Zahrada
Pařezu se nezbavujte: Vypěstujte si na něm hlívu ústřičnou
Pokud máte na zahradě listnatý strom, který potřebujete pokácet, nezbavujte se jeho pařezu. Je ideální pro pěstování tolik oblíbené hlívy ústřičné, a to přímo na vaší zahradě. Navíc hlíva ústřičná sama postupně rozloží pařez ekologicky a vy ho nemusíte vykopávat, ani chemicky likvidovat. Výhodou takového pěstování je, že kořeny, které stále v podhoubí pracují dodávají hlívě ústřiční potřebnou vodu a vyživují ji.
Jak očkování probíhá?
Pařez z listnatého stromu můžete naočkovat nejrůznějšími druhy hlívy ústřičné. Ty se pro tyto účely prodávají v dřevěných kolíčkách, které se následně zasouvají do vyvrtaných otvorů ve dřevě. K vrtání si připravte čistý vrták o průměru 10 mm a do stromu vyvrtejte několik děr.
Druhou variantou je koupě podhoubí, které si doma smícháte s vodou. Rozmíchané podhoubí musí konzistencí připomínat kaši a měli byste ho nechat odležet v pokoji s běžnou teplotou. Teprve poté směs postupně vtíráte do vyvrtaných otvorů.
Kam pro svítidla přírodního charakteru?
Kdy pařez očkovat?
Je jedno, zda použijete kolíčky, nebo sypké podhoubí, nicméně s očkováním musíte začít hned začátkem května, kdy už jsou pro hlívu ústřičnou vhodné podmínky. Pamatujte, že hlívu si sami nepředpěstujete, proto je potřeba počkat až na vhodné počasí.
Je potřeba mít na paměti i to, že houbám nesvědčí přímé sluneční záření. A protože pařez nemůžeme nikam přemístit, je vhodné ho očkovat na severní straně a co nejníže u země.
Upravení pařezu
Ještě než se do očkování pustíte, je potřeba nenechávat pařez příliš vysoký. Odborníci doporučují ponechat výšku pařezu stejně vysokou, jako je jeho průměr. Vysoké pařezy nejsou schopny přivést vodu do horní části, kde je hlíva naočkovaná.
Růst hlívy ústřičné
Aby hlíva dobře rostla a zrála, nesmí pařez nikdy zaschnout. Je potřeba ho často zalévat a jeho vláhu kontrolovat. Skvělým řešením je také přikrytí igelitovým pytlem, který vlhkost dobře udrží. Během několika měsíců proroste podhoubí pařezem a na povrchu objevujeme první hlívu ústřičnou. Ta však nejvíce roste během podzimu a na pařezu vydrží až do té doby, dokud se sám nerozloží.
Nemáte pařez a chcete hlívu ústřičnou?
Pokud na zahradě nemáte pařez a ani se nechystáte ke kácení stromů, můžete trochu experimentovat. Hlíva ústřičná dokáže vyrůst i na špalku z listnatého stromu. Ideální je z dubu, buku, habru, olše, či topolu. Špalky je možné pro očkování použít, ale maximálně 3 – 4 týdny po pokácení stromů, dokud není dřevo vyschlé. Samotné očkování již funguje totožně jako u pařezu. Špalky můžete naočkovat i během zimy a poté je úplně zabalit například do strečové folie, a uložit je do sklepa, nebo kamkoliv, kde nemrzne. Na jaře špalek vyndejte a umístěte do půdy na zahradě ideálně na stinném místě.
Zdroj info: Sadbahub.cz, Naše zahrada, Planetahub.cz
Fotogalerie:
Kam pro krby a krbová kamna?
You must be logged in to post a comment Login