Doplňky do bytu
Nudné rostliny? Zkuste masožravky! Jak na ně, aby přežily?
Začaly vás nudit obyčejné pokojové květiny a chtěli byste se blýsknout něčím neokoukaným, co by vám dělalo radost? Zkuste masožravé rostliny! Mají svůj charakter a od běžných pokojových rostlin je poznáte na první pohled. Díky svému exotickému původu vypadají zvláštně a každá návštěva si jich okamžitě všimne. A co teprve, když nastane chvíle krmení?
Masožravky kromě zajímavého vzhledu a akčního krmení mají i jinou výhodu. Zbaví vás veškerého hmyzu doma. Díky vůni, kterou člověk nezaznamená, přitáhnou mouchy, mušky, i komáry, kteří se z pasti už nikdy nedostanou. Pokud dodržíte několik rad ohledně pěstování masožravek, hravě zvládne péči každý.
Na co je důležité dát pozor?
Masožravky nejsou extrémně náročné, na druhou stranu vyžadují odlišnou péči než klasické pokojové rostliny.
Zemina a voda, základ všeho
Masožravky v přírodě žijí v půdě, která má absolutní minimum živin. Proto je vybavte klasickou rašelinou. Důležité je však zajistit,aby substrát byl stále vlhký. Pro masožravé rostliny je nejdůležitější voda. Pokud vám doma teče pouze tvrdá voda, zalévejte je raději destilovanou nebo dešťovou vodou. Pokud masožravky budete zalévat tvrdou vodou z kohoutku, budete je muset častěji přesazovat, jinak postupně začnou odumírat. Minerální látky obsažené ve vodě by rašelinu akorát znečišťovaly, a tomu se u masožravek chceme přece jen vyhnout. Jestliže plánujete cestu do zahraničí na delší dobu, nemusíte se o rostlinky bát. Stačí je nechat stát v misce plné vody a bez starostí odjet.
Teplota a světlo
Masožravky snesou celkem hodně, a tak je bez problémů můžete pěstovat v rozmezí 8°C do 35°C. Až na pár výjimek je potřebné masožravky zazimovat. Během zazimování je tolik nezalévejte a ideálně je přezimujte ve skleníku, nebo na zaskleném balkonu. V létě je však vystrčte na balkon – teplo a čerstvý vzduch jim svědčí.
Počítejte s tím, že masožravé rostliny potřebují dostatek světla. Oproti ostatním rostlinám je můžete umístit i na parapet, protože snesou i přímé sluneční paprsky.
Krmení dravé rostliny
Převážná většina si masožravky kupuje s vidinou pozoruhodného krmení. A někteří si dokonce myslí, že krmení je základ. Ono to však úplně tak není. Nejprve rostlině zajistěte správný substrát, vláhu, teplo a světlo a poté se začněte zajímat o to, čím a jak často ji nakrmíte. Důležité je také rostlinu nekrmit příliš často. Překrmováním jí začnou plesnivět listy, čímž může začít hynout. Pokud si myslíte, že rostlina je závislá pouze na vás, jste na omylu. Sama si hmyz pochytá a nakrmí se. Jestliže si však chcete dopřát podívanou v podobě krmení, dejte ji jeden kus hmyzu maximálně jednou za týden.
A jaké masožravky jsou nejméně náročné a zvládne je každý?
Špírlice
Špírlice jsou krásné a poznáte je jednoduše podle odlišné barevnosti a různých tvarů. Hmyz jednoduše svou vůní naláká a ten se následně utopí v její tekutině. Tento druh je navíc mrazuvzdorný a dokáže přežít mrazy kolem -20°C. V létě jí dopřejte dostatek vody a v zimě naopak vodu uberte. Špírlice ocení ideálně místo na parapetu a pokud se o ni budete opravdu starat, odmění se vám krásným květem.
Rosnatka
Rosnatky jsou asi nejrozšířenějším druhem ze všech masožravých rostlin. Díky listům nevyžaduje absolutně žádné krmení, zároveň je však náročná na dostatečné množství vody. Listy, kterými se pyšní, mají maličké lepkavé kapičky připomínající kapky vody, na které se hmyz jednoduše nalepí. Přes zimu ji ideálně nezalévejte, protože je více náchylná ke vzniku plísní.
Mucholapka
Mucholapka patří mezi nejznámější masožravé rostliny kvůli svému vzhledu. Díