Zahrada
Objevte kouzlo venkovní kuchyně a zavařte si pod širým nebem
Pořízení venkovní kuchyně se může zdát někomu zbytečné, ale kdo jednou kuchyni venku vyzkouší, už nikdy nebude chtít nic jiného. Je ideálním společníkem při posezení pod širým nebem a pohoštění tu můžete v pohodě připravovat, aniž byste museli neustále běhat domů pro nádobí, či jiné nezbytnosti.
Často ji lidé odsuzují kvůli drahému luxusu, což ale není taková pravda. Venkovní kuchyně nemusí být napěchována těmi nejdražšími materiály a značkami. A právě proto, že jednu dokonale vybavenou kuchyni už máte doma, můžete na té venkovní ušetřit. Co budete ale doopravdy potřebovat je gril, který může být součástí kuchyně anebo může volně stát, rozhodně se bude hodit i dřez, případně myčka na nádobí, dobré osvětlení, pracovní deska, menší lednice a úložný prostor pro venkovní nádobí a příbory.
Kam s venkovní kuchyní?
První důležité rozhodnutí je, kam venkovní kuchyni umístíme. Kouř z grilu či veškerá vůně a pachy nemusí být pro každého příjemné, proto je důležité umístit sezení sice v blízkosti kuchyně, ale při uspořádání je nutné přemýšlet. Důležitým faktorem mohou být i sousedé, kteří asi také nebudou nadšeni, když jim veškerý kouř půjde na zahradu. Ideální umístění venkovní kuchyně je závětří a pokud to není možné, strany kuchyně zacloňte například paravány nebo jednoduchou stěnou. V potaz musíte vzít i nepřízeň počasí, jako je vítr, déšť nebo sníh, který může kuchyni znehodnotit. Vsaďte tedy na kvalitnější materiál i provedení, kterým venkovní počasí nevadí. Hodí se cihly, kámen, kov nebo kvalitního dřeva. Kuchyni bychom měli schovat alespoň pod přístřešek nebo přímo pod zakrytou terasu, kde bude chráněna před nepříznivými jevy a my zároveň budeme moct bez problému kuchtit i za deště.
Vyvýšená plocha
Pro venkovní kuchyni bychom měli také podlahu trochu vyvýšit, protože není vhodné, aby při silnějším dešti kuchyně stála ve vodě a vy pak museli vařit v blátě. Na terasu proto umístěte zpevněnou desku, na které bude kuchyně stát. Možností je také desku umístit na zahradu, ale zde dávejte velký pozor na míru zastavění pozemku, protože byste se mohli dostat do nechtěného maléru. Stavbu na trávě proto raději konzultujte s příslušným stavebním úřadem, který vám poradí. Při plánování venkovní kuchyně je důležité vzít v potaz i rozvody vody, elektriky nebo odpadu. Také veškeré zásuvky, spotřebiče a vypínače musí být přizpůsobené venkovnímu provozu. Dbejte na provedení rozvodu vody, aby se přes zimu mohla vypustit a voda v něm nezamrzla.
Nepodceňujte výběr dřezu
Pokud chcete zvolit takový materiál, kterému opravdu neuškodí slunce a který vydrží všechno, pak zvolte dřez vyrobený ze žuly. Jelikož je ale žula opravdu finančně náročná a do venkovní kuchyně nejspíš nechceme tolik investovat, existují i jiné alternativy. Cenově dostupné řešení je nerezový dřez, který by však měl být vyrobený ze silnější a opravdu kvalitní oceli. Přestože ho výrobci příliš nedoporučují, v praxi se osvědčil a vydrží opravdu hodně. Další variantou může být keramický dřez, který se však hodí spíše do venkovsky laděné kuchyně díky své robustnosti a provedení.
Rozsviťte si
Někdy se nám povede, že se grilovačka protáhne do pozdních hodin, kdy už na pracovní plochu nevidíte. Proto je nezbytné venkovní kuchyni kvalitně osvětlit. Osvětlení navíc dodá prostoru originalitu a romantiku. Je však zásadní, aby svítidla odolala vodě, prachu a jiným nečistotám. Dbejte tedy na potřebné IP krytí. Vyzkoušejte nástěnné lampy, zapichovací osvětlení do trávy, nebo pevně zapuštěné osvětlení. Oceníte i světla s pohybovými senzory, díky kterým se nebudete muset starat o vypínače a užijete si tak pohodový večer.
POŘIĎTE SI NA ZAHRADU NEZÁMRZNÝ VENTIL – BUDETE TU MÍT VODU I V ZIMĚ
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login