Doplňky do bytu
Ochrana před sluníčkem anebo umění?
Když sluníčko svítí, tak nás především ovlivňuje pozitivně, ale máto i své stinné stránky. To když na nás jeho paprsky svítí v nepravou chvíli … třeba při práci na počítači nebo při sledování televize nebo prostě jen až příliš prohřívají náš domov. Každý z nás má jinou toleranci na sluneční svit, a proto je na výběr i mnoho různých druhů okenního stínění.
A že se nejedná jen a pouze o technickou záležitost, dokazuje vystavený exponát v muzeu moderního umění v Paříži v Centre Pompidou.
Nejtypičtějším druhem jsou klasické hliníkové žaluzie, které dostaneme v několika možných variantách šířek lamel. To má jednu velmi praktickou vlastnost – máte-li vysoké okno třeba až na zem, tak byste při vykasání klasických lamel žaluzií nasbírali velký „paklík“. Čím je lamela širší, zabere více okenní tabulky a může jich tak být méně. K dispozici jsou až pěticentimetrové lamely, přičemž klasická lamela je poloviční.
Další možností jsou takzvané zdvojené lamely. Ty umožňují větší průhled skrz okno v nakloněném stavu než žaluzie klasické. A nakonec není třeba se spokojit jen s obyčejnou provlékací šňůrkou, ale můžete žaluzie ozvláštnit širokou bavlněnou páskou.
V některých barevných kombinacích zvláště v širokých lamelách vypadají hliníkové žaluzie na pohled jako dřevěné. Ty jsou vyráběné z lehkého, většinou exotického dřeva, aby nebyly těžké na ovládání. I když v současné době lze skoro všechny okenní dekorace i stínění ovládat elektronicky.
Dalším navíjecím systémem jsou klasické rolety před okno nebo do jeho rámu, pokud to umístění dovolí. Materiálů na rolety je na výběr od průhledných přes polopropustné po zatemňovací. Blackout, tedy úplně zatemňující či dimout – propuštějící pouze ostré světlo – jsou známé spíš ze závěsů, ale už je dnes běžné, že i materiály na rolety mají tyto zatemňovací vlastnosti.
Existují i thermo materiály, které mají schopnost odrážet teplo a nepustit ho do pokoje.
Nabízená barevná škála žaluzií by měla díky bohaté nabídce uspokojit naprostou většinu, kdo by si ale nevybral, může zvolit římskou roletku, kterou lze ušít z téměř každé látky. Konečný vzhled rolety neurčuje jen výběr materiálu, ale i mechanismus, který může být v několika barvách, schovaný v kazetě či na očích a dokonce je na výběr i z variant řetízků. Máte-li velká okna, můžete zvolit navíjecí rolety, i ty římské, obojí mohou být už i motorické a dokonce zabudované do inteligentního systému domu, takže se budou stahovat a vytahovat samy na povel.
Systém, který je populární, protože se dává přímo na okno, a tak paprsky mají ještě menší šanci proniknout, se jmenuje Plisse. Ovládá se přímo na okně a sami si zvolíte, kde právě má plnit svou funkci, tedy které místo potřebujete právě vykrýt. Výběr materiálů je podobně pestrý jako u rolet. Vylepšenou variantou Plisse je Duette, které má „dutinku“ a jeho výhodou je, že není zezadu vidět ovládací provázek. Duette navíc i chrání před teplem – vzduchové kapsičky zabraňují teplu, aby vniklo tam, kam nechcete.
You must be logged in to post a comment Login