Zahrada

Jak pěstovat skalničky? Přinášíme pár dobrých rad, které ocení nejen začátečníci

Od   | 

Plánujete osadit skalku kouzelnými skalničkami, nebo vytvořit skalku úplně novou? Pak právě začátek jara je ideální doba. Nabídka skalniček je opravdu široká, avšak je potřeba vědět jaké koupit, jelikož ne každý může poskytnou různým druhům správné podmínky. Vyzkoušet můžete klasické alpinky, nejrůznější sukulenty, cibuloviny a mnoho dalších.

Každá skalnička požaduje jiný druh péče. Například i zvonky: Zdroj: Canstockphoto

Co byste měli vědět

V první řadě je důležité se rozhodnout pro takové druhy skalniček, které vyžadují totožné, nebo alespoň podobné podmínky, které jim můžete poskytnout. Jedině tak se rostlinkám bude dařit. Vždy se řiďte tím, na jakou světovou stranu je skalka orientována a kolik světla na ni dopadá. Podle toho vybírejte rostliny buďto stínomilné, které se hodí na skalku orientovanou na sever, nebo naopak světlomilné, které naopak požadují světlo a teplo a bude se jim dařit na jižní, nebo západní straně. 

Podle druhů květin budete také vybírat vhodný substrát. Některé druhy rostlin potřebují rašelinový substrát, mohou to být například vřesovité rostliny, které milují kyselou půdu. Jiné druhy si potrpí naopak na neutrálním substrátu, nebo na půdu, která obsahuje vápenec. Skalky budete chtít určitě dozdobit kameny, ale i tady je nutné se podřídit jednotlivým druhům rostlin. Pokud do skalky vysadíte takové skalničky, které vyžadují kyselou půdu, nemůžete mezi ně umísťovat vápencové kameny, které by dříve, nebo později zeminu neutralizovaly.

S výběrem a kombinací druhů je nutné pamatovat také na nároky rostlin na vláhu. Suchomilné květiny vyžadují dobře propustný substrát, který rychle vysychá. Důležité také je, aby měl vysoký podíl písku. Zamyslet se bude potřeba i nad podkladem pod skalkou. Pokud je totiž špatně propustný, je vhodné před stavbou skalky umístit nejprve drenážní vrstvu. Před stavbou skalky se hodně rozhlížejte kolem sebe, v přírodě ty nejkrásnější inspirace. Uvidíte totiž jaké druhy rostliny se snesou s jinými, nebo v jaké půdě či svahu rostou.

Každá skalnička má jiné nároky. Zdroj Pixabay

Kde skalničky získat?

Při získávání skalniček zapomeňte na odkopek ze srdce přírody. Mnoho skalniček je zákonem chráněných a další by nemusely přesazování přežít. Poproste známého, nebo souseda, kterému se skalnička rozrůstá vysokým tempem, který vám určitě odkopek se skalničkami rád věnuje a své zahradě uleví. 

Proč toaletu se sprškou?

Nejoblíbenější druhy

  • Karafiáty –  zvládne je pěstovat každý a vytvoří nádherné barevné koberce. Milují slunce a půda jim nevadí ani kamenitá, nebo štěrkovitá. Prospěje jim pravidelná zálivka, avšak při hromadění vody mohou hnít. 
  • Koniklec jarní – daří se mu na prosluněných vápencových skalách. Rozhoně mu dopřejte slunce, teplo a mírně vlhkou půdu s trochou štěrku a vápence. Koniklec nesnáší přesazování, proto si důkladně rozmyslete jeho umístění. Odvděčí se vám barvenými květy.
  • Plamenky – najdeme je snad na každé skalce. Díky svým drobným a četným kvítkům vytvoří na skalce barevný závoj. Mají rády sluneční paprsky a dobře propustnou půdu. Vysadit je lze i pokud právě kvetou.
  • Gypsophyly – patří mezi jednu z nejoblíbenějších skalniček a některé z nich dokážou nádherně kvést. Určité druhy se naopak pyšní originálními tvary, místo květů, které potěší nejedno oko. Milují slunce a suchou půdu, která obsahuje vápenec. 
  • Netřesk střešní – tento druh rostliny zvládne i začátečník. Nevadí mu ani sucho, ani horko, nebo mráz. Je velmi odolný a dokáže růst i v malém množství půdy. Listy netřesku umějí zachytávat vodu a proto vydrží i delší chvíli bez zálivky. 

Určité druhy skalniček se pyšní nádhernými barvami. Zdroj Pixabay

Naučte se vybudovat skalničku pro suchomilky

Suchomilné rostliny jsou náročné na správně vytvořenou skalku, proto si její výstavbu prostudujte. Skalka by měla být vybudována na slunném místě a měla by být opatřena dobře propustným substrátem. Suchomilné rostliny ideálně obsypte kamínky, protože jedině tak podpoříte dobrý odtok vody, díky kterému nebudou rostliny uhnívat. 

Suchomilné skalničky obsypejte kameny. Zdroj Pixabay

Fotogalerie:

U těchto svítidel nepotřebujete rozvody zasekávat do stěny 

 


You must be logged in to post a comment Login