Koupelny
Oddělit nebo spojit toaletu s koupelnou?
Oddělit toaletu či ponechat v koupelně? Tuto otázku si budete klást nejen při stavbě nového domku, ale například i při zásadnější rekonstrukci. Obě varianty jsou možné a také obě mají svá pro i proti.
Toaleta dovede vzhled koupelny vyzdvihnout
V posledních letech se toalety stále častěji instalují přímo do koupelny. Pokud totiž propojíme toaletu s koupelnu, získáme tím nejen vzdušnější místnost, ale zároveň prostor, který ušetříme pro jiné účely. Pokud navíc do koupelny toaletu umístíme, zpravidla se sem vejde i pisoár, který zabírá minimum prostoru. Propojení těchto dvou místností je stále populárnější nejen mezi spotřebiteli, ale i například v nejnovějších trendech interiérového designu. V dnešní době se i toalety podrobují neustálému zlepšování, a to nejen po funkční stránce, ale i vzhledově. Zvolíte-li pěkné a elegantní provedení, můžete vzhledově celou koupelnu ještě více vyzdvihnout. Největší nevýhodu však shledáváme ve vytíženosti této místnosti. Koupelna spojena s toaletou se může stát problematickou již pro dva lidi, natož pro vícečlennou rodinu. Dovedete si představit ráno, kdy vstává čtyřčlenná rodina ve stejný čas a také ve stejný čas odchází z domova?
Oddělená toaleta je praktičtější i hygieničtější
Dle jasně daných norem by měla být toaleta v domácnosti, kde žije víc než dvě osoby, povinně oddělena od koupelny. V garsonce sice tohoto řešení jen těžko docílíme, ale ve větším bytě bychom o to měli usilovat. Při plánování těchto dvou oddělených místností berte v potaz, že volný prostor okolo toalety by měl být minimálně 80 x 80 cm. Pokud ale nedisponujete moc velkým prostorem a oddělenou toaletu přeci jen chcete, pak se můžete poohlédnout po úsporném řešení místa v podobě zabudovaných toaletních systémů. Tento typ toalet je hluboký zhruba 8,5 cm, přičemž klasické toalety mají hloubku až 12,5 cm. Navíc při každé návštěvě toalety nebudete mít tolik stísněný pocit.
Díky oddělení toalety získáte nejen více soukromí, ale zároveň docílíte i lepší hygieny. Viry a bakterie z nádoby se nebudou vířit a šířit. V koupelně se jednoduše uchycují například na ručníky, nebo na zubní kartáčky. Skvělou volbou je i minimální šíření zápachu po místnosti, když se například druhý člen rodiny chce jít vysprchovat.
A proč byste měli o oddělené toaletě popřemýšlet?
Tak jako u toalety spojené s koupelnou i zde shledáváme výhody a nevýhody. Asi největší nevýhodou je úklid dvou oddělených místností místo jedné větší, ale také vyšší spotřeba obkladů – tedy o něco vyšší náklady na pořízení. Na druhou stranu oddělená místnost má spoustu pozitiv, které tyto drobné nevýhody hravě předčí:
- Během spláchnutí se do vzduchu rozvíří miliony bakterií, které se mohou uchycovat na ručníku nebo zubním kartáčku a to asi nechceme, že? I přes to, že máte oddělenou toaletu od koupelny, nezapomínejte před spláchnutím sedátko zaklapnout. Bakterie totiž určitě nechceme ani dýchat.
- I při dvou osobách vzniká problém, pokud chce ráno jeden na toaletu a druhý pospíchá a potřebuje se umýt.
- Malá místnost s toaletou se odvětrá mnohem rychleji a lépe než celá, velká koupelna.
- Popřemýšlejte v místnosti s toaletou o malém umyvadle, díky kterému po použití toalety nebudete muset přecházet ještě do koupelny.
- Oddělená toaleta by podle normy měla být povinně v těch domácnostech, které obývají více jak 2 osoby.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login