Kuchyně

Otevřená, nebo uzavřená kuchyně?

Od   | 

Každý z nás má nějaké ty zkušenosti s provozem kuchyně a i představy o jejím řešení. Rozhodnutí, zda mít uzavřenou kuchyň, nebo kuchyň otevřenou do obytného prostoru, která je jeho součástí,  je  individuálním rozhodnutím každého uživatele.

Trendy současného bydlení preferují otevřenou variantu. Odborná veřejnost si však není tímto trendem jistá. Varianta otevřené nebo uzavřené kuchyně má své zastánce, každá má klady i zápory. Jednoznačná odpověď tedy neexistuje.

Módní je kuchyň otevřená do obytného prostoru

Moderní vzdušné obytné místnosti s minimem příček působí reprezentativně, jsou světlé, vzdušné, jasné. Obytný prostor je najednou větší a přehlednější. V kuchyni se necítíte osaměle, při vaření jste v kontaktu se zbytkem rodiny. Avšak… I při sebelepší technice nelze zabránit šířícímu se pachu a vlhkosti z přípravy surovin a potravin. Vzniká kuchyňský nepořádek, který do obývacího pokoje nepatří. Aby společný otevřený obytný prostor stále působil čistě, harmonicky a nerušivě, je nutné mít prostor vlastní kuchyně čistý, nádobí neustále uklizené, srovnané ve skříňkách či v myčce a mít v kuchyňském prostoru minimum nepořádku z používaných surovin. Kuchyňský hluk také může v celém obytném prostoru vyvolávat spory při dalších činnostech ostatních uživatelů, které se netýkají společného pobytu kolem přípravy a konzumace jídla, ale takových, kdy jde o klid na jinou činnost, duševní i fyzickou práci, čtení nebo relaxaci či zájmovou činnost, poslech televize, hudby…

Dohled na dětmi je sice důležitá věc, ale je třeba si uvědomit, že jde o poměrně časově omezený úsek závislý na věku dětí. Dáte-li přednost otevřené kuchyni, je nutné, aby byla optimálně vyřešena z hlediska vlastního provozu, návazností a propojení s obytným prostorem do harmonického celku. Ani jeden z prostorů by neměl být stísněný. Důraz by měl být kladen na vzdušnost a prostornost celého obytného prostoru.

Uzavřená kuchyň je praktická

Uzavíratelné kuchyně spojené maximálně s jídelnou mají u  nás tradici. Jsou ideální pro rodiny s dětmi. Právě v nich se vydatněji vyvařuje, což otevřenému prostoru moc nesedí. V uzavřené kuchyni je intimnější prostředí, důležité pro svěřování a pro rodinné debaty.  Uzavřená kuchyň je také řešením pro ty, kteří nechtějí, aby byl vidět nepořádek v kuchyni po souboji se surovinami, či aby  nikdo necítil výpary z hodně aromatických jídel. Je pro ty, kteří potřebují mít klid na vaření, popřípadě si jej mohou zpříjemnit zvukovou kulisou. Mezi důležitá pozitiva uzavřené kuchyně patří, že pachy, vlhkost a také nepořádek, který se nedal uklidit,  zůstanou uzavřeny v jedné místnosti. I zvuky a hluk z kuchyňských přístrojů nemusí být v obývacím pokoji příjemné, mohou rušit a zvyšovat nervozitu. Negativem uzavřené kuchyně je, že  není tak dobrý přehled o tom, co se děje v jiné části bytu.  Můžeme se v ní cítit stísněně a izolovaně od ostatních.

Existuje kompromis

Každému z nás vyhovuje něco jiného. Ne vždy, když podlehneme módnímu řešení z krásného obrázku , je navržené uspořádání kuchyně optimální pro náš provoz. Správně vyřešená kuchyně je taková, v níž se dobře cítíme, a víme, že je přitažlivým centrem domova. Nabízí se zlatá střední cesta. Tou je částečně uzavřená kuchyň, nebo kuchyň vestavěná do niky či oddělená polopříčkou, posuvnými dveřmi, roletami a podobně.

I když se dnes v kuchyních nabízí vysoce technicky a ergonomicky promyšlené sestavy nábytku a zařízení, měly by hlavně odpovídat našemu životnímu stylu, usnadňovat práci a přinášet radost z vaření. Důležité je, aby uspořádání jednotlivých pracovních ploch, dosah skladovacích prostor a skříněk, spotřebičů a náčiní byly pro vaření pohodlné. Aby mezi varnou plochou, dřezem, lednicí či mrazákem bylo dostatek pracovních a odkládacích ploch a přitom mezi nimi nebyly velké vzdálenosti, aby vaření nebylo únavné.