Návštěvy bytů
Oáza uprostřed pulzujícího města, které nikdy nespí
Dvoupodlažní byt v centru jedné z hlavních metropolí disponuje útulnou terasou a úctyhodnou plochou 180 m². Z každého detailu v interiéru čiší snaha „distancovat se“ od ruchu pulzujícího velkoměsta, přiblížit se zeleni a přírodě a získat vytoužený klid.
Obývacímu pokoji, který je vlastně prodloužením kuchyně, kraluje velká pohovka s lenoškou v zelené barvě, která už na první pohled působí velice měkce a pohodlně. Do velkorysého prostoru, který slouží také k příležitostnému přespávání hostů, se vešel i jednoduchý pracovní kout. Zajímavým prvkem jsou drobnější kusy nábytku, suplující konferenční stolek a stojan na květiny v jednom, nebo truhla, sloužící k uložení prádla. Pro zútulnění obývacího koutu byl na dlažbu zvolen koberec v přírodní barvě písku.
Navazující kuchyně je spojená s masivním jídelním stolem ve stejném dekoru, jako má sestava. Prostor se dá celý otevřít na terasu, a v létě si tak užít kontaktu s čerstvým vzduchem a venkovní zelení. Varná deska je zde netradičně umístěna přímo v čele stolu, takže kuchař zůstává v přímém kontaktu se strávníky, kteří mu mohou nedočkavě hledět přímo pod ruce. Zajímavým prvkem je subtilní lustr, složený jakoby z mnoha křehkých bublinek. Jako jediný v místnosti narušuje čisté, místy až strohé linie a jednoduchost bez zdobnosti, takže na sebe strhává pohledy návštěvníků. V kuchyni najdeme také mimo jiné perfektně zásobenou lednici na víno. Za dřezem se původně nacházelo okno, architekti však šli netradičně cestou jeho zazdění. Důvodem bylo, že vedlo do rušné části města a neposkytovalo pěkný výhled. Díky celootevírací prosklené stěně se nebylo třeba obávat o světlo.
Jednoduchá linie schodiště vytváří výtvarný prvek
Velmi podařený je záměrný kontrast subtilních schodů s robustními a masivnímu prvními dvěma schody z pohledového betonu. Jejich povrch byl záměrně ponechán jakoby neupraven, čímž se kontrast hrubého a jemného, subtilního a bytelného, vzdušného a zemitého ještě prohloubil. Stejnou barvu a texturu jako na spodních schodech najdeme i na stropě. Pod schody vznikl jednoduchý a praktický úložný prostor. Zajímavě řešená, nejen u schodiště, ale i v celém domě, jsou světla. Většinu jich tvoří reflektorová svítidla, doplněná dle potřeby dalšími zdroji světla, jako například schovaným led páskem pod zábradlím schodiště.
Kuchyně, kde se vaří pro rodinu
V druhé kuchyni, která slouží zejména pro přípravu jídel pro rodinu, najdeme klasický plynový sporák, umístěný na praktickém ostrůvku na vaření. Kuchyně v bílé barvě je velmi jednoduchá, bez zbytečných zdobných prvků, a zaujme klasickým porušením pravidla, že tmavší barva má být umístěna vždy dole. Přesto, že je kuchyň relativně malá, nabízí velmi mnoho úložného prostoru pro vše potřebné. Na druhé straně od kuchyňského ostrůvku nalezneme totiž velkou skříňovou stěnu v odstínu světlého dřeva. To, že patří stěna s vysokými skříněmi ještě ke kuchyni, prozrazují vlastně jen vestavěné spotřebiče. Dřevo s bílou a zelenou překvapivě dobře ladí a žádný dojem nesourodosti nevzniká.
Přírodní materiály dodávají na útulnosti
V interiéru se příjemným způsobem mísí přírodní materiály, jako je přírodní kámen a dřevo. Motiv kamene najdeme i na krásné, výrazné dlažbě, která je protažena až do venkovních prostor a tvoří tak mezi interiéry a exteriéry jednotící prvek. Takovým prvkem je i zelená barva – na terase se objevuje hojně jako přirozená zeleň, do interiéru byla přenesena například na kuchyňskou linku či velkorysou a pohodlnou sedací soupravu. Najdeme ji i v ložnici a to v podobě dekorativních polštářků, zařízení se nese v duchu celého interiéru. Stěny jsou obloženy dřevem, které ladí s jednoduchými nočními stolky. Ani tady nechybí obrazy a dekorace vypovídající, že tu bydlí lidé s vytříbeným vkusem.
Fotogalerie:
Zdroj: O VOA Arquitetura
You must be logged in to post a comment Login