Rady a tipy
P2P půjčka. Hodí se i na bydlení?
Znáte pojem P2P půjčky? Možná jste o nich ještě nikdy neslyšeli a možná jen něco málo v některých reklamách. Ve spojitosti s bydlením jste si je ale nejspíš nespojovali. Jak vlastně fungují a jsou vhodné na pořízení nového domova či jeho rekonstrukci?
Co byste o P2P půjčkách měli vědět?
Peer-to-peer P2P (rovný s rovným) znamená, že si mezi sebou půjčují sobě rovní uživatelé. Ve zkratce lidé půjčují lidem přes zprostředkovatele, který funguje jako platforma, kde figuruje investor a dlužník. Investor vloží do platformy svůj kapitál a z těchto kapitálů jsou pak sestavené půjčky pro žadatele. Koncept těchto půjček vznikl někdy na začátku 21. století. V České republice se první vlaštovka objevila v roce 2010, ale do širšího povědomí se začaly dostávat až v roce 2015. Zájemcům se líbí hlavně jednodušší podmínky, vše je poměrně rychle vyřízené a úroková sazba není tak vysoká.
Máte-li zájem o takovou půjčku, musíte se zaregistrovat a vyplnit formulář se svými osobními údaji:
- jméno a příjmení,
- datum narození,
- adresu,
- kontaktní údaje,
- požadovanou částku,
- bankovní účet,
- osobní příběh a případné další údaje.
Obvykle je nutné totožnost ověřit a v některých případech musíte doložit i příjmy.
Když vaši žádost o půjčku schválí, objeví se mezi inzeráty a začne běžet lhůta, kterou mají investoři na to, aby se na ni složili. Když to zvládnou, vy získáte peníze.
Bydlení, nové auto nebo studium
Maximální výše úvěru se u P2P půjček pohybuje kolem 1 000 000 Kč. Je tedy vhodný k pořízení nového vozu, na studium, vybavení domácnosti či na nějakou rekonstrukci. Nové bydlení s ním pravděpodobně nepořídíte, ale někteří lidé by jej mohli využít jako základ pro hypotéku, když nemají dostatečně našetřeno, k refinancování nebo na konsolidaci.
Jak je tedy vidno, nový domov s těmito půjčkami nepořídíte, ale můžete si ho zvelebit nebo si k němu zjednodušit cestu. Je výhodný v tom, že často nemusíte mít tak vysoký příjem, vše vyřídíte online, šanci mají i jednotlivci s nižším kreditním skóre. Proto se k nim uchylují jako k poslední možnosti, kde si půjčit. Tyto produkty nabízí v Česku vícero společností. Každá má své klady i zápory a než si u nějaké vezmete půjčku, měli byste si je mezi sebou porovnat. Zkoukněte nějaké recenze jako má například Zonky zde a vyberte si ty nejvýhodnější podmínky.
Je výhodnější si půjčit přes P2P než přes banku?
Oproti bankám ušetří platformy P2P režijní náklady, protože nepotřebují pobočky nebo tolik zaměstnanců. Jejich zaměřením je půjčování. Neřeší bankovní účty, pojištění a další služby. Z pohledu investorů je nutné vědět, že vklady nemusí být pojištěny, proto v krajním případě můžete o půjčené peníze přijít. Na druhou stranu banky představují minimální riziko. Jelikož si klienty dobře kontrolují, nestane se tak snadno, že by půjčili rizikovým klientům, kteří by kvůli dluhu upadli do nějakých problémů. Poskytují také hypotéky v takové výši, že stačí na pořízení nemovitosti. A jako bonus si můžete odečíst zaplacené úroky z daní.
U obou poskytovatelů dochází k prověřování dost podobně. Žadatel musí doložit své příjmy, ve většině případů dochází ke kontrole úvěrových registrů (hlavně u vyšších částek). U těch nižších to potřeba není, a právě o ty je největší zájem.
Bez licence to nejde
P2P půjčky nemůže poskytovat každý, kdo si vzpomene. Musí mít licenci od České národní banky. Aby ji poskytovatelé dostali, je nutné splnit závazné podmínky, hlavně dostatečné finanční zajištění. To je důležité pro případ, kdy by dlužník nemohl platit a věřitel musel dostat zpět své investované prostředky. Vzhledem k tomu, že základním principem těchto platforem je zajištění anonymního kontaktu mezi dlužníkem a věřitelem, aby došlo k zajištění férových podmínek pro všechny.
Dobrá volba, ale dům s ní nepořídíte
P2P půjčky jsou bezpečné, rychle vyřízené a dosáhne na ně velké procento zájemců. Riziko u nich hrozí minimální, ale stále jde o úvěrový produkt, proto si ho berte jen obezřetně a dobře si spočítejte, zda dokážete platit pravidelně splátky. A jak se hodí na bydlení? Bohužel úplně ne. Výše úvěru není tak vysoká, abyste si nemovitost koupili, zejména v současné době. Pomůže ale s výbavou bytu, pořízením tepelného čerpadla či fotovoltaiky, případně na jiné účely.
You must be logged in to post a comment Login