Články
Pasivní dům: Vyplatí se vám taková investice?
Pasivní bydlení je způsobem, jak ušetřit do budoucna. Přestože mohou být pořizovací náklady vyšší, díky energetickým úsporám bude mít vaše investice rychlou návratnost. Vyplatí se tato investice i vám?
Co je pasivní dům?
Pasivní dům představuje revoluční směr v oblasti energeticky efektivního bydlení. Jedná se o stavbu, která využívá inteligentní design a moderní technologie k minimalizaci energetické náročnosti. Klíčovým prvkem pasivního domu je schopnost udržet příjemnou teplotu v interiéru bez tradičního topení nebo chlazení.
Tohoto úspěchu dosáhnete důkladnou izolací, kvalitními okny a systémy pro rekuperaci tepla. Pasivní dům využívá sluneční energii a tepelnou energii z domácích spotřebičů, aby minimalizoval spotřebu energie na vytápění a chlazení. Tím nejen snižuje náklady na provoz domu, ale také snižuje jeho ekologický otisk. Pasivní dům je tedy nejen hospodárný, ale také šetrný k životnímu prostředí, což je atraktivním modelem pro budoucnost udržitelného bydlení.
Už nepotřebujete instalatéra. Víme, jak si snadno vyměníte baterii sami
Jaké jsou podmínky pro stavbu pasivního domu v České republice?
- Roční spotřeba tepla na vytápění musí být menší než 15 kWh na metr čtvereční obytné plochy stavby za rok.
- Primární energetická roční spotřeba musí být menší než 120 kWh na metr čtvereční obytné plochy stavby za rok.
- Při snížení tlaku vzduchu v budově o 50 Pa než okolní atmosféry je možné, aby došlo k infiltraci maximálně 60% objemu vzduchu celé budovy za jednu hodinu. U vícepodlažních za 0,2 hodiny – tzv. neprůvzdušnost budovy.
Jaké jsou výhody pasivního domu?
Pasivní domy se orientují zejména na jih, aby došlo k maximálnímu využití slunečních paprsků. Často se využívají obnovitelné zdroje – tedy termické solární panely nebo fotovoltaika. Dále využití odpadních vod, rekuperační systémy, ale i tepelné čerpadlo. Nevynechává se stínicí technika, zelená střecha, ale i efektivní zateplení a využití dvojskel a trojskel. S pasivním domem ušetříte tepelné energie, klima v domě bude zdravější – v zimě se bude v interiéru držet teplo, v létě chlad.
Zehnder Charleston: Klasický radiátor do celého domu
Vyplatí se vám stavba pasivního domu?
Často se říká, že pasivní dům vás vyjde mnohem dráž než dům „normální“. Pokud ale najdete schopného architekta či projektanta, zvládne vám navrhnout pasivní dům, který bude dražší maximálně o 10 %. Cena totiž nesouvisí jen s energetickou nenáročností stavby.
Cena za běžný, pasivní či nízkoenergetický dům může být podobná. Rozdíl v ceně může být zejména u materiálu, případně kvůli výběru technického zařízení. Obvykle si nejvíce připlatíte právě jen za návrh. Nekvalitní návrh bude drahý vždy.
Má smysl stavět pasivní dům?
Protože bydlení není investice na jeden či dva roky, ale klidně i na celý život, je dobré myslet dopředu. Spousta nařízení, které postupně přicházejí od vlády, směřuje k tomu, aby byly domy co nejvíc energeticky úsporné. Pasivní dům je způsobem, jak bydlet zdravě a komfortně – a to za ty peníze stojí.
Každý dům na povinnost dokladovat Průkaz energetické náročnosti budovy – a v případě prodeje či pronájmu jde o faktor, který může pohybovat s cenou. Pasivní dům si svoji cenu udrží lépe než dům, který spotřebuje extrémní množství energií, není zateplený a vlhnou mu stěny od sklepa. Vzhledem k nepředvídatelným pohybům cen za energie je energetická úspornost pasivních domů jednoznačnou výhodou.
Nezapomeňte!
Investice do domu není jen o počátečních nákladech – musíte myslet i na to, kolik peněz ročně protopíte či kolik zaplatíte za běžný provoz spotřebičů. Takže i v případě vyšších vstupních investic se vám peníze vrátí díky nižším platbám v budoucnu.
Jak to vypadá v realitě?
Obvykle se za stavbu pasivního domu připlácí asi kolem 20 %. A to i proti nízkoenergetickému domu. Protože však ušetříte za provoz, nejde o velký příplatek. Pokud budete pečliví a zapátráte, najdete i projektanta, který vám dům navrhne s náklady max. o 10 % vyššími než u běžné stavby.
Zdroj: elektrina.cz, spp.cz
Nejprodávanější pohovka od Natuzzi Italia
You must be logged in to post a comment Login