Rady a tipy

Oxid uhelnatý jako strašák. Jak se před ním chránit?

Od   | 

Oxid uhelnatý je každoročně příčinou několika úmrtí. Není cítit a nemá žádnou barvu. Právě proto je tak nebezpečný a proto je  důležité nepodcenit žádná bezpečnostní rizika a naopak je eliminovat. Víte, proč je tento plyn tak nebezpečný, jak se k vám domů může dostat a co udělat, aby pravděpodobnost problému byla minimální?

Ať už máte doma karmu, plynový kotel nebo kamna na tuhá paliva, čtěte pozorně. Nesmírně důležité u těchto zařízení je provádět pravidelnou údržbu, kontroly a revize.

Co je oxid uhelnatý?

Nezapomeňte udržovat v pořádku i svůj komín. Zdroj: Ptáček

Tento plyn, často nazývaný jako tichý zabiják, je smrtelně nebezpečný.  Pro člověka je jedovatý a jde zároveň o dost výbušnou směs. Jelikož je bez barvy, bez chuti a bez zápachu, nepoznáte, že uniká a reakce na něj jsou nesmírně rychlé. Lidé upadnou do bezvědomí, aniž by si cokoliv uvědomovali. Oxid uhelnatý vzniká špatným spalování, když je teplota spalování příliš nízká nebo čas hoření krátký. Často tam, kde jsou uzavřené prostory a nepřichází čerstvý vzduch. V domácnostech se objevuje nejčastěji v koupelnách s průtokovým ohřívačem vody nazývaným také karma a u různých nevyhovujících topných zařízeních (kotle, krbová kamna nebo krbové vložky). Ale problémy s ním se mohou objevit i v kabinách kamionů či automobilů, garážích, zimních stadionech nebo v průmyslových provozech. Do styku s ním přicházíme i na hodně rušných křižovatkách ve velkoměstě.

 

 

Nedokonalá oxidace uhlíkatých paliv vzniká v podstatě vždy, protože žádný ze současných spalovacích procesů není absolutně účinný. Příznaky otravy oxidem uhelnatým se projevují hlavně bolestmi hlavy, nevolností, závratěmi, otupělostí a ospalostí, zrychleným dýcháním, třešňovým zabarvením kůže, nehtů, rtů a jazyka, paradoxně i euforií, šokem, bezvědomím a otrava bohužel často končí i smrtí. A jaká je první pomoc? V první řadě nesmíte v místnosti dýchat, jinak riskujete vlastní otravu. Můžete otevřít všechna okna a rychle postiženého vynést ze zamořeného prostoru. Vy ale nesmíte v místnosti setrvat a nadechovat se. Zadržte dech a nadechněte se až na čerstvém vzduchu. Zavolejte také záchrannou službu, kde vám řeknou, co máte dělat než přijedou na pomoc.

Jak se chránit před oxidem uhelnatým?

Pravidelná revize kotlů a jejich údržba vám mohou zachránit život. Zdroj: Vaillant

V první řadě musíte mít plynový kotel, průtokový ohřívač či kamna v perfektním a udržovaném stavu. To samé platí u komína. Důležitá je pravidelná údržba a revize kotlů a komínů a dostatečný přívod vzduchu ke kotli. Zároveň je nutné dávat pozor na uzavřené místnosti a na podtlak. Jako prevence je perfektní detektor oxidu uhelnatého.

Pokud vytápíte domov plynovým kotlem, nechte si ho pravidelně kontrolovat. Ostatně tuto povinnost vám ukládá i zákon § 4 nařízení vlády č. 378/2001 Sb. nařízení vlády, kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí. Jednou za rok by mělo dojít k vyčištění hořáků, kontrole termostatu, spalovacího mechanismu a pojistného ventilu. Také komín se musí nechat pravidelně čistit. Jedině tak bude mít dobrý tah, který zabrání špatnému spalování a vzniku vysoké koncentrace CO. O údržbě komínů hovoří § 3 vyhlášky č. 34/2016 Sb. V příloze č. 2 vyhlášky č.34/2016 SB. jsou uvedené lhůty pro čištění a kontrolu spalinových cest.

Který plynový kotel vybrat a proč?

 

Ke všem plynovým spotřebičům byste měli mít možnost pustit dostatečný přísun čerstvého vzduchu. To bývá problém hlavně u nových budov, které jsou zateplené, utěsněné a příliš vzduchu z venku tam nepronikne. Zároveň je nutné řešit vznik podtlaku. Když zapnete větrák v koupelně, digestoř, a přitom máte zavřená všechna okna, mohl by vzniknout podtlak, který v letních měsících nic moc neznamená, ale v topné sezoně by mohlo dojít k nasávání spalin bohatých na oxid uhelnatý. Proto vždy mějte otevřené okno nebo ventilačku, aby místnost větrala.

Nikdy v žádných uzavřených místnostech nepoužívejte vařiče na propan-butan, gril na dřevěné uhlí a ani nezkoušejte například sekačku na trávu. Často to lidé dělají třeba v dílně či garáži. Pokud tam nemáte otevřená okna, je to nebezpečné.

Detektor vám může zachránit život

Na závěr je tu důležitá bezpečnostní rada. Pořiďte si detektor oxidu uhelnatého. Tato čidla jej dokáží včas rozpoznat a hlasitým tónem vás upozornit. Je ideální mít ho všude tam, kde dochází ke spalování zemního plynu, topného oleje či uhlí. Zkrátka všude, kde topíte v kotli, krbu a využíváte plynový sporák či kotel a jiná topná zařízení.

Detektor oxidu uhelnatého musíte mít v blízkosti topného zařízení. Zdroj: Vaillant

Některé moderní plynové spotřebiče již mají detektor dokonce ve výbavě, a jakmile zaznamenají vyšší koncentraci nebezpečného plynu, automaticky kotel vypnou. Pokud pořizujete nové zařízení, informujte se u výrobce, zda už ho v sobě má či nikoliv, a pokud ne, rozhodně do něj zainvestujte. Můžete se také obrátit na svého dodavatele plynu. Často pro své zákazníky detektory zajišťují za výhodnější cenu nebo úplně zdarma.

Zdroj: Plyn.cz, Eon.cz, Zákonyprolidi.cz

 

Kam pro tepelné čerpadlo?

 

 


You must be logged in to post a comment Login