Rady a tipy
Originální vánoční dárky pro muže i ženy? Dobroty z domácí udírny
Nechce se vám do přeplněných obchodů? Radši byste vánoční dárky vyrobili, ale na ruční práce vás neužije? Zvolte uzené sušené maso, sýry, ořechy nebo domácí koření. Úspěch zaručen – vaši blízcí se budou olizovat až za ušima.
Že nemáte domácí udírnu? Nevadí
Myšlenka vlastnoručně vyuzených dobrot vás zaujala, ale nemáte domácí udírnu? Žádný problém. Hotové plechové udírny stačí postavit na klidné místo a můžete „fajrovat“ – jak říkají uzenáři. Udit jde venku i doma. Doma s odvodem do komína, venku stačí klidné místo v závětří.
Pro zimní uzení volte raději izolované udírny, které zabrání kondenzaci par na stěnách i v mrazivém počasí.
Sušené maso – jerky a biltong
V dávných dobách, kdy neexistovaly ledničky a mrazáky, ba dokonce ani elektřina, představovalo pomalé sušení masa téměř jedinou formu konzervace. Dnes platí za chutnou a výživnou svačinku, kterou potěšíte všechny masožravce.
Doma vyrobíte oba základní druhy sušeného masa:
- Jerky – předem marinované maso krájené na tenké plátky. Nejčastěji se používá hovězí.
- Biltong – ještě pomaleji sušené proužky masa. Hodí se opět hovězí, ale i zvěřina nebo vepřové maso.
Jak na domácí jerky z udírny
Sušené maso napoprvé zvládnete i v troubě, ale na vůni kouře to zkrátka nemá. Postup je velmi snadný:
- Cca 1 kg libového hovězího zadního masa očistěte a proti vláknu pokrájejte na 1 až 3 mm silné plátky.
- Připravte marinádu z 1 hrnku kvalitní světlé sójové omáčky, trochy worchestrové omáčky, pepře, sušeného česneku a cibule. Pečlivě do ní obalte kousky masa.
- Marinujte přes noc, klidně i více.
- V den přípravy marinádu z masa neoplachujte. Osušte ho a nechte uležet na pokojovou teplotu.
- Roztopte udírnu na 60 °C.
- Rozložte maso na rošty a uďte zhruba 3 až 4 hodiny. Zhruba v půlce všechny plátky otočte.
Hotové plátky jerky poznáte tak, že na omak pruží a na pohled mají krásnou hnědou barvu. Vydrží obdarovanému i několik týdnů.
Uzené sýry
Smlsnou si i vegetariáni. K uzení se hodí sýry klasické typu eidam i plísňové typu niva. Úplnou delikatesu pak představují uzené tvarůžky. Postup je tu velmi jednoduchý – sýry nemusíte nakládat. Stačí je pokrájet cca na 1 cm silné plátky a poklást na síťovaný rošt. Už během cca 3 až 4 hodinek ve studeném kouři do 30 °C chytnou sýry nádhernou zlatou patinu a krásnou kouřovou vůni. Pozor – nevolte teplotu vyšší. Sýry by se vám mohly roztéct. Částečně tomu zamezíte tím, že sýr cca na 1 hodinu před uzením zmrazíte. K uzenému sýru přibalte jako vánoční dárek třeba dobré víno.
Uzené ořechy
Jemně uzené mandle, vlašské ořechy, buráky nebo kešu získají díky udírně jemnou vůni kouře, příjemnou měkčí konzistenci a skvělou chuť. Hodí se jen tak k vínu, do salátů i receptů asijské kuchyně.
Na mřížku v udírně položte alobal a na něj rovnoměrně v jedné vrstvě nasypejte vyloupané ořechy nebo mandle. Uďte při teplotě zhruba na 50 °C a počkejte, než ořechy chytnou krásnou zlatavou barvu. Chcete-li radši solené ořechy stačí dát do 0,5 litru vody asi 0,5 šálku mořské soli a v něm nechat ořechy zhruba hodinu před uzením louhovat.
Uzená sůl
Soli uzené kouřem, třeba z bukového dřeva, patří k nejkvalitnějším a nejdražším na světě. Svým blízkým můžete tuhle delikatesu dopřát za pár korun. Stačí koupit kvalitní mořskou sůl a rozžhavit udírnu na vyšší teploty – studený kouř není v tomto případě ideální. Při uzení jen sůl občas „prohrábněte“ a za 2 až 3 hodiny máte hotovo. Uzená sůl představuje úžasnou delikatesu k dochucení salátů i za tepla vařených jídel.
Už víte, jaký jedlý vánoční dárek svým blízkým připravíte? Ať už zvolíte jakýkoli recept, úspěch máte v kapse.
Tak raušovní uzení!
You must be logged in to post a comment Login