Obývací pokoje
Obývací pokoj je srdcem bytu, dopřejte mu zdravý tlukot
Než jsme prvně kopli do země, měli jsme s architektem několik sezení. Během nich se nás ptal na leckdy osobní detaily z našeho života. Potřeboval vědět, jak žijeme. Podobné, byť v menším měřítku, je to při zařizování obývacího pokoje. I vy byste měli vědět, jak žijete, než vyrazíte pro nábytek do obývacího pokoje.
Největší místnost
Obývací pokoj by měl mít alespoň osmnáct metrů čtverečních. V každém případě jako centrální zvolte největší místnost v bytě či domě. Tím spíš, že její role se ve srovnání s minulostí hodně změnila. Už dávno nejde o parádní pokoj, kde se rodina scházela jen večer u televize, nebo kam se vodily návštěvy. Dnes se v obývacím pokoji, čí spíše v multifunkčním obytném prostoru žije. A právě to, jak rodina žije, by mělo být obtisknuto v jejím zařízení.
Mezi předsíní a kuchyní
Obývací pokoj by měl být umístěný mezi předsíní, kuchyní a spíží, a to z jednoduchého důvodu. Jde o prostor, kde přijímáme hosty, tudíž není vhodné, abychom je nejprve protáhli celým bytem. Měl by být co nejdál od toalety (kvůli soukromí) a technických místností, jako je prádelna, sušárna či kotelna (kvůli hluku a pachu). Pokud je to jen trochu možné, měl by z něj vést přímý výstup na zahradu či na terasu.
Vytvořte zóny
Moc hezky vypadá, když pokoj rozdělíte na části, které barevně oddělíte, třeba kusovými koberci. Části, které spolu souvisejí, by na sebe měly navazovat. Dnes už je celkem běžné, že součástí obytného prostoru je i kuchyně, případně, že na ni navazuje. Jídelní stůl umístíme co nejblíž kuchyňskému koutu, což je praktické kvůli servírování jídla a následnému sklízení nádobí. Je to příjemné i pro kuchařku, či dnes již stále častěji i pro kuchaře, který se tak neocitne v izolaci během přípravy pohoštění a následného servírování. Máte-li v obývacím pokoji prostor pro knihovnu, neměli byste zapomenout na křeslo, v němž se dobře sedí, a na kvalitní lampu.
Sedací souprava oříškem
Na sedací soupravu by se měla pohodlně usadit celá rodina plus jeden až dva hosté. Ale to neznamená, že robustní sedačkou zastavíte celou místnost a nic a nikdo se do ní už nevejde. Mnohem lepší je zvolit variabilní sedací nábytek a v případě potřeby ho doplnit třeba stohovatelnými židlemi. Variabilní sedací nábytek nemusí mít potah z téhož materiálu a nemusí mít ani stejnou barvu. Naopak velmi hezky a vzdušně působí, když zkombinujete různé prvky, jeden z nich může být vysloveně kontrastní.
Variabilní sedací nábytek vyžaduje i různé stolky, nevystačíte s jediným konferenčním. Moc hezké je, jsou li rozdílné velikosti, tvaru i výšky.
Sedací prvky by měly být po místnosti rozmístěny vzdušně a neměly by se dotýkat. Než se vydáte na nákupy, zvažte svůj prostor. Variabilita umožňuje nakupovat a ladit místnost postupně. Což je ostatně výhodné i finančně. Obecně patří k nejvíce oblíbeným sedací soupravy do L, zřejmě i z praktického důvodu. Ideální je, nabízejí-li i úložný prostor a možnost nouzového přespání. Pokud máte k dispozici opravdu velkorysý prostor, lze část sedačky pustit do prostoru nebo si pořídit dvě proti sobě. Modely od renomovaných firem poskytují přidanou hodnotu v podobě stavitelných podnožek a podhlavníků, což můžeme ovládat mechanicky, pomocí páčky, případně pomocí integrovaného elektrického pohonu.
Více světelných prostředí
Multifunkční prostor, jakým obývací pokoj je, vyžaduje i multifunkční osvětlení, cehož jedním lustrem nedocílíte. Jedno svítidlo by mělo být dominantní a mělo by mít dostatečnou intenzitu, aby místnost dostatečně osvětlilo. Dominantní světlo doplňte lampami na čtení, chybět by nemělo slabší světlo pro vytvoření intimní atmosféry, což mohou splnit i podsvícené poličky v sekretáři nebo v knihovně. Zdroj světel by měl být v barvě denního světla.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login