostlin než mnoho malých, kdy každá vypadá jinak. Teplomilné jehličnany splňují požadavky na větší růst i vzhled. Po celý rok zůstávají krásně zelené, vypadají zajímavě a dají se na léto přemisťovat na terasu, zahradu či balkon.

Nohoplod, Zdroj: Pixabay

Araukárie (Pokojová jedle)

Araukárie neboli blahočet připomíná jedli a pěstovat ji můžete jako menší stromeček, nebo poměrně velký strom v hale. Záleží na prostoru, který máte k dispozici. Disponuje pravidelnou korunou a větvemi s jemnými jehličkami. Existuje asi dvacet druhů, ale jen blahočet je možné pěstovat v interiéru. Ke svému růstu potřebuje polostín nebo světlejší stanoviště a chladnější teplotu. Nesmí ovšem klesnou pod pět stupňů. Od jara do podzimu pravidelně zalévejte a roste. V zimě nemusíte zalévat tak často. Stromeček má rád vlhčí vzduch. Zpozorněte ve chvíli, kdy začne ztrácet spodní větve a opadává jehličí. Možná rostlině chybí voda nebo je na prudkém slunci v přílišném horku.

Araukárie, Zdroj: Pinterest

Pokojový cypřiš

Pokojový cypřiš připomíná ty klasické venkovní, ale roste mnohem pomaleji. Pokud byste pátrali po jeho původu, museli byste začít v Kalifornii, odkud pochází. Ke svému růstu potřebuje dostatek světla a teplotu kolem 15 °C. V létě může stát i na terase nebo na zahradě. Nezapomínejte na pravidelnou, ale mírnou zálivku. Mladých rostlinám škodí přelívání i přeschnutí. Buďte opatrní. Prospívá mu vyšší vzdušná vlhkost. Na zimu přesunujte někam, kde je kolem sedmi stupňů teploty. Obsahuje vonné silice a provoní vám celou místnost. Dá se hezky tvarovat, takže klidně nahradí klasické bonsaje.

Cypřiš, Zdroj: Pinterest

Jak zjistit správnou kvalitu LED?

Nohoplod

Nohoplod roste na jižní polokouli. Existuje mnoho druhů. Ty nejvyšší dosahují až čtyřiceti metrů. Patří mezi jehličnany, ač svými jehličkami připomínají spíše stromy listnaté. Ač má v názvu slovo „plod“, žádný nemá. Patří mezi pokojové bonsaje a dá se velice hezky tvarovat.  Ke zdárnému růstu potřebuje světlo, ale bez přímého slunce. Daří se mu v zimních zahradách nebo pod střešním oknem. Mladé rostliny dejte raději více do stínu. V létě jim neuškodí ani zahrada, terasa či balkón. Vyžadují kyselejší zeminu, kterou udržujeme stále vlhkou. Na zimu rostlinu přestěhujte do světlé a chladné místnosti s teplotou do patnácti stupňů.

Nohoplod, Zdroj: Pinterest

Borovice pinie

Půvabná borovice pinie je naprosto nenáročná a dá se tvarovat do velmi hezkého vzhledu. Často se používá jako vánoční dekorace. Ve Středozemí dorůstá obřích rozměrů, v našich podmínkách má maximálně kolem jednoho metru výšky. Svědčí jí léto na zahradě nebo jinde ve venkovních prostorách. Na zimu ale musí dovnitř do chladnějších prostor, i když přes vánoční období zvládne nějaký čas pokojovou teplotu, pokud jí budete pravidelně rosit. Nemá problém s nepravidelnou zálivku, její půda by ale neměla úplně vyschnout.

Borovice pinie, Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

Nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů

You must be logged in to post a comment Login