Interiérový design do velké míry reaguje na životní styl, technologické pokroky i nálady dané společnosti. Aktuální trendy v této oblasti jsou toho důkazem – stylová pestrost přesně odráží rozmanitost našich životů.
Multifunkční je nejen nábytek, ale i prostor! Jídelna, obývák, pracovna, ateliér… Stačí střídat pár kulis a můžeme mít vše v jednom Universo Positivo.
Společný jmenovatel současných obývacích pokojů je jasný – jde o návrat. Designéři se inspirují u svých prapředků – pracují s přírodními materiály a se zjevnou nostalgií kombinují styly dominující minulému století.
Vzpomínky na Skandinávii
Do současného interiéru rozhodně patří alespoň jeden z těch tradičních kousků, které jsou nepřetržitě ve výrobě už více než půl století. Armchair 401. Zdroj: Artek.
Skandinávský design je už zhruba od poloviny 20. století po celém světě chápaný jako vzor všech ctností v oblasti zařizování interiérů. Je totiž nadčasový, elegantní, kvalitní a funkční. Charakteristická je pro něj také inspirace přírodou a pověstná jednoduchost. Reaguje především na potřeby místa svého vzniku, kde jsou vyšší nároky na světlo, které významně násobí bílá barva. Aby výsledkem nebyla nudná strohost, důležitým materiálem je dřevo, samozřejmě převážně světlé. Doplňkové barvy jako modrá nebo zelená, které opět odkazují na přírodu, bývají spíše v chladných odstínech. V posledních letech se však na menších plochách objevuje také žlutá a červená, které v kombinaci se subtilními tvary a přírodními materiály posilují dojem čistoty stylu a zmíněné jednoduchosti.
Pokud to prostor jen trochu dovoluje, je vhodné místo jednoho velkého konferenčního stolku pořídit tři menší, které se budou doplňovat barvou a rozměrem. Around. Zdroj: Muuto.
Styl bruselský a ti další
Výrobci, které proslavily ostré úhly, chladné barvy a hi-tech materiály, se už pár let s pokorou obrací ke svým ještě slavnějším předchůdcům, jak je patrné z jejich „novinek“ nápadně připomínajících nábytek našich babiček. Inspirují se v podstatě všemi zásadními trendy 20. století, nejvýrazněji však tím, co začalo vznikat v poválečné době. Funkcionalismus 50. let nám dal subtilní kovové a dřevěné konstrukce.
Někteří výrobci nabízejí kolekce venkovního i vnitřního nábytku, které jsou vzhledem naprosto totožné. Neexistuje snazší způsob jak se cítit na zahradě jako v obýváku a naopak. Vždy podle potřeby. Gardenia. Zdroj: Barcelona Design.
60. léta vycházela z tzv. bruselského stylu, kdy byly oblíbené asymetrické kompozice a výrazné barevné odstíny, na ně pak v 70. letech navázala epocha Space Age inspirovaná přistáním na Měsíci – vyspělejší technologie umožnily práci s novými materiály a výsledkem byly divoké organické tvary, výrazné grafické vzory a struktury a křiklavé barevné kombinace. Co z toho plyne pro obývací pokoje 21. století? Úplně všechno, co vás napadne. Třeba křeslo s dýhovanou konstrukcí připomínající 50. léta, která je však tak vybarvená, jako by ji navrhoval kdokoli o dvacet let později. Nebo zdánlivě obyčejná dřevěná komoda, která má překvapivě osm nožek a k tomu každou jinou – jako ve zlatých postmodernistických osmdesátých… Výjimkou nejsou ani koberce odkazující na norské tradiční vzory kombinované s minimalistickým úložným nábytkem let devadesátých. No a k tomu všemu přidejte ohýbanou dýhu, malovaný kov, celoskleněné lampy a spoustu dalšího. Zdá se vám to příliš? Ale přesně takové jsou ty nejsoučasnější obývací pokoje. Máte to?
Organické a jemně nesouměrné tvary, které se zažily na bruselské výstavě Expo 58, se dočkaly velké slávy. S radostí je vítáme zpět. Sedací souprava Bandy. Zdroj: Bonaldo.
Víc hlav víc ví a víc svítidel víc svítí. Jeden z velkých trendů současnosti je zmnožovat osvětlovací tělesa na maximum. Zachovají si tak jednoduchost a přitom září jako několikaramený lustr. Svítidlo Massy 9 Lights. Zdroj: Kare
Fotogalerie:
-
-
Zdroj: Muuto
-
-
Umírněnost neutrálních odstínů je nadčasovou záležitostí. Sedací souprava Lars. Zdroj: Bonaldo.
-
-
Hromada polštářků na pohovce příjemně naruší strohost především v případě až příliš jednoduchých tvarů. Sedací souprava Lars. Zdroj: Bonaldo.
-
-
Kožená pohovka byla především v 90. letech synonymem luxusu a elegance. V současných interiérech se objevuje spíše na menších kouscích nábytku. Fargo. Zdroj: BoConcept.
-
-
Nadsázka je v posledních letech oblíbeným motivem všech světoznámých designérů. Patricia Urquiola jí dosáhla pouhou parafrází klasické jídelní židle. Mathilda. Zdroj: Moroso.
-
-
Grafické vzory, přírodní motivy a kónické nožky jsou shrnutím toho nejlepšího z let minulých Stolky Kaos. Zdroj: Cattelan Italia.
-
-
Netradiční stolek ozvláštní interiér
-
-
Bílá může převažovat, ale pouze pod podmínkou, že ji zdobí dřevo. Freestyle. Zdroj: Arlex.
-
-
Komody a příborníky nutně musí připomínat ty, co si pamatujete od svých babiček. Domo. Zdroj: Arlex.
-
-
Kovové konstrukce nábytku nahradily ty dřevěné. Nejlépe v kombinaci s čalouněním z přírodního materiálu.
-
-
Otevřené knihovny jsou možná nepraktické z hlediska úklidu, ale vzhledem k tomu, že hřbety knih jsou v posledních letech společně s vinyly těmi nejoceňovanějšími interiérovými doplňky, nabízejí otevřené systémy pokrývající celé stěny. Selecta. Zdroj: Lema.
-
-
Důkazem stále vzrůstající obliby dřeva v interiéru je možnost dopřát si už všechny typy svítidel se stínidlem z dřevěné dýhy. Svítidlo Renata. Zdroj: Weplight.
-
-
Nejdůležitější je kontext. Nábytek, který uspokojí v prostředí secesního bytu i konzervativní milovníky klasiky.
-
-
Minimalistický kus nábytku jedině ke stěně obložené palubkami. Twenty. Zdroj: Spectral.
-
-
Uvolněnost v hippie stylu to jsou nízké matrace, výrazné odstíny a materiál evokující manšestr. Mah Jong. Zdroj: Roche Bobois.
-
-
Oblíbený patchwork se nemusí omezovat pouze na textil. Podobný dojem vyvolají i různě barevná a tvarovaná dvířka komody. Shanty. Zdroj: Barcelona Design.
-
-
Křeslo jako po dědovi, za které se nemusíte stydět ani v supermoderním interiéru. Zdroj: E15.
-
-
Více funkcí znamená více zábavy. Dobrým příkladem je stolička, která poslouží také jako malá knihovna a po rozložení jsou z ní dva stolky do postele. Embrace. Zdroj: John Green.
-
-
Zvětšeniny jsou v módě, a aby to nebylo tak jednoduché, překvapí třeba svou strukturou. Wooden Bulb Lamp. Zdroj: Suck UK.
You must be logged in to post a comment Login