Kuchyně
Jak na panelákovou kuchyni, aby působila moderně a vzdušně?
Vzhledem k malým prostorům a původním dispozicím panelákových bytů bývá zařizování kuchyně poněkud složitější než vybavování obývacího pokoje. Navíc staré panelákové kuchyně nepočítaly s praktickými úložnými prostory ani s rozmístěním celé linky. Vše se dá ale zvládnout a my vám přinášíme inspiraci pro zařizování kuchyňské linky určenou přímo pro panelákové prostory.
Barvy, barvy, barvičky..
Velkou chybou, kteří mnozí lidé při zařizování kuchyně v paneláku dělají, je výběr nevhodných barev na zdi, ale i na kuchyňské lince. Panelákové kuchyně působí sami o sobě dost stísněně, natož pokud k nim zvolíte tmavé barvy! Jimi už tak úzký prostor ještě víc opticky zmenšíte. Toužíte-li přece jen právě po takovém vzhledu kuchyně, ponechte alespoň na zdech čistě bílou barvu a na okna nedávejte žádné záclony, ani závěsy, aby místnost byla co nejvíce prosvětlená. Nezapomínejte také na světlou podlahu a vhodnou dekoraci, díky které nebude kuchyně působit ponuře. Při volbě tmavších, výraznějších stěn, vybírejte světlou kuchyni, i ostatní vybavení. Mnoho výrazných barev na tak malém prostoru by mohlo být spíše na škodu. Ideální variantou v úzké panelákové kuchyni je zvolit kuchyň v bílé, nebo krémové barvě, spolu se světlými zdmi i dekoracemi. Zaměřte se i na povrch linky! Lesk, nebo světlé dřevo místnost projasní.
Propojte kuchyň s obývákem
V panelákovém bytě je ideální volit kuchyni podél jedné strany, nebo do tvaru písmene L. Standardní paneláková kuchyně má rozměry zhruba 190 x 340 cm a z tohoto rozměru je třeba vycházet. Kuchyňskou linku sestavte ze skříněk, které budou vytvářet kompaktní celek. Horní skříňky navíc navrhněte až ke stropu. Tam můžete uklidit nádobí, nářadí a spotřebiče, které nevyužíváte denně. Samozřejmostí jsou vestavěné spotřebiče a nezapomeňte na speciální lišty na kuchyňské potřeby, které se umisťují mezi horní a spodní skříňky na takzvaná záda kuchyně. Pokud to nejde jinak, vysaďte dveře, abyste získali pocit většího prostoru. Ty navíc nebudou překážet v navazující místnosti. Tou zpravidla bývá obývací pokoj, a tak není od věci zjistit, zda by obě místnosti nebylo možné propojit. Získáme tím polyfunkční prostor, ve kterém nebudeme mít tolik stísněný pocit, a navíc se do něj vejde i víc zařízení. Ideální je kuchyňský ostrůvek, který můžeme využívat i pro stolování, nebo lze zvolit některý z rozkládacích stolů.
Základní rozměry které bychom měli dodržovat
Místo mezi varnou deskou a dřezem patří mezi nejvytíženější. Dodržovat bychom měli délku v rozmezí 90 – 120 cm. Vedle varné desky je navíc důležité ponechat místo pro odkládání nádob a jiných potřebných předmětů, a to alespoň v délce 50 cm. Horní skříňky kuchyňské linky by měly být v takové výšce, abychom na ně dobře dosáhli. Obecně jde o výšku přibližně 55 – 60 cm nad pracovní deskou. Skříňky nám ale nesmí bránit ve výhledu! Hloubka horních skříněk je obvykle okolo 20 – 35 cm. Hloubka dolních skříněk je naopak okolo 60 cm, čímž jsou mnohem hlubší než horní skříňky, díky lepší dostupnosti. Šíře dolních skříněk je v rozmezí 30 – 120 cm, v závislosti na dispozici a velikosti kuchyně. Mikrovlnná trouba by měla být také dobře dostupná a pokud možno v úrovni očí, maximální výška je kolem 150 cm od podlahy. Pečicí troubu umísťujeme do výška 90 – 110 cm, protože do ní vidíme i bez zbytečného ohýbání. V blízkosti trouby by měla být i odkládací plocha. Při plánování myčky myslete na blízkost dřezu – při případném oplachování a následné cestě do myčky nezamokříte podlahu.
Promyslete vnitřní vybavení
Kuchyně s jednoduchými policemi bude jistě nejlevnější variantou, ale zároveň vám neposkytne komfort, jaký byste mohli očekávat v případě, že zvolíte vhodné vnitřní vybavení. První z nich jsou výsuvné zásuvky, do kterých nejenže uložíte nádobí nebo potraviny, ale zároveň díky možnosti vysunutí budete mít jedinečný přehled o obsahu. Důležité je zdůraznit, že zásuvky by neměly být připevněny ke dvířkům -a měly byste mít možnost je vysunout nezávisle na sobě. V horní části se navíc vyplatí drátěný program, protože oky je snadněji vidět obsah zásuvky i zespodu.
S dekorací opatrně
V malé kuchyni se vyhněte vystavování nepotřebných věcí. Nejen že zaberou zbytečně místa, ale na malém prostoru budou působit spíše nepřehledně. Dejte pozor i na výběr dekorací a místo nich zvolte raději praktické kuchyňské potřeby. Pokud máte trochu místa na opačné stěně kuchyňské linky, vyberte jednoduchou poličku, kterou můžete vyšperkovat dekoračními předměty. Místo zbytečné dekorace v malém prostoru zvolte raději květináče s bylinkami, které nejen využijete při vaření, ale které vypadají i pěkně na pohled!
Fotogalerie:
Jak vybrat správnou kuchyňskou baterii?
You must be logged in to post a comment Login