Koupelny

Jak pečovat o koupelnový nábytek, aby vám sloužil mnohem déle než doposud

Od   | 

O tom, že k pravidelnému úklidu koupelny patří mytí vany, umyvadla, toalety a vodovodních kohoutků a baterií, nikomu říkat nemusíme. Víte však, že byste měli náležitou péči věnovat také koupelnovému nábytku? Správnou péčí o něj totiž můžete znatelně prodloužit jeho životnost. A to až o několik dlouhých let. O tom, jak se o něj starat, vám dnes řekneme.

Pravidelné větrání je základem v boji proti vlhkosti

Koupelna patří k místům ve vašich domovech, kde se vyskytuje velké množství vlhkosti. Obzvlášť po koupeli či sprše zde dochází ke srážení vody, kdy se vlhkost dostává i na váš koupelnový nábytek. Nemluvě o situaci, kdy se na něj dostane voda přímo – například při dětském dovádění ve vaně. Ačkoliv je koupelnový nábytek odolnější než ten, který máte v obýváku, neznamená to, že mu bude extrémní vlhkost svědčit. I proto se snažte po každé koupeli či sprše co nejdříve vyvětrat. Ať už oknem, otevřenými dveřmi nebo použitím kvalitního ventilátoru, který vám ušetří spoustu problémů. 

Volíte-li otevřené police, pak rozhodně dbejte na kvalitní materiály i jejich zpracování. Zdroj: Duravit

Nezapomínejte ani na drobné součásti nábytku

Většina nábytku vyráběného v současnosti jistou míru vlhkosti snese, i tak jej ale nemusíte nechávat mokrý. Stačí pár vteřin po koupeli k tomu, abyste jej vytřeli do sucha. Kromě samotných venkovních a vnitřních ploch nábytku si však péči zaslouží také spoje a kování – pokud jim svoji pozornost nedáte, dočkáte se potíží v podobě plísní, rzi a dalších nepříjemností.

Bezdotykové baterie se používají už i doma

Pracujte se šetrnými prostředky

Mezi chyby, kterých se spousta lidí při úklidu koupelny dopouští, patří zejména práce s nevhodnými čisticími prostředky. Při úklidu koupelnového nábytku se vyhýbejte jak silným chemikáliím, tak i abrazivním prostředkům, které by nábytek poškrábaly. To, čím můžete nábytek čistit, zjistěte přímo od výrobce. Obecně však neuděláte škodu, když použijete jemný hadřík a vodu s šetrným prostředkem.

Na koupelnový nábytek používejte přípravky k tomu určené, zdroj: Geberit

Jak dobře těsní sifon ve skříňce pod umyvadlem?

Pokud je nábytek v koupelně vyroben ze dřeva či dýhy, snažte se, aby nestál nonstop na slunci, docházelo by k oxidaci, tedy změně barvy. Zrcadla v koupelně můžete čistit jemným hadříkem s přípravkem určeným na jejich čištění. Také pravidelně kontrolujte, zda je sifon dobře utěsněný, aby vám nenatekla voda do skříňky. Nábytek po mytí vždy vysušte.

Na některé skvrny vám postačí obyčejná voda

Zůstala na vašem koupelnovém nábytku skvrna od mýdla či zubní pasty? Ani tohle nemusí být problém.  Jde o skvrny, které lze odstranit velmi snadno, proto se obloukem vyhněte jakýmkoliv agresivním prostředkům. Nezáleží na tom, zda je nábytek vyroben ze skla, plastu nebo dřeva – vždy postupujte dle návodu od výrobce, případně skvrnu odstraňte navlhčeným hadříkem. Když už chcete používat něco dalšího než „jen“ vodu, můžete sáhnout po běžném saponátu, případně mýdlové vodě. Přípravky s obsahem alkoholu byste zde používat neměli.

Péči věnujte i dveřnímu kování, zdroj: Blum

Fotogalerie:

Buďte za vodou, šetřete na vodě!

 

 


You must be logged in to post a comment Login