Rady a tipy
Jak pečovat o vánoční hvězdu, aby vydržela co nejdéle krásná?
První adventní neděli máme za sebou, další tři nás čekají. Ve spojitosti s adventem se každému vybaví Vánoce, pečení cukroví, pouštění koled, ale i nakupování dárků na poslední chvíli. A v neposlední řadě i vánoční výzdoba. „Poinsettia” neboli vánoční hvězda zdobí nejméně polovinu domácností. Jak se o tuto květinu postarat tak, aby vám vydržela co nejdéle?
I když sama osobě nemá vánoční hvězda s Vánoci mnoho společného, lidé si ji oblíbili pro její červeno-zelený vzhled, typické vánoční barvy. A co dalšího byste o ní měli vědět?
Odkud vánoční hvězda pochází
Vánoční hvězda – zázrak červené barvy, jehož název souvisí s tvarem připomínajícím hvězdu. Tato rostlina pochází z teplejších krajin, konkrétně z Mexika. Rostlina je zvyklá na pokojovou teplotu (20°C a více), má ráda přírodní teplo. A právě to jí paradoxně v tuto dobu nabídnout nemůžeme, kupujeme ji primárně o Vánocích. Její pravé jméno je Pryšec nádherný.
O vánoční hvězdu pečujte již při cestě z obchodu
Vánoční hvězdu seženete v každém supermarketu. Péče, kterou zde dostávají, není tak kvalitní, jak by měla být. Takže si hvězdu nejprve pořádné prohlédněte. Najdete-li na květině škůdce, odumřelé části, plíseň nebo opadané listy, nechte ji v obchodu, doma by vám dlouho živá nevydržela. Při vybírání se dívejte i na zeminu. Nesmí být vysušená ani přelitá, nýbrž tak akorát.
Výběr není zdaleka jediná věc, která by nás měla při nákupu vánoční hvězdy zajímat. V obchodním domě jsou kytky skladovány při stálé teplotě. Obvykle ji však můžeme nalézt hned u vstupu do prodejny, kde pociťují menší výkyvy teplot – ty jim však nedělají dobře. Kytku tedy ještě v obchodě zabalíme do novin. Zabráníme tak teplotnímu šoku, který by mohl nastat při našem odchodu z prodejny. Taktéž si dejte pozor na umístění rostliny v autě a opět přenos z auta do domu. Vánoční hvězdu je nejlepší kupovat přímo v květinářství. A naopak se vyhnout koupi na vánočních trzích pod širým nebem.
PODÍVEJTE SE NA NAŠI VVIDEOREPORTÁŽ O TOM, JAK SE STARAT O VÁNOČNÍ HVĚZDU ZDE
Jak často vánoční hvězdu zalévat?
Zalévat vánoční hvězdu není zdaleka tak složité, jak by se mohlo zdát. Stačí jen pochopit pár kroků, které rostlině pomohou, a které naopak škodí. Vánoční hvězdu lze zalévat různými způsoby. Shora, zdola i ponořením do vody. Voda, kterou použijeme na zalévání, musí být odstátá. Při metodě ponoření by voda měla být mírně vlažná. Vánoční hvězdu zaléváme 2krát až 3krát do týdne. Jednou za 14 dní přidáme do vody hnojivo pro kvetoucí rostliny. A to až do doby, dokud rostlina nezvadne. Musíte sledovat povrch substrátu a kořeny, ty nesmí nikdy vyschnout ani být nabobtnalé vodou.
Kvetení rostliny není tak výrazné. Délka rozkvětu je 6–12 dní. Poupata rozkvétají postupně a najdete je přímo ve středu rostliny. Po odkvetení vánoční hvězdy hnojení ukončete.
Správná technika je důležitá
Rostlinu zaléváme tehdy, když je vrchní vrstva substrátu suchá. U květináče s průměrem 14 cm je doporučená dávka vody cca 115 ml. U menšího květináče s průměrem 12 cm to vychází na cca 80 ml vody. Voda na zalití odpovídá asi jedné desetině objemu květináče.
Když uvidíme vodu stečenou na podtácku, necháme ji 15 min v klidu. Poté vodu vylijeme z podtácku do dřezu. Podobný způsob je i u ponoření do vody. Po uplynutí stejné doby, tedy 15 min. ji zvednete, necháte okapat a přesunete na své místo. U tohoto postupu musíte počítat s tím, že substrát na povrchu nebude tak mokrý.
