Inspirace

Obklopte se doma přírodou: Těchto 9 pokojových rostlin zvládne pěstovat i začátečník

Od   | 

Zelené rostliny zdobí drtivou většinu domácností. Zároveň s tím však často lidé tápou, jaké rostliny vlastně vybrat, aby jim nemuseli věnovat tolik péče, a přesto byly krásné a zdobné. Co si budeme povídat. V dnešní uspěchané době nemá každý chuť trávit péčí o rostliny dlouhé hodiny. Jenže jak si vybrat? Pokojových rostlin jsou tisíce druhů ve všech možných tvarech a velikostech. Připravili jsme pro vás seznam devíti oblíbených a nenáročných pokojovek, které vnesou do každého domova klid a pohodu.

1. Monstera

Jedna z nejoblíbenějších, nejkrásnějších a nejpůsobivějších pokojovek je jistě Monstera. Tato rostlina není na pěstování vůbec náročná a zvládne ji i naprostý začátečník. Jelikož jde původně o liánu z jihoamerických tropických pralesů, která v pralesích dorůstá klidně až do výšky pěti metrů, je jasné, že potřebuje dostatek prostoru, i když v domácích podmínkách takové výšky nedosáhne. Rostlina nesnáší suchý vzduch, potřebuje vlhčí prostředí a nesvědčí jí ani prudké slunce. Čas od času potřebuje porosit listy a jejich pravidelné otírání od prachu. Prospívá jí rašelinitá půda a zalévejte vždy až tehdy, když je proschlá hlína. Ač je velmi oblíbená, paradoxně nejde příliš sehnat a spíš uspějete s inzerátem na internetu nebo poptáním se po známých než v květinářství.

Pozor. Monstera obsahuje šťavelan vápenatý, který může způsobit nepříjemné podráždění trávicího traktu, proto ji příliš nedoporučujeme do domácností s malými dětmi nebo mazlíčky, kteří rádi okusují rostliny.

Zelený poklad, který se hodí jako dominanta místnosti i jako dekorace v kanceláři na stole. Zdroj: Pexels

2. Sukulenty

Sukulent, milovník světla, ale ne přímého slunce. Pokud byste jej takto vystavili, riskujete, že slunce spálí jejich listy. Málo světla se projevuje listy s příliš dlouhými odstupy a dlouhými stonky. Zeminu vybírejte v kombinaci s pískem. Důležitá je správná zálivka. Rostliny se snadno přelijí. Ve velkém horku zalévejte jednou za dva dny, v zimě asi jednou za tři týdny. Vodu na zálivku nechte ustát a vodu nelijte na listy. A které sukulenty patří k nejoblíbenějším? Určitě Echeverie, Aloe nebo Krasula.

Sukulenty mohou být velmi pěknou dekorací. Zdroj: Pixabay

3. Sleziník ptačí hnízdo

Kapradiny patří k velkým oblíbencům. Mají rády teplo, ideálně nad 15 °C. Některé teplomilné druhy vydrží i běžnou pokojovou teplotu. Rostliny potřebují lehký a vzdušný substrát, kyselejší půdu. Velmi důležité je zalévání. Chlór jim škodí, proto nechte vodu vždy odstát, jak na zálivku, tak i na rosení. Když jí převaříte, bude to ještě lepší. Šmrnc každému prostoru dodají kouzelné sleziníky. Tato rostlina potřebuje v podstatě jen nepřímé světlo (trochu dál od okna) a zálivku. Nakonec, čím méně se jí dotýkáte, tím lépe. Má velmi křehké listy tvořící růžici a snadno se poškodí.  Mimo sleziník můžete pořídit některý z netíků, parožnatku, zaječí tlapku nebo křídelnici.

Sleziník má velmi křehké listy. Zdroj: Pixabay

4. Fíkusy

Fíkus v posledních letech okouzlil nejednoho milovníka pokojových rostlin, ale i návrháře interiérů. Je oblíbenou a vděčnou pokojovou rostlinou. Hodí se i na místa s vysokou teplou a temnějších zákoutí. Není nutné, aby stáli přímo u okna. Nejčastěji doma lidé pěstují fíkus pryžodárný s tmavě zelenými a kožovitými listy, který u nás dorůstá do výšky až dvou metrů. Pro své ozdobné listy je oblíbený fikus benjamín. Ten lze velmi hezky tvarovat, proto může fungovat i jako malá bonsaj. Třetím rozšířeným druhem je fíkus lyrovitý s listy ve tvaru lyry. Nejsou náročné na péči, jen je potřeba věnovat pozornost zálivce, zejména v zimě. Nepřelévejte rostliny. Kořeny nesmí stát ve vodě. Jednou za dva až tři týdny rostlinky přihnojujte vhodným hnojivem.

