Zahrada

Okrasné traviny by neměly chybět na žádné zahradě: Jsou krásné i nenáročné na pěstování

Od   | 

Záhonek je plný barevných květin, ale něco mu stále chybí? Co ho doplnit okrasnými travinami, které pěkně dotvoří vzhled a dodají mu dynamiku? Zvolíte-li suchomilné traviny, získáte pěkný efekt po celý rok. Některé druhy se dokáží zbarvit i do šedých, červených až modrých tónů. 

Traviny mohou sehrát dominantní roli v záhoně. Zdroj: Canstockphoto

Traviny vytvoří nejen pěkné zákoutí, ale skvěle se hodí mezi skalničky, kde v kombinaci s kameny působí dokonale. V první řadě je důležité promyslet, kam traviny vysadit. Většině postačí běžný sluneční svit a propustná půda. Opomenout nesmíme ani pravidelnou zálivku, kterou v zimě, či v deštivých dnech omezíme. Některým druhům dokonce nevadí ani extrémní podmínky v podobě přesušené půdy.  

Traviny jsou skvělou volbou, jak oživit záhon. Zdroj: Pixabay

Péče o traviny

Traviny nejsou náročné péče na péči. Na jaře je pouze důležité seříznou staré listy, které během roku dorostou a v zimě poskytnou travinám ochranu proti silným mrazům. Během roku se nemusí ani nijak zvlášť hnojit. Pokud ale na hnojení trváte, dejte přednost hnojivu s vysokými minerály, nebo rosivou zálivkou. Během roku však dávejte pozor, zda se traviny příliš nerozrůstají tam, kam byste nechtěli. Svou nenáročností se skvěle hodí i pro méně zkušené zahradníky a zvládne je vysadit, nebo přesadit opravdu každý.

Většina travin patří mezi nenáročné rostliny, proto se skvěle hodí i pro začátečníky. Zdroj: Canstockphoto

Jaký druh zvolit?

Pokud traviny vybíráme vyloženě do skalek, je ideální dát přednost těm s menším vzrůstem. Sáhnout můžete po lipnici bádenské, která roste pouze ve Středozemí. Její výška nepřesáhne více jak 40 cm a roste v hustých trsech. Samotné klásky mají nádech do fialové, až šedé barvy. Při výsadbě ji umístěte spíše na slunné místo. Do skalky je vhodná také ostřice nízká, což je bylinka s tenkými, světloučce zelenými listy, na jejichž konci je ostrá špička. Svým vzhledem připomínají klasickou trávu. Občas se nám povede u ostřice vypěstovat i maličké květy, které jsou vidět jen zblízka. Opomenout nesmíme ani kostřavy, které pocházejí z chladnějších míst, ale přesto milují slunná místa s písčitou půdou. Na skalce vytváří husté zelené deky, které na začátku jara mají barvu spíše do fialova, ale během rohu zlátnou. Po odkvětu je nutné travinu seříznout, protože by se dokázala vysemenit na nežádoucích místech. V zahradnictví seženeme kostřavu sivou, ametystovou, nebo ovčí. Každý typ má trochu jiný vzhled a na skalce vytvoří jiný efekt. Brzkým kvetením překvapí pěchava vápnomilná, jejíž trsy na skalce dorůstají do zhruba 10 centimetrové výšky. Doplňují ji černé klasy ve válečkovitém tvaru, které dokonale ladí s bílými prašníky. 

Některé druhy travin jsou vysoké, ale na skalku se hodí díky malému vzrůstu. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Pořiďte si na zahradu nezámrzný ventil

 

 


You must be logged in to post a comment Login