Osvětlení

Osvětlete domov podle jednoduchých pravidel: Získáte přehled i útulnou atmosféru

Od   | 

Dlouhodobě nedostačující osvětlení vede k podrážděnosti, depresi i zhoršenému zraku. Jednoduše řečeno, světlo k životu potřebujeme. A zvláště nyní, když je už v pět hodin odpoledne tma, oceníme pořádné světlo. Jenže i když máme doma řadu svítidel, výsledek nemusí splňovat všechna očekávání. V čem při výběru nejčastěji chybujeme a jak správně osvětlení zvolit? Posviťme si na to!

Trendem je kombinovat různé typy svítidel najednou. Zdroj: Aulix lighting

Pouze jeden zdroj v celé místnosti

Dříve se osvětlení do obývacího pokoje vyřešilo jedním lustrem uprostřed místnosti. Dnes je však pouze jeden zdroj světla v místnosti chyba, které bychom se měli vyvarovat. Podle místnosti, ale i její velikosti vybírejme různé druhy svítidel. Například v obývacím pokoji oceníte bodová svítidla ve stropu, v kombinaci se stojací lampou na čtení v rohu, stolní lampou vedle sedačky, ale i dekorativními svítidly, která můžete umístit například do obývací stěny, a zároveň tak vyřešit stylovou dekoraci. V poslední době je v kurzu ambientní osvětlení, ve kterém se velmi často využívají LED pásky, kterými můžete zvýraznit podhled nebo je zakomponovat do nábytku.

Jak na nepřímé osvětlení?

Každý pes, jiná ves

Světla v jednotlivých pokojích mohou být odlišná, nicméně by k sobě měla jako celek ladit. Ve finále byste totiž docílili chaotického vzhledu, ve kterém se každý pokoj nese v odlišném stylu. Je tedy důležité si rozmyslet, jestli dané osvětlení bude do moderního, minimalistického nebo venkovského stylu. Neméně důležitá je i intenzita světla. Chcete přímé silné osvětlení, při kterém můžete pracovat, nebo naopak tlumené, rozptýlené světlo, u kterého budete odpočívat? Do každé místnosti se totiž hodí jiná intenzita a barva světla. 

Pěkně působí, když zvolíte světla z jedné kolekce. Zdroj: Eglo

Rozdílná barva i intenzita světla

Malé místnosti mnohdy vybavujeme tlumeným, nebo slabým světlem. Avšak to je velká chyba. Právě v místnostech jako jsou chodby, samostatné šatny, malé koupelny, nebo toalety je důležité zvolit intenzivní světlo. Právě silnější světlo dokáže malé místnosti příjemně opticky zvětšit. Do interiéru se vždy snažte volit teplejší odstín osvětlení, které má označení kolem 3 000 K a méně (hodnotu uvádí vždy výrobce). Teplé světlo totiž domov zútulní. Studené světlo má hodnotu od 4 000 K výš a používá se především při práci v kuchyni, v pracovně nebo v posilovně.

Jak ovládat světlo?

Další častou chybu představuje kombinace různých zdrojů na jednom svítidle. Poprvé svítidlo koupíme s jedním typem žárovek, avšak nastane doba, kdy bude žárovky třeba vyměnit a rozhodně ne najednou. Naopak výměna žárovek probíhá postupně. Při postupné výměně však často saháme po odlišných žárovkách. Ve finále máme lustr, ve kterém se prolínají klasické žárovky spolu s úspornými, ale i různobarevnými typy. Pozor musíme dávat také na intenzitu světla, kterou bychom na svítidle měli samozřejmě sladit (označeno lm – lumen).

Nekvalitní a levné LED zdroje

Pravdou je, že nekvalitní LED zdroj ani nemusíte na první pohled poznat. To, že bliká, uvidíte, ale ostatní hodnoty, například CRI (index podání barev) nebo UGR, což je činitel oslnění, je třeba spočítat nebo změřit. K tomu slouží takzvaný spektometr, který má většina kvalitních osvětlovacích studií, kde vám názorně předvedou, které LED jsou kvalitní a které hodnotami neodpovídají ideálním parametrům.

Jaké jsou správné parametry LED?

 

Fotogalerie:

Jak poznat vhodnou barvu světla?


You must be logged in to post a comment Login