Pro  fíkus najděte trvalé stanoviště. Stěhování mu příliš nesvědčí. Zdroj: Pexels

5. Filodendron

Filodendrony milují teplo a vyhovuje jim teplota mezi 18 a 24 °C. Není pro ně vhodné přímé slunce, ale spíše rozptýlené světlo. Světlo ovlivňuje barvu listů, zejména u panašovaných druhů, takže není vhodné, aby byly ve stínu. Protože potřebují vlhký vzduch, uvítají pravidelné rosení a zvlhčování vzduchu. Zeminu volte vzdušnou, měla by obsahovat dobrý poměr kompostu a rašeliny. Starejte se o to, aby nevyschl. Přelití se projeví zažloutnutím listů, schnutí zhnědnutím špiček. Do bytu se dobře hodí popínavý Philodendorn scandens se svými listy srdčitého tvaru, velmi dekorativní je Philodendron erubescens s červenými stonky. Srdcolistý filodendron (Philodendron cordatum)  dobře pohlcuje formaldehyd z ovzduší a hodí se pro začátečníky.

Filodendronů je mnoho druhů. Vyberte si. Zdroj: Pexels

6. Eukalyptus

Eukalyptus je krásná rostlina, která se hodí na sušení, do vázy, do různých dekorací apod. Ideální místo pro něj je venku někde na terase či balkóně a při mrazech doma. Pěstovat jej jako pokojovou rostlinu je náročnější, ale rozhodně ne nemožné. Důležité je mít pro něj slunné místo. Rozhodně nepatří někam do stínu a vedle zdroje tepla. Potřebuje skutečně co nejvíce sluníčka, substrát promíchaný s pískem cca 1:4 a květináč tak akorát pro vaši rostlinu. Nezalévejte dřív, než vám zemina vyschne, ale pozor, ať ho nenecháte na suchu příliš dlouho. Toto je právě kámen úrazu a častý konec pro rostlinu, zejména u začátečníků. Nesmí stát ve vodě, ale ani vyschlá zemina není vhodná. Vychytat tu správnou chvíli může trvat a možná při pokusech ztratíte několik rostlinek. Když vytrváte, získáte krásnou a dekorativní rostlinu.

Eukalyptus má naprosto všestranné využití. V domácích podmínkách je ale pěstování trochu náročnější. Zdroj: Pexels

7. Olivovník

Milovníci středomoří ocení olivovník a jeho štíhlý vzhled. Olivovník znáte především z přímořských zemí, ale s trochou snahy si tohoto krasavce vypěstujete i doma. Hodí se k pěstování jako bonsaj, protože po několika letech začne připomínat starý strom. Nemá rád příliš vody, proto pozor na přemokření a vlhký vzduch. V období vegetace zalévejte středně, v zimě jen malinko, aby nevyschla půda. Při velkém přemokření může zareagovat částečným opadem listů. Kdy zalít, vám řekne rostlina sama. Jakmile se listy svinují, nastává ideální čas. Olivovník má rád směs kypré zahradní zeminy a písku. Poměr by měl být 1:1. Čím chráněnější a teplejší stanoviště mu dopřejete, tím je mu lépe. Rozhodně nesnáší mráz. Pokud jej budete mít na terase, v chladnějším období potřebuje teplejší úkryt, alespoň kolem 10 °C.

Rostlina, která vydrží extrémní podmínky a vydrží s vámi spoustu let. Olivovník si zamilujete. Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Keinmy

8. Africká fialka

Kvetoucí kráska se svými chlupatými listy zdobí nejednu domácnost. Aby byla stále krásná a prosperovala, potřebuje dostatek světla, ideálně na okně na východ či severozápad. Nemá ráda průvan.  Jednou za čtrnáct dnů přihnojte tekutým hnojivem. Má ráda teploty mezi 18 a 24 °C, v zimě snese i 15 °C s adekvátně sníženou zálivkou. Potřebuje lehký substrát a lépe se jí daří v prokořeněném květináči, takže nikdy nedávejte příliš velký při přesazování. Množí se velmi snadno listovými řízky nebo dceřinými růžicemi. Zalévejte do podmisky nebo pod listy. Nenamáčejte vrchní listy. Květince stačí mírná vlhkost a neuškodíte jí, když jí jednou za čas necháte trochu proschnout. 

Africká fialka krásně kvete a při správné péči se budete z květu těšit celý rok. Zdroj: Unsplash

9. Gumovník 

Zelená verze gumovníku  dorůstá do výšky 45 až 200 cm a velmi dobře se pěstuje. Hodí se zejména pro začátečníky. Stačí trocha péče a získáte krásnou rostlinu na dlouhé roky. Pěstuje se už takřka dvě stě let. Vyniká zelenými a lesklými listy. K růstu potřebuje rašelinový substrát. Zalévejte až po vyschnutí a v zimě úplně minimálně ne úplně studenou vodou. V létě umístěte gumovník do misky s vlhkými oblázky nebo perlitem. Má raději polostín a rozptýlené světlo. Přímé slunce mu škodí. Pravidelně stírejte prach z listů. Při přesazování pozor na příliš velkou nádobu.

Krásná rostlina, kterou zvládne pěstovat i začátečník. Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: David J. Stang

 

Jak správně používat některé modely nástěnných odsavačů?

 

 


You must be logged in to post a comment Login