Zahrada
Orchideje – péče o exotické krásky mnoha tváří není náročná. Poradíme, jak i vám budou krásně kvést!
Také jste navždy propadli jejich kouzlu? Pak možná víte, že jejich pěstování v domácích podmínkách není nikterak složité. Chce to jen znát pár osvědčených triků a vybrat méně náročný druh.
Obecně lze říct, že základem úspěchu pěstování orchidejí je stálá pokojová teplota bez velkých výkyvů a poklesů pod 18°C, dostatek světla, nikoli však přímé slunce, proudící vzduch (ne však průvan) a pravidelná mírná zálivka. Aby orchideje dobře prospívaly, potřebují zasadit do speciálního vylehčeného substrátu, který je dobře propustný a také přiměřeně kyselý. Ovšem každý druh má své specifické nároky a vyžaduje trochu jinou péči.
Teplomilné i chladnomilné druhy
Mezi teplomilné orchideje náleží ty, jež mají svou domovinu v tropických pralesích. Vyhovuje jim stálá teplota přibližně kolem 20 °C a v celoročně vytápěných bytech se jim tedy bude dobře dařit. Do této kategorie patří například rostliny rody Phalaenopsis nebo Vanda, ty však mají o něco vyšší nároky na vzdušnou vlhkost.
K chladnomilnějším pak patří ty druhy, jež pocházejí z oblastí s většími teplotními výkyvy. Aby si zachovaly dobrou kondici, potřebují přezimovat při nižších teplotách pohybujících se mezi 15–18 °C. Mezi chladnomilné orchideje náleží například rod Cattleya, Cymbidium či oblíbené Dendrobium.
Pro začátečníky
Začínáte s pěstováním orchidejí? Pak pro vás bude nejvhodnější právě rostlina rodu Phalaenopsis. Exotické krasavice řadící se k této skupině bohatě kvetou a na trhu jsou k dostání v nespočetných barevných variantách. Z původních druhů byly vyšlechtěny nejen ke kráse, ale i k odolnosti vůči bytovým podmínkám, suššímu vzduchu a také k toleranci vůči mírnějším pěstitelským chybám.
Kdy a jak zalévat
Osvědčený způsob, jak správně zalévat orchideje, je ponoření květináče s rostlinou přibližně na dobu jedné hodiny až po okraj do vody. Poté vyzvedněte rostlinu z vodní lázně, přebytečnou vodu nechte odtéct drenážními otvory na dně květináče a uložte zpět na své stanoviště.
Pokud dáte přednost klasickému způsobu zalévání, pak dávejte pozor, aby voda nepronikla do středu listové růžice.
Pamatujte také na to, že orchideje potřebují měkkou vodu, tvrdá jim příliš neprospívá. Ideální pro zálivku je voda dešťová, pokud však dešťovku k dispozici nemáte, používejte vychladlou převařenou vodu z kohoutku.
S bohatou záplavou květů
Aby vám orchideje doma pěkně prospívaly a bohatě kvetly, pravidelně je přihnojujte. Stačí jen mírně jednou za čtrnáct dní, a to speciálními hnojivy určenými pro orchideje, kde nechybí fosfor a draslík.
Spolehlivý indikátor
A kdy že je vhodný čas na další zálivku? Postačí, když ji rostlinám dopřejete jeden krát, v létě pak dvakrát týdně. O nutnosti zalití vás informuje také barva kořenů. Pokud jsou kořeny rostlin stříbřité, nastal právě ten nejvhodnější čas zalévat.
Co tedy rozhodně ne!
Žádná orchidej nesmí stát trvale ve vodě, substrát byste však neměli nechat ani úplně vyschnout. Zajistěte proto rostlinám stálý odtok vody z květináče. Další poměrně častou chybou, která rostliny nenávratně poškodí, je zimní průvan. Stačí jen chvilka mrazivého závanu vzduchu a rostlina několik dní nato svěsí listy a postupně odumře.
You must be logged in to post a comment Login