Inspirace

Oživte interiér i zahradu – vypěstuje si jahodový stromek

Od   | 

Láká vás pěstování nevšedních rostlin, ale nevěříte svým schopnostem? Vyberte si pro domácí experimentování jahodový stromek a uvidíte, že úspěch vás nemine. Těšit se můžete nejen na naprostou nenáročnost, ale i velmi dekorativní plody. Zkrátka a jednoduše – směle do toho!

Symbol Madridu

Pod lidovým názvem jahodový stromek se skrývá planika obecná, latinsky Arbutus unedo, která nemá s jahodami zas tak moc společného. Blíže jde o stálezelenou a poměrně dlouhověkou dřevinu (keř nebo stromek) z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae), jejíž domovinou je blízké Středomoří. Její listy se podobají vavřínu a květy zase příbuznému vřesu. Největším lákadlem jsou však kulaté, asi 2 až 3 cm velké, na povrchu bradavičnaté a nádherně sytě červené plody. Ty na první pohled připomínají nám dobře známé litchi, ale chutí se blíží právě k jahodám. Planika dorůstá ve svém přirozeném prostředí až do výšky 6 m. U nás ale dosahuje maximálně 2 m. 

V domovině dorůstá až do výšky 6 m. U nás se jeho vzrůst pohybuje mezi 1 až 2 m. Zdroj: Pixabay

Kromě toho, že se jahodový stromek pěstuje pro svůj atraktivní vzhled, nachází využití také ve farmacii a potravinářství. A jelikož chuť syrových plodů není úplně košér, uplatňují se hlavně při výrobě marmelád, pálenky nebo třeba zavařenin. To platí především pro plody vypěstované v chladnějších oblastech, tedy i u nás v České republice. Bez povšimnutí nelze nechat ani dřevo, které se v Americe používá pro výrobu luků. V minulosti byla planika vnímána jako posvátný strom Římanů. Dnes je součástí madridského znaku, i když oblast Madridu není pro její pěstování vhodná.

Začínáme

S pěstováním jahodového stromku můžete začít buď pořízením již vzrostlé asi dvouleté sazenice, nebo zakoupením semen. Ty bez problému seženete na specializovaných e-shopech i v lepších zahradnictvích. Pokud se rozhodnete začít takzvaně od píky, tedy právě pěstováním ze semen, bude potřeba je na 1 až 5 dní namočit do vody. Poté je uložit do vlhkého písku a umístit na 6 až 8 týdnů do lednice, kde se budou stratifikovat neboli procházet obdobím chladu. 

Po výsevu situujte nádobu na světlé místo s pokojovou teplotou. Zdroj: Pixabay

Teprve po těchto nezbytných krocích je možné semena mělce vysévat, a to do hloubky 0,5 až 1 cm a do propustného, humózního a výživného substrátu. Vhodný bude například substrát pro vřesovištní rostliny, běžný zahradnický substrát smíchaný s hrabankou nebo směs písku a jílu. Všeobecně planika upřednostňuje spíše substrát s kyselejším pH, ale nevadí jí ani ten mírně vápenatý. Co se týká termínu výsevu, tak žádná pravidla neexistují a lze jej realizovat v pohodě po celý rok. První náznaky rostliny se začnou objevovat už za 2 až 8 týdnů.

V kurzu jsou římské rolety i plisé. Jak na ně?

Pokračování

Jahodový stromek je v našich podmínkách určen převážně k pěstování v nádobách a dařit se mu bude jak v interiéru, tak i v zimní zahradě či skleníku. Je mrazuvzdorný přibližně do – 16 °C a údajně dobře zvládá i výsadbu do volné půdy v nevytápěném fóliovníku. Všeobecně mu vyhovuje teplé a většinu dne osluněné stanoviště, nepohrdne však ani polostínem. V létě ho lze také letnit na balkoně, terase či zahradě. Naopak v zimě ho situujte do bezmrazé místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 3 až 8 °C. Nelekněte se, když na tento přesun bude reagovat shozením listů, je to přirozené. 

Přes zimu umístěte rostlinu do nevytápěného pokoje, zimní zahrady či světlého sklepa. Zdroj: Pixabay

Zálivku vyžaduje zejména v letním období pravidelnou a nejlepší volbou bude měkká a odstátá voda. Nesnáší sucho ani přemokření, takže je potřeba substrát udržovat neustále vlhký. Na nevyváženou zálivku pak reaguje opadem listů i květů. Planiku stačí hnojit pouze během léta a přibližně jedenkrát za dva týdny. Použít můžete klidně i plné univerzální hnojivo. Přesazování nesnáší, tudíž je lepší semínka vysévat rovnou do větších nádob. V případě nezbytné potřeby ji přesazujte od března do července. Nespornou výhodou této rostliny je jistě to, že netrpí na žádné choroby ani škůdce a nevyžaduje pravidelný řez.

Lákavé plody

I když se u nás jahodový stromek pěstuje primárně jako okrasná rostlina, jeho plody jsou velkým lákadlem. Květy se na rostlině začínají objevovat zpravidla na podzim (od října do ledna), avšak teprve rok po jejich odkvětu se dočkáte plodů. Čím teplejší stanoviště planice dopřejete, tím chutnější úrodu budete mít, i tak ji ale využijete hlavně pro tepelné zpracování. 

Až rok po odkvětu se dočkáte plodů. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Jak poznat správné světlo?


You must be logged in to post a comment Login