Koupelny

Jak odstranit vodní kámen z WC? Řešení může být rychlé, jednoduché a účinné

Od   | 

Pračka, vodovodní baterie, rychlovarná konvice, sprchová zástěna, ale i toaleta patří k místům, kde se s oblibou usazuje vodní kámen. Pokud bojujete s vodním kamenem na WC a nedaří se vám jej zbavit, máme pro vás hned několik tipů a triků, s jejichž pomocí to pro vás bude hračka. Většinu těchto prostředků máte i doma.

Na černé barvě může být vodní kámen hodně patrný. Boj s ním snadno vyhrajete. Zdroj: Duravit

Nepřátel spousty domácností? Vodní kámen!

Stejně jako chlupy po domácích mazlíčcích na pohovce, skvrny od dětských ručiček na oknech či vylité limonády na koberci vás budou navždy zlobit problémy s vodním kamenem. Bude se tvořit opakovaně, v případě tvrdé vody se bude tvořit opravdu rychlým tempem.

Pokud používáte vodu ze studny v lokalitě s vápencovým podložím, případně v krasové oblasti, stává se vodní kámen vaší životní jistotou. My naštěstí víme, jak se jej zbavit!

 

Do koupelny s hybridní baterií

 

Kde se vzal, tu se vzal, vodní kámen v toaletní míse stál

Vodní kámen je tvrdá usazenina, které se tvoří v místech, která přicházejí opakovaně do styku s vodou. Nejčastěji pak tam, kde se voda střídavě ohřívá a chladne. Nejvíc se s ním můžete setkat v koupelně – v umyvadle, na sprchové hlavici, bateriích, ale i v záchodové míse. Věděli jste, že jej můžete mít také v pračce nebo bojleru?

Vodní kámen se usazuje ve vrstvách, tvoří jej zejména vápenaté a hořečnaté soli. Narozdíl od krápníků v jeskyni však tyto nánosy hezké nejsou.

Vaši toaletu můžete vyčistit třeba octem. Zdroj: Pexels

Jak odstranit vodní kámen kyselinou

Vápník je alkalický, proto s ním musíte bojovat kyselinou – a právě kyselinu citronovou má doma téměř každý. Do toaletní mísy nasypte hrnek kyseliny, zhruba 200 gramů (klidně i do nádržky na vodu) a nechte působit půl hodiny. Poté vezměte štětku a zbytky vodního kamene s ní narušte. Nakonec spláchněte.

Kam pro vanu? No přeci do Ravaku!

 

Ocet na vodní kámen

Ocet patří k jistotě, která vás vodního kamene zbaví. Můžete s ním vyčistit jak WC mísu, tak i nádržku na vodu. V takovém případě ale vypněte přívod vody, abyste ocet neředili. Ocet nalijte do toalety, ale i do nádržky a nechte působit klidně celou noc. Ráno zbytky vyčistěte štětkou, spláchněte a máte hotovo.

Coca cola nejen na podrážděný žaludek

Kromě kyseliny citronové obsahuje cola také kyselinu vinnou a fosforečnou. I proto můžete s tímto nápojem vyčistit také toaletu od vodního kamene. Jen počítejte s tím, že je koncentrace kyselin v cole menší než třeba v octu. Do WC mísy nalijte dva litry coly, nechte působit přes noc – druhý den vydrhněte štětkou a spláchněte.

Koupelnu je nutné čistit pravidelně. Zdroj: Hansgrohe

Jak předcházet vzniku vodního kamene

Tvorba vodního kamene se odvíjí od tvrdosti vody ve vaší domácnosti. Čím tvrdší vodu doma máte, tím rychleji se bude kámen tvořit. Pokud vás tvrdá voda opravdu trápí, můžete zvážit instalaci změkčovače vody. Je to speciální filtr na tvrdou vodu, který zabraňuje usazování vodního kamene.

Instaluje se na konkrétní přívod vody – třeba na pračku či myčku. Můžete jej však instalovat také na hlavní přípojku vody, měkčí voda vám tak poteče všude.

 

Proč toaletu se sprškou?

 

 


You must be logged in to post a comment Login