Rady a tipy

Otravný hmyz v domácnosti: Jak se ho zbavit jednou provždy?

Od   | 

Udržujete domov v té největší čistotě, a proto nemůžete uvěřit vlastním očím, když uvidíte nezvaného návštěvníka? Otravný hmyz v domácnosti se může objevit kdykoliv a bývá noční můrou nejednoho z nás. Některý hmyz dokonce dokáže zničit nábytek, znehodnotit veškeré potraviny, ale také zapříčinit zdravotní komplikace. Někdy je na první pohled jasné, který nevítaný host překročil náš práh, jindy je obtížné škůdce rozpoznat. V obou případech ale potřebujeme najít účinný lék, jak se ho zbavit.

Poznejte o který hmyz jde

Někdy si myslíme, že máme domácnost zabezpečenou natolik, že se k nám žádný hmyz dostat nemůže. Opak je ale pravdou a nechtěný hmyz si vždy dokáže najít tajnou cestičku, jak se dostat do tepla vašeho domova. Než začnete s likvidací otravného hmyzu, je potřeba nejdříve správně určit, o který druh škůdce doopravdy jde. Každý druh hmyzu potřebuje jiný druh likvidace, a proto je potřeba každý hmyz správně identifikovat. Některé brouky lze spolehlivě rozeznat například podle toho, kde se nacházejí, nebo co po sobě zanechávají. V domácnosti se v převážné většině můžeme setkat se šváby, šatními a potravinovými moly, mravenci, štěnicemi či červotoči.

Švábi

Tyto brouky zaručeně poznáte především díky výrazným tykadlům. Švábi mohou mít hnědou či nažloutlou barvu, ale občas i barvu do černa. Domů se mohou snadno dostat již s nákupem potravin, které si přinesete z obchodu. Vyskytovat se mohou také ve starém oblečení. Někdy se ale švábi mohou domů dostat sami například z restaurací. Ideální podmínky pro tyto škůdce jsou při dostatku zásob potravin – tedy v kuchyni, ale najít je můžeme i v koupelně. Zničit mohou potraviny, ale dokáží přenášet bakterie, roztoče a spolehlivě umí také šířit zápach. Pokud u vás doma tyto škůdce zaznamenáte, je ideální zavolat přímo deratizační firmu, která šváby zlikviduje. Na trhu naleznete také přípravky, či nástrahy na šváby, ale v převážné většině vám stejně nezbude nic jiného, než zavolat specialisty.

Mol šatní

S molem šatním má zkušenost snad každý z nás. Housenka mola jednoduše oblečení prokouše, čímž do něj udělá díru a my nezmůžeme vůbec nic. Prevence proti molům není žádná, a proto jde včas o rozpoznání tohoto broučka. Jedná se o hnědého, malého motýlka, který se ukrývá v té nejtmavší části skříně. Nejdříve jde po oblečení z vlny, bavlny nebo kožešiny. Miluje také oblečení, na kterém jsou stopy potu, nebo zbytku kůže, proto je můžete objevit i v koši se špinavým prádlem. Přestože zrovna moli v šatní skříni nemáte, preventivně zavěste na tyče nástrahy běžně dostupné v drogerii. Převážně to bývají vůně levandule. Zastrčit ho můžete i mezi oblečení do šuplíků. Oblečení čas od času kontrolujte, abyste na případného škůdce narazili včas a pokud se již tak stane, oblečení vyperte a vykartáčujte. Díry na něm být okamžitě nemusí. Máte-li možnost, pak do skříně zavěste kytici pravé levandule, která nejen moly vyžene, ale zároveň skříň provoní.

Šatní mohli celkem dobře odpuzuje levandule. Nasušte si jí, dejte do sáčků a pověste do skříně. Zdroj: Pixabay

Mol potravinový

Moli potravinoví se na rozdíl od těch šatních vyskytují v kuchyních a spížích. A dokáží znehodnotit veškerou zásobu potravin. Množí se velmi rychle, a proto je obtížné se jich úplně zbavit. Podobné jsou těm šatním, jedná se o malé motýlky šedé, nebo hnědé barvy. Usídlení v potravinách poznáte podle pavučinek a zámotků.  Moly si přineseme většinou z obchodu již v potravinách, proto každou sypkou zásobu vždy dobře prohlédněte a prosejte přes síto. Zásoby potravin pravidelně kontrolujte, a pokud se přesto někde objeví, zkontrolujte i ostatní zásoby. Jako prevenci můžete použít mololapky, které lze rozvěsit ve spížní skříni nebo ve spíži. Naše babičky používaly bobkový list nebo rozemletý hřebíček, které vysypaly na talířky a umístily je do spížní skříně.

Samičky se bez samečků samy nerozmnoží. Stačí tedy pochytat moly s křídly. Zdroj: Canstockphoto

Mravenci

Mezi další neoblíbené, ale často vyskytující se škůdce patří mravenci. Zůstávají především v kuchyni a mají raději teplé prostředí. Proto se tak často stěhují z okolních zahrad do lidských příbytků. Vyhledávají zbytky jídla, které pak konzumují. 

Prevence před výskytem mravenců v domově je především pravidelný úklid, časté vynášení koše, utěsněné mezery a škvíry, ale i skladování potravin v uzavíratelných krabičkách. Potraviny nikdy nenechávejte volně ležet po bytě. Pokud se přeci jen ve vašem domově objeví, vytřete podlahu vodou s přídavkem octu, posypte cestu mravenců práškem do pečiva, nebo vyzkoušejte aplikovat zubní pastu na okenní rámy. I v drogeriích najdeme celou škálu přípravků a nástrah proti těmto škůdcům.

Mravencům stačí už tak malá pozvánka, jako je otevřené okno a drobky od pečiva. Zdroj: Pixabay

Štěnice

V posledních letech se štěnice objevují v našich domácnostech stále častěji. Nejrozšířenější je štěnice postelní, kterou najdete přímo ve vaší posteli. V převážné většině jsou štěnice dovezené z dovolené, ale přinést si ji můžeme také z hromadných prostředků. Objevují se totiž především tam, kde se pohybuje velký počet lidí. Štěnice se navíc živí lidskou krví, a proto jejich výskyt doma můžeme poznat zejména podle štípanců na těle. Nejvíce se objevují na nohách, rukách, ale i obličeji. Při výskytu štěnice doma musíme neprodleně zavolat deratizační firmu, která díky speciálnímu postřiku štěnice naprosto zlikviduje. Jako prevence pomáhá pouze pravidelný a důkladný úklid domova.

Červotoči

Červotoče poznáme s jistotou podle zvuků, které připomíná chroupání. Jedná se o škůdce, který napadá dřevo. Larvy dřevo prokousají a vytváří v něm jakési chodbičky. Nejčastěji je najdete v trámech, dřevěných podlahách, nebo v jednotlivých kusech nábytku. Poznáte je nejen díky zvuku, ale také podle děr v nábytku okolo kterého se tvoří hromádky pilin z dřeva. 

Při napadení můžete zkusit dostupné prostředky k impregnaci dřeva proti škůdcům, ale pokud je míra poškození větší, je ideální zavolat odborníky, které se červotočů zbaví pomocí metody gama ozařování.


You must be logged in to post a comment Login