Zahrada

Opravte škody na trávníku, které způsobila letní vedra a sucho

Od   | 

Počasí se konečně umoudřilo a každou chvíli zaprší. Přichází září, které je vhodným měsícem na to, abyste na trávníku napravili škody, které napáchala letní vedra a sucha. Jak se správně provádí dosev holých míst či celkový přísev trávníku?

Na menší poškození vám postačí hrábě, směs na dosev a trocha substrátu. Zdroj: Pexels

Postup se liší podle toho, zdali máte poškozených jen několik málo menších míst, nebo budete chtít trávník obnovit jako celek. V prvním případě nám budou stačit hrábě. Poškozená místa co nejvíce rozhrabeme a doplníme trochu trávníkového substrátu, který upravíme do rovna. Osivu zapravujeme do hloubky asi tři milimetry a povrch utužíme například pomocí prkénka a vlastní váhy. Na závěr zalijeme a o zálivku se staráme i v následujících týdnech.

 

Ložnice by měla být především romantická: Jak na to?

 

Lze dosít i velkou plochu

Budeme-li chtít provést zahuštění a zlepšení kvality trávníku na větší ploše, neboli přísev, budeme postupovat více systematicky. Raději si změříme teplotu země, aby byly dodrženy nejvhodnější podmínky pro vzklíčení většího množství osiva. Měla by být okolo 12°C. Stávající trávník, který si říká o doplnění, posekáme asi na výšku 3 cm, hráběmi či vertikutátorem co nejlépe pročistíme od mechu a suché trávy tak, abychom dali novému osivu šanci, a rozhodíme po trávníku písek. Pak přijde osivo, které rovnoměrně distribuujeme pomocí secího vozíku,  lehce zapravíme do země, a navrch přijde ještě tenká vrstvička zahradního substrátu. Osiva by mělo být skoro stejně tolik, jako když trávník zakládáme, bude muset o něco více bojovat o své místo na slunci. Dobře zaléváme, zásadně pomocí lehkých rozprašovacích programů, abychom osivo nevyplavili.

Na zálivku nově vysetého trávníku jsou ideální sprinklery, nebo alespoň poloha rozprašování na hadici. Zdroj: Pixabay

Na co si dát pozor?

Při dosévání trávníku na podzim je třeba dodržovat několik bodů: Kupujte vhodné travní směsi, označené jako doplnění, oprava, záplata, dosev a podobně. Obsahují vhodnější, rychle klíčící druhy trav. Koupit si můžete i „záplaty“, které v sobě mají rovnou i hnojivo a substrát. Koupené osivo před setím důkladně promíchejte, jinak se oddělí semena různých druhů trav, která mají různou váhu, a budete na jedno místo sít jen jeden druh místo směsi. Trávník, který jste doseli, je také třeba dobře pohnojit, ale už v žádném případě nesmí jít o hnojiva podporující růst, ale spíš naopak. Potřebujeme dodat látku, která růst spíše tlumí a podporuje vyzrávání vláken tak, aby trávník dobře přečkal zimu. A tou je draslík. Trávníková hnojiva s obsahem draslíku jsou většinou označená jako „podzim, podzimní hnojení“ a podobně.

Zdroj info: zahradní architektka Alexandra Kuklová, Tipy pro krásný trávník

Vyberte správné hnojivo s draslíkem, aby trávník dobře přečkal zimu. Zdroj: Pexels

Fotogalerie:

 

Nádherné fototapety, které rozměrem přizpůsobí velikosti stěny

 

 


You must be logged in to post a comment Login