Architektura a design

Oceněný pasivní dům skoro na samotě, a taky u lesa

Od   | 

Pozemek, na kterém dům stojí, majitelé vlastnili řadu let. Když se rozhodli, že začnou se stavbou, oslovili několik projekčních kanceláří, ale nakonec vyprojektování domu svěřili Ing, arch. Janu Medkovi, který měl s projektováním domů už řadu zkušeností a také byl jejich vrstevníkem.

„Už od počátku jsem chtěl, aby dům byl zděný, ne žádnou dřevostavbu, chtěl jsem, aby to byla cihlová stavba. Nechtěl jsem zateplovat, a tak při výběru zdiva zvítězil HELUZ“, vzpomíná majitel domu.

Obvodové zdi domu jsou postaveny z cihel HELUZ Family 2in1

S materiály HELUZ zateplovat nemusíte

Zateplení jako takové mi lidsky nesedí, je to něco nalepeného na fasádě, což by mi nevyhovovalo i z mnoha dalších důvodů. Není to ani nic levného, něco stojí polystyrén, na jeho nalepení se musí postavit lešení a pak znovu na fasádu. Také kotvicí prvky jsou hodně drahé a jejich instalace na zakotvení polystyrenových desek není levná. A přitom pak dům ani pořádně nedýchá. Dům bez dodatečné izolace je stavebně méně náročný, stačí jen dávat cihlu k cihle a dům je postaven a může sloužit,“ řekl majitel k volbě konstrukce domu.

Pojem „pasivní dům“ byl pro majitele z počátku opředen řadou záhad, ale když se blíže seznámili s jeho charakteristikou a technickými parametry, se všemi pro i proti, tak zjistili, že to zase není nic tak tajemného a nedosažitelného. jak se povídá.

Hrubá stavba byla dokončena během několika měsíců

Na počátku nízkoenergetický a postupně pasivní dům

Vyřešením vytápění a větrání domu se zase posunuli k parametrům pasivního domu a k dosažení dotace Nová zelená úsporám, a tím i k tomu, že se jim vložené investice vrátí. Při volbě zdiva se proto rozhodli pro HELUZ Family 2in1 50 cm, protože to byla garance pro získání dotace i dosažení standardu pro pasivní dům.

Díky všem technickým i technologickým opatřením a volbě vhodných zdicích materiálů HELUZ  splnili i ta nejpřísnější kritéria pro pasivní dům, a tím pádem získali i dotace Nová zelená úsporám.

Měl jsem vymyslet a navrhnout moderní i úspornou chaloupku

„Zjednodušeně a velmi stručně řečeno, já jsem dostal od investora zadání vyprojektovat takový rodinný dům, který by parametry odpovídal požadavkům nízkoenergetického domu. Je pravdou, že dům se postupně měnil, a díky řadě úprav i dodaných technologií se přibližoval parametrům pasivního domu. Přispěla k tomu i již zmiňovaná správná volba stavebního materiálu HELUZ“, doplňuje architekt a pokračuje: „Od investora tu byl i požadavek, aby se dům přibližoval vzhledem jakési chaloupce se vším všudy, ale v moderním pojetí. Byť to bylo zadáno jen slovy „chceme chaloupku“, bylo nutné domýšlet, co si pod tím pojmem představují a jak to technicky udělat, aby to splňovalo investorova kritéria.  Tím bylo vyloučeno i obvodové zateplení domu. Byl zvolen a využit vhodný zdicí materiál HELUZ, který plně nahradil zateplení“.

Interiér rodinného domku je pojat v moderně

Dobrá pevnost, výborná akumulace tepla

Dům nemá chodby, a aby hluk mezi místnostmi byl co nejmenší,  byly na příčky použity cihly HELUZ AKU 17,5 MK, P20. Tyto cihly jsou také použity i na horní nosné zdi domu a díky akumulaci pomáhají rozložit teplo v domě,“ doplňuje k vlastnímu zadání, k přesnosti zdění i k tepelně a zvukově izolačním schopnostem zdiva HELUZ Family 2in1 architekt domu Jan Medek a doplňuje: „Při projektování domu jsem využíval poradenských služeb společnosti HELUZ. Především se to týkalo komínu, aby byl použitý materiál dostatečně těsný kvůli kritériím pasivního domu. Parametrově to odpovídalo, a proto bylo při stavbě domu použito komínové těleso HELUZ. Jinak je klasické zdivo HELUZ bezproblémové a nějaké další komplikace při stavbě i z tohoto hlediska nevznikaly.

Díky zvoleným cihlám se interiér v létě nepřehřívá a v zimě tu není chladno

S materiálem od HELUZu nejsou při zdění problémy

My jsme nepoužili úplný Komplexní stavební systém HELUZ v celém domě, ale jen na zadaný koncept domu. Investor chtěl chaloupku a do ní se hodí trámové stropy. I když by to pro nás bylo stavebně výhodnější použít celý Komplexní stavební systém, v případě stropů jsme to nevyužili, abychom zachovali přání investora. Obecně mohu říci, že s materiálem HELUZ nebyly po celou dobu výstavby žádné problémy,“ uzavírá architekt Jan Medek.

Když jsme se nových majitelů domu ptali, jak se jim v chaloupce bydlí, jedním dechem nám řekli, že bezvadně, že se jim zde žije dobře, jsou zde spokojeni, není tu nic, co by jim ve spokojeném bydlení vadilo. Chaloupka bezvadně funguje jak v létě, tak v zimě, dům se ani v těch největších vedrech nepřehřívá, je vyprojektován a postaven tak, že se nám v něm opravdu spokojeně žije,“ shrnují závěrem majitelé.

V domě nejsou chodby. Aby byl hluk mezi místnostmi co nejmenší, jsou příčky postaveny z cihel HELUZ AKU 175 MK P20

Splněné představy investora i architekta

Dnes, když je dům hotov, je možné poznat i ze slov architekta, že je s dosaženým výsledkem spokojen, že stavbou tohoto domu se naplnila jeho, ale i investorova představa o ekonomickém a zdravém bydlení. A že se dům opravdu povedl je i ocenění, které toto velmi zdařilé dílo obdrželo v celostátní soutěži Pasivní dům roku 2016.

Oceněný pasivní dům roku 2016 z HELUZu

PARAMETRY BUDOVY:

Název stavby:  Novostavba rodinného domu Vrané nad Vltavou

Projektant:  Ing. Arch. Jan Medek

Měrná roční spotřeba tepla na vytápění a teplou vodu do 10 KWk/  m2

Energetická náročnost budovy (dle PN náročnost: A – mimořádně úsporná

Zařazení: Pasivní dům

Skladba konstrukce: Jednovrstvá, bez zateplení

Použitý materiál HELUZ:

Typ cihel na obvod – HELUZ Family 2in1 50,

Příčky – HELUZ AKU 17,5 MK, P20,  HELUZ AKU 11,5, HELUZ 11,5,

Vnitřní nosné zdivo – HELUZ 24 broušená

keramické překlady HELUZ

VÍCE INFORMACÍ O VÝROBCÍCH FIRMY HELUZ NAJDETE ZDE

 

You must be logged in to post a comment Login