Zahrada
Opozdilci mohou zasadit cibuloviny i na jaře
Na první květy na zahradě se jistě těší každý z nás a jsou předzvěstí, že jaro už je opravdu za dveřmi. Záhony tak hrají všemi barvami a nás přímo láká jejich jemná a tolik omamná vůně. Víte, jak cibuloviny sázet a co všechno udělat proto, aby se na jaře objevily první pastelové barvy?
Sázení na jaře je obtížnější, ale jde to
Cibuloviny se vysazují obvykle na podzim a to ideálně v září nebo říjnu, kdy ještě teploty neklesají pod bod mrazu, ale pohybují se lehce nad nulou. Pokud jste však toto období pro výsadbu propásli, ale přesto nechcete přijít i kvetoucí jarní rostliny, je šance na vysazení cibulovin i na jaře, což však má svá úskalí. Cibuloviny vysazujeme v tomto případě ideálně v únoru ale pouze v tom případě, že teploty už příliš neklesají a cibule mohou dobře zakořenit. Od zasazení cibulky si počkáme na květ zhruba 6 – 10 týdnů, a proto počítejte, že u výsadby na jaře se květů dočkáme mnohem později a květy v teplém počasí nemusí vydržet tak dlouho jako zkraje jara. V zahradnictví se však můžete poptat po rychlých cibulkách jarních květin, které vykvetou rychleji, ale na druhou stranu jsou poměrně choulostivější a hlavně dražší. Tyto urychlené druhy cibulovin potřebují upravenou a hlavně přihnojenou zeminu.
Jak propojit pomocí textilních dekorací kuchyni s obývákem?
Jak na správnou výsadbu?
Ještě než se pustíte do výsadby, je důležité každou cibulku zkontrolovat. Především jejich váha dovede ledacos napovědět. Pokud jsou některé cibulky lehčí, než ostatní, určitě nevykvetou. Pokud je i tak zkusíte vysadit, mohou být napadeny škůdcem, či houbami a ty se mohou šířit i na ostatní zdravé cibulky. Zvažte také namoření cibulek ve speciálním přípravku těsně před výsadbou. Důležité je také cibulek zasadit opravdu hodně. Jedině tak docílíte dech beroucího barevného efektu. Odborníci doporučují vysazovat každý druh květiny zvlášť a nikoliv dohromady – začněte například tulipány, poté pokračujte narcisy, hyacinty, atd.
Během výsadby si dávejte pozor na hloubku, do které cibulky zasazujete. Správný je dvojnásobek a lépe i trojnásobek výšky dané cibulky. Je ale třeba počítat s tím, že každý druh vyžaduje trochu odlišnou hloubku. Pozornost věnujte ale i rozestupům mezi zasazenými cibulkami, který by měl být zhruba dvojnásobek jejich šířky. Cibuloviny vysazujeme do dobře propustné půdy, která drží vlhkost, a starost si nemusíte dělat ani se stanovištěm. Cibuloviny ocení jak slunce, tak stín, proto je lze zasadit téměř kamkoliv.
Jaké cibuloviny jsou nejoblíbenější?
Hyacinty
Hyacinty nám probarví zahradu nádhernými barvami od fialové, po růžovou, modrou až po bílou. Ocení spíše slunné místo a při výsadbě se cibulky snažte vysazovat od sebe a spíše po menších skupinkách. Na jaře se odvděčí nejen krásnými květy, ale i omamnou vůní.
Tulipány
Také tulipány k jaru neodmyslitelně patří a spíše než stín ocení slunné stanoviště. Neopovrhnou však ani polostínem. Tulipány jsou však náchylné na teplotu půdy během výsadby. Pokud je totiž zasadíme do příliš teplé zeminy, nemusí tolik růst, kvést a mohou začít hnít. Ideální teplota zeminy je kolem 5 – 15 stupňů.
Narcisy
Chcete-li se dočkat nádherných žlutých květů, které symbolizují jaro, je potřeba je vysadit na místo se slunečními paprsky. Cibulky narcisů je ideální vysazovat hlouběji než ostatní rostliny, a to zhruba 20 cm.
Krokusy
Fialová barva krokusů na zahradu stoprocentně patří a složitá není ani jejich výsadba. I krokusy ocení spíše slunné místo, ale neuškodí jim ani polostín. Ke správnému růstu potřebují dobře propustnou zeminu, nikoliv přemokřenou. Cibulky sázíme do hloubky 7 – 10 cm.
Fotogalerie:
Už jste slyšeli o nezámrzném ventilu?
You must be logged in to post a comment Login