Zahrada
Pečujte o podzimní chryzantémy: Odvděčí se vám nádhernými květy a dlouho přežijí. I ty kupované
Přestože chryzantémy máme v paměti zaryté jako typické květiny v období dušiček na hřbitově, stále častěji je začínáme pěstovat na našich zahradách. A není divu, široká škála pestrobarevných květů vytvoří na zahradě nádherné zákoutí a vyzdobí nejen terasu, ale i vstup do domu. Pokud jim poskytnete správné zacházení, odvděčí se vám bohatými květy a dlouho přežijí – i ty kupované.
Zvolte správný druh
Pokud jste se rozhodli pro pěstování chryzantém, je velmi důležité zvolit správnou odrůdu. Některé totiž lépe zimu přečkají a některé to zvládají ztuha. Ideální jsou pro začátek chryzantémy typu multiflora. Po zimě ale nečekejte, že Chrysanthema multiflora bude vypadat, jako jste jí koupili. Mrazuvzdorné rostliny jako např. Chrysanthemum rubellum, nebo Chrysanthemum indicum budou vypadat mnohem lépe. Některé druhy chryzantém můžeme přezimovat v květináčích na takovém místě, kde nemrzne, ale ani tyto druhy chryzantém nebudou příliš krásné. Při koupi raději zvolte mrazuvzdorné odrůdy, které jsou ideální pro dlouhodobé pěstování.
Pořiďte si na zahradu nezámrzný ventil
Pečujeme o chryzantémy
Ať už zvolíme jakýkoliv druh, co se týče péče se od sebe příliš neliší. Chryzantémy ocení spíše slunné místo, na kterém sice bohatě kvetou, ale odkvetou dříve. Chybu neuděláme, pokud chryzantému umístíme do polostínu, kde vydrží co se kvetení týče déle, nicméně její květy nebudou tolik bohaté. Zálivku květinám dopřávejte přiměřenou a hlavně pravidelnou. Odborníci doporučují zalévat chryzantémy buď dešťovou, nebo převařenou vodou.
Substrát by neměl nikdy vyschnout, ale zároveň nesmí být příliš mokrý. Ideální je vlhká zemina na povrchu. Pokud by vyschnula, hrozil by úhyn kořenů, ale i pozdější kvetení. Zalévání trochu omezte, pokud jste rostlinu právě přesadili. V zahradnictví většinou zakoupíte chryzantémy zasazené v rašelině v malých květináčích. Doma je přesaďte do větších nádob a k rašelině přimíchejte i běžný zahradnický substrát, který rostlinu ochrání před mrazy a vysycháním. Při zalévání dbejte na to, aby se voda dostala zejména ke kořenům a nikoliv na samotné květy nebo listy. Hrozilo by množení nechtěných chorob a škůdců.
Neopomínejte hnojení
Chryzantémy se sice vyplatí hnojit, ale rozhodně to nemusíme přehánět. Hnojení má smysl pouze do chvíle, kdy se poupata v podobě malých kuliček začínají zbarvovat. Poté je již přihnojování téměř zbytečné. Odborníci se shodují na tom, že je mnohem efektivnější pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, díky čemuž chryzantéma pokvete bohatěji a hlavně déle. Chcete-li větší květy, snažte se uštipovat taková poupata, která jsou na rostlině navíc. Bývají to ty, jejichž výhon má nejvíce 3 – 4 květy.
A co v zimě?
Chryzantémy po podzimu nemusíme vyhazovat – tedy pokud zvolíme mrazuvzdorné odrůdy. I s nádobami je z venkovního místa přemístěte na světlé a kryté místo, kde teplota neklesne pod 5 °C, ale nevyšplhá se ani přes 8 °C. Pro zazimování rostlin využijte například sklep s oknem, zimní zahradu nebo chladnou chodbu. Mezi dubnem a březnem lze rostliny přemístit na stanoviště, kde se teplota pohybuje okolo 13 °C a rostlinu můžeme začít častěji zalévat. Jestliže takové místo nemáte, lze květináč přemístit i přímo domů. Je třeba ale počítat, ze pokud teplota v místnosti přesáhne 16 °C, pokvete rostlina nejen dříve, ale její květy tolik nevydrží.
Přezimovat rostlinu lze i na zahradě mezi záhony. Pokud se pro toto řešení rozhodnete, je potřebovat trochu zredukovat část rostlin nad zemí a to zhruba o čtvrtinu nebo polovinu. Často se stává, že rostliny stihnou zakořenit ještě do té doby, než se objeví opravdové zimní počasí. Vždy je ale potřeba chryzantémám poskytnout ochranu, jako je textilní přehoz, nebo chvojí.
Fotogalerie:
Nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů
You must be logged in to post a comment Login