Květináč ten den ještě jednou zkontrolujeme. Podtácek by měl být suchý a cokoliv navíc z podtácku slijeme.
Kde se bude vánoční hvězdě nejvíce dařit?
Teď už víme, jakým způsobem a jak často zalévat vánoční hvězdu. Avšak druhá polovina úspěchu je její správné umístění. Vánoční hvězda má ráda denní světlo, žádné extrémy. Proto se snažte vyhnout přímým slunečním paprskům, tmavým koutům pokoje a přímému zdroji tepla. Přímé větrání a průvan jí škodí.
Vhodná teplota v místnosti přes den je okolo 20 – 25°C. Na noc by se ovšem měla přemístit chladnější místnosti, nevadí jí ani vyšší vlhkost. Nenajdete-li v domě žádnou vhodnou místnost s vlhkým vzduchem, nezoufejte. Připravte si rozprašovač s odstátou vodou a lístky postříkejte, jelikož suchý vzduch rostlině škodí. Jsou náchylnější na škůdce a listy začnou opadat dříve.
Co s odkvetlou vánoční hvězdou?
Vánoční doba skončila a s ní se ztrácí i květy vánoční hvězdy. Jestli se vám podařilo květinu udržet v průběhu Vánoc a ukázaly se vám krásné barvy květu, nevyhazujte ji. Stejně jako tento rok poslouží i ten příští.
Po zimě odpočinek
Po odkvětu postupně opadají i listy a zůstanou jen listeny. Listeny jsou drobného vzrůstu, barevně nenápadné a lehce připomínající původní listy. To, co po vánoční hvězdě zbylo, necháme asi měsíc odpočinout v místnosti, kde je vlhčí vzduch a teplota okolo 15°C. Přísun vody lehce omezíme. Stále platí pravidlo, že se kořeny nesmí rozmočit ani uschnout.
V předjaří, na začátku března, rostlinu uřízneme ve výšce asi 10 cm. Z pahýlu rostliny začne vytékat mléko, to zastavíme ponořením do teplé vody. Květináč postavíme zpět do vlhčího chladnějšího prostředí.
Navštivte s námi velmi příjemnou dřevostavbu – na samotě u louky
Sluníčko nevadí
Květen, správný čas pro změnu ovzduší. Vánoční hvězdu přesadíme do druhého, přiměřeně velkého květináče, nic se nesmí přehánět. Hlína musí obsahovat velké množství rašeliny. V tuto dobu květině sluníčko neuškodí. Právě naopak. Bude se jí venku lépe dařit. Postavit ji tedy můžete na balkon či do zahrady. V tuto dobu opět přidáváme hnojivo, které stačí přimíchat do vody dvakrát do měsíce. Takhle ji necháme až do podzimu.
Postupné zatemňování
Zajímavý postup, který vás teď bude provázet dalších pár měsíců, dopomůže ke zdravé, silné rostlině a bujnému rozkvětu. Je nutné vytvoření podobných podmínek, které mají ve své rodné zemi. Květinu umístíme na západní stranu domu, teplota v místnosti se pohybuje okolo 22°C.
Vánoční hvězdu řadíme do krátkodenních rostlin. Musíme jí postupně (uměle) zkrátit den a prodloužit noc. Od září začínáme s délkou alespoň 12 hodin zakrytí přes noc. Na to použijeme adekvátně velikou krabici od bot, mísu či staré noviny stočené do kornoutu.
Setkání s květy
Se zakrýváním pokračujeme i v listopadu. Právě v tuto dobu se den pro kytku zkrátí a noc prodlouží. V ideálních podmínkách zakrýváme již kolem páté hodiny odpolední a odkrýváme po osmé hodině ranní. V noci ji mohou vyrušovat jak pouliční lampy, tak umělá světla v domě.
Při správné péči a trpělivosti máte na začátek adventu květináč plný krásných zelených listů, a tím končí i vaše umělé uspávání vánoční hvězdy.
Po celou dobu musíte hlídat vlhkost substrátu, kořeny vánoční hvězdy, průvan a teplotu v místnosti. Vánoční hvězda potřebuje svoji péči. Avšak hned, jak si osvojíte pravidelnost zalévání, starost o kytku vám připadne snazší.
Okořeňte svůj domov nepřehlédnutelnými svítidly
You must be logged in to post a comment Login