Inspirace

Oslavte s dětmi Halloween! Kde se vzal a jaké jsou jeho symboly?

Od   | 

Na naše Dušičky zapalujeme svíčky na hřbitově a vzpomínáme tak na zesnulé, kteří už nejsou s námi. Naopak v Americe, Kanadě, Anglii, Austrálii a i v dalších anglosaských zemí se slaví 31. října Halloween, kdy se světýlka a svíčky vkládají do vyřezaných dýní. Přestože tento svátek přinesli Irové do Ameriky, v posledních letech se tato tradice dostává i k nám a kromě Dušiček mnozí slaví i Halloween. 

I v anglosaských zemí Halloween symbolizuje svátek zesnulých s tím rozdílem, že během Halloweenu se dlabají dýně, které se následně umísťují na okenní římsy spolu se zapálenou svíčkou. Tento zvyk se dělá proto, aby během následující noci odehnaly umrlce a zemřelé duše. Také kvůli tomu se lidé převlékají do strašidelných kostýmů a před vchodové dveře pokládají sladkosti.

K symbolům Halloween neodmyslitelně patří vyřezaná dýně. Světlo z ní použije Jack, který na oplátku lidi ochrání. Zdroj: Pixabay

Dlabání dýní

I když třeba nejste příznivci Halloweenu, vydlabat dýni a vytvořit tak strašidelné obličeje s dětmi určitě můžete. Nejenže si vyrobíte pěknou a originální dekoraci, ale děti zabavíte během pochmurných dnů. Fantazii se meze nekladou, a proto si třeba připravte soutěž o nejstrašidelnější vyřezanou dýni. Třeba i vy propadnete kouzlu tohoto svátku a začnete doufat, že alespoň trochu zla od sebe odeženete. 

A proč se vydlabává právě dýně? S tím je spojená legenda, která vypráví o opilém Jackovi, kterého si chtěl do pekla odnést ďábel. Jack si ale před cestou chtěl dát posledního panáka, a protože na něj neměl, požádal ďábla, aby se proměnil v minci. Tou zaplatí a ďábel se promění zpět. Když se ale ďábel proměnil, vychytralý Jack ji schoval do peněženky a ďábla pustil jen pod podmínkou, že nechá Jacka ještě rok žít.

Když se pro něj po roce ďábel vrátil Jack ho nalákal na jablka. Když byl na jabloni, Jack vyryl do stromu kříž a ďábel se nemohl vrátit. Tehdy ho Jack propustil pod podmínkou, že ho nikdy neodnese do pekla. Když Jack upil k smrti, nemohl díky všem svým hříchům do nebe, ale ani do pekla. Traduje se, že jeho duše bloudí po světě a svítí si uhlíkem, který mu daroval ďábel. Proto, aby vydrželo dlouho vložil ho do vyřezané řepy. V moderním světe se pak začaly vyřezávat dýně a lidé věřili, že světlo z nich Jack použije a na o plátku je ochrání.

Ke tvoření si připravte staré noviny, nůž a lžíci. Nejprve dýni nahoře seřízněte, vydlabejte a potom nožem tvořte strašidelní obličeje. Místo lžíce můžete použít i kopečkovač zmrzliny, se kterým vám práce půjde od ruky. Do hotové dýně vložte čajovou svíčku, nebo LED diodu. Problikávající dýně za oknem má přeci jen něco do sebe. 

Dlabání dýní je hlavní tradice. K vyřezávání můžete použít speciální nářadí. Zdroj: Pixabay

Další zvyky

Mezi další tradice patří Trick-or-treating, což doslova znamená “Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu” . V anglosaských zemích děti převlečené do kostýmů obchází jednotlivé domy v sousedství, zpívají koledy a za ně dostávají sladkosti a drobnou koledu. Pokud soused dveře neotevře, vždy mu provedou alespoň malou lumpárnu.  Ve větších městech se pořádá také halloweenský průvod, kde se soutěží o nejstrašidelnější masku. Tento zvyk je možné vidět i v některých městech u nás. 

Koleda zatím není u nás příliš známá. V některých našich městech lze ale zahlédnout průvod. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login