Koupelny
Oddělené, nebo spojené WC s koupelnou?
Při plánování dispozice domova vás pravděpodobně nemine otázka, zda toaletu oddělit od koupelny, nebo ji zakomponovat do jednoho prostoru. Výhody, ale i nevýhody mají totiž obě řešení a my se na ně zaměříme podrobněji. To proto, abyste měli snazší rozhodování.
Fakt, kam umístíte toaletu, je důležitý nejen z estetického hlediska, ale také s ohledem na hygienu, soukromí a praktickou stránku. V převážné většině mají domácnosti toaletu oddělenou, anebo toaletou disponuje jak koupelna, tak i samostatná místnost. Při plánování je důležité vzít v úvahu i počet osob v domácnosti a konkrétní zvyky, tedy časovou souslednost jednotlivých členů domácnosti, délku pobytu na toaletě atd.
Jaké vybrat ovládací tlačítko toalety?
Zaměřte se na normu
V první řadě je důležité dodržovat určité normy, které není úplně vhodné obcházet. A ještě než své představy začnete realizovat, je důležité se na všechna nařízení důkladně zaměřit. V bytě nebo domě kde jsou 3 – 4 místnosti, je třeba umístit toaletu zvlášť. Pokud se jedná o jedno nebo dvoupokojový byt, lze toaletu umístit přímo do koupelny. Pokud je naopak byt větší a má více než 5 obytných místností, je potřeba do interiéru zakomponovat toalety dvě. Je potřeba si také zjistit, zda je nutné mít stavební povolení. Pokud totiž nezasáhnete do nosných příček, a nezměníte tak pevně danou dispozici bytu, žádné povolení nepotřebujete. Je-li však rekonstrukce rozsáhlejší a změníte dispozici bytu, je potřeba zajistit i stavební povolení.
Výhody a nevýhody WC v koupelně
Rozhodujte-li se toaletu spojit s koupelnou, pak toto řešení bývá nejčastěji využíváno v momentě, kdy potřebujete ušetřit metry čtvereční a přidat je k jiným prostorám. I to může být vážným důvodem pro jejich spojení. Takové řešení je pohodlnější, co se týče přesouvání se z jedné místnosti do druhé. Vše máte po ruce a třeba ani před koupelí nemusíte přecházet do jiné místnosti. Pokud ještě asistujete dítěti na toaletě, můžete udělat spoustu věcí v koupelně a nemusíte tak marnit čas.
Hybridní baterie: Rychlé a pohodlné umytí rukou
Mínusem je ale hygienické hledisko, protože je prostor kolem toalety plný bakterií a během spláchnutí se dokážou rozšířit poměrně daleko. Nutné je tedy splachovat uzavřené WC, nebo nemít v jedné místnosti ručníky či kartáčky. Pokud WC v koupelně chcete, nemusíte se bát ani estetiky, jelikož dnešní provedení splyne s celým prostorem. Je však vhodné toaletu zčásti oddělit alespoň zástěnou, či malou příčkou. Nikdy neumísťujte toaletu hned naproti dveřím. Pokud by vám do koupelny někdo nečekaně přišel, ušetříte si nepříjemný ostych. Do koupelny s toaletou zajistěte také dobré odvětrávání, a snažte se tak eliminovat zápach.
Výhody a nevýhody odděleného WC
Oddělená toaleta od koupelny je ideální zejména z důvodu soukromí a zároveň ostatní členové rodiny mohou volně chodit do koupelny, aniž by je blokovali. Nevýhodou může být právě nepohodlné cestování z jedné místnosti do druhé, obzvlášť pro starší generaci. Toto všechno je třeba zvážit. U oddělené toalety se nešíří bakterie do okolního prostoru a navíc většina samostatných místností disponuje malým umývátkem, takže po vykonání potřeby už nemusíte navštěvovat koupelnu. I samostatnou toaletu nezapomeňte vybavit kvalitním odvětráváním a rozhodně pamatujte na čísla. Před samotným WC by měl zůstat volný prostor alespoň 70 – 75 cm a z obou stran toalety alespoň 30 cm.
Fotogalerie:
Proč toaletu se sprškou?
You must be logged in to post a comment Login