Zahrada

Obohaťte svou zahradu o hejno motýlů. Víme, které rostliny milují

Od   | 

Možná jste si všimli, že i motýli mají své oblíbené druhy rostlin, na kterých se vyskytují častěji než u jiných. Jestliže toužíte po zahradě bohatší o tyto „letní ptáky“, jak je s oblibou nazývají Dánové, vysaďte si na podzim nebo i teď během léta, tyto pro ně populární rostliny.

Potěší je louka, záhon, ale také balkon

Pokud máte zájem o bližší přítomnost motýlů, asi není úplně nutné zcela měnit kompozici vaší zahrady nebo opustit byt. Postačí jim menší, ale může být i větší, vhodně vyřešený záhon, menší louka nebo balkon, který zdobí jim chutnající rostliny. Motýli mají všeobecně rádi osluněná stanoviště, kde nedochází k silným poryvům větru. Na záhoně udělá službu také mulč, například kačírek nebo drcené kamenivo, poslouží i kůra, to jsou totiž materiály řadící se k silně výhřevným, což motýly láká. Teplo sice ocení, ale nezapomínejte ani na jejich pitný režim, proto do zahrady nebo na balkon zakomponujte pítka, vystačí si i s ptačími nebo můžete zaimprovizovat a využít různé misky, do kterých je dobré dát menší kameny, z nichž se pak mohou pohodlně napít.

Hrachor vonný je oblíbená letnička, kterou musíte ale každoročně vysévat – do květináče či půdy. Hodí se i na balkon nebo terasu, a motýli jej milují.

Na balkoně můžeme s trochou péče pěstovat téměř cokoliv. Z typických balkonovek je učaruje třeba libora měňavá, dvouzubec prutolistý, angelonie nebo petúnie a jejich kultivary. Vytvořit „motýlí záhon“ také není nic, co byste nezvládli, zkuste si na zahradě vymezit plochu řekněme o 10 m2 (2 x 5 m), kde zkombinujte kupříkladu komuli davidovu s moderní pervovskií, ořechokřídlovcem kladonským, třapatkou nachovou, také třapatkou zářivou, dále s levandulí úzkolistou, hvězdnicí křovitou a novoanglickou, šalvějí pomoučenou a šuškardou klasnatou, denivkou, yzopem nebo i mateřídouškou. 

Hvězdnice keříčkovitá kvete na podzim, a tak vám radost z motýlů prodlouží.

Rostliny vhodně rozmístěte – keře a vyšší trvalky umístěte do zadní části záhonu, pokud má působit pro jednostranný pohled, jestliže bude záhon řešen pro pohled z více stran, pak je vhodné tyto vyšší druhy situovat doprostřed. Pak už je to jednoduché, od vyšších pokračujte směrem dopředu s nižšími a pokryvnými druhy, tak aby každý vynikl. Nebojte se v záhonu ani střídat výšky, bude pak působit více dynamicky. 

U motýlů jsou oblíbené i rostliny, které považujeme za plevele, třeba bodláky a kopřivy, navíc poslouží k jejich rozmnožování.

A které druhy ještě milují?

Babočky, žluťásci, otakárci, okáči, modrásci a bělásci, to jsou druhy motýlů, kteří na vaši zahradu, balkon nebo louku zavítají, pokud na ní najdou, co se dřevin týče, třeba vrbu jívu, trnku obecnou, hloh jednosemenný, kalinu vonnou, ptačí zob, zpododěr, šeřík nebo  svídu bílou a pustoryl. Z trvalek jim, kromě výše zmíněných, radost udělá kopretina, flox, rozchodník, sasanka japonská, vlčí bob či bylinky, jako je meduňka, dobromysl a rozmarýn. Baví je také popínavky, hlavně lichořeřišnice, hrachor vonný, ale i růže. A z letniček pak zejména aksamitník, cínie, měsíček lékařský, slunečnice roční či krásnoočko vělkokvěté. Na louce je potěší hlaváče, chrastavce, kerblíky a jetel. 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login