Zahrada
Péče o vánoční hrnkové květiny
Jak nejlépe pečovat o krátko denní rostliny, aby svou krásou co nejdéle zdobily vánoční stůl?
Vánoční hvězda neboli pryšec vznešený (Euphorbia pulcherrima)
Rostlina pochází z jižního Mexika, kde roste jako keř do výšky třech až čtyřech metrů. Největší ozdobou jsou narůžovělé, lososové, žluté, krémové či dvoubarevně zbarvené listy pod květenstvími. Rostlina je celá jedovatá a bílý latex vytékající z poraněných částí rostliny může způsobovat na pokožce alergické projevy. Vánoční hvězda je rostlinou teplomilnou, proto musí být na cestu domů řádně zabalena. Ideálně ji umístíme v místnosti s teplotou 18-22 °C. Pravidelně s opatrností zaléváme, rostlina nesnáší přemokření, přebytečnou vodu z misek ihned vylejeme. Rostlině se daří na světlém místě bez přímých slunečných paprsků.
Po Vánocích, kdy rostlina přestane kvést, ji přesadíme do rašelinového substrátu, výhony zkrátíme o ¼ a omezíme zálivku a udržujeme v suchu při teplotě 12-15 °C. V květnu by se měly objevit první výhony, v té době květinu přeneseme na teplejší stanoviště. Během jara a léta přihnojujeme, listy zůstávají zelené. Abychom dosáhli opětovného kvetení a barevných listů, je nutné od poloviny září začít rostlinu uměle zatemňovat (mezi sedmnáctou a osmou hodinou ranní).
Brambořík (Cyclamen)
Pestrobarevné květy rostlinky se těší velké oblibě. Setkáváme se s celou škálou odstínů od bílé přes růžovou, fialovou až po červenou, ale i různou velikostí rostlin od 15 do 30 cm. Bramboříky nejlépe prospívají v chladnějším polostínu (12-18 °C), v teple rychle odkvétají. Rostliny mají rády vlhký vzduch, pokud nekvetou, můžeme je rosit, na květy by voda neměla přijít. Zaléváme je na misku měkkou vodou a to tak, aby rostlina stála ½ hodiny ve vodě, zbytek vody poté vylijeme. Do misky občas přidáme několik zrnek granulovaného cereritu. Při kvetení odstraňujeme pravidelně uvadlé květy, abychom zabránili šíření chorob. Po odkvětu (duben-květen) postupně o
mezujeme zálivku až na minimum a listy necháme úplně zaschnout. Zálivku na několik týdnů zcela zastavíme. Rostlinku přesadíme ze zakoupeného plastového květináče do hliněného. Hlízu umístíme na chladné místo a přibližně do poloviny léta udržujeme substrát téměř suchý a zálivku postupně zvyšujeme s přibývajícím počtem listů. Začneme přihnojovat. Rostlinu přeneseme na chladné a světlé místo. Nové kvetení bychom měli očekávat v listopadu. Řezané květy bramboříku velmi dlouho vydrží ve váze, lze je použít i do aranžmá.
Vánoční kaktus (Schlumbergera)
Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunečního záření se stálou teplotou mezi 16-20 °C. Pěstování je velmi ovlivněno množstvím zálivky. Od března do července, kdy roste, zaléváme dostatečně, od srpna pak velmi mírně, jen tolik, aby kořenový bal nepřeschl. Koncem listopadu by se měla objevit první poupata. V této době se nedoporučuje rostlinu přemisťovat, hrozí opadávání poupat. Květy mohou být růžové, červené či bílé. Po odkvětu přeneseme rostlinu na šest týdnů do chladné místnosti, nehnojíme a zaléváme jen mírně. Na jaře přesadíme.
Text: Věra Bruknerová, Foto: archiv
Související články:
Jaký vánoční stromek můžete mít doma?
You must be logged in to post a comment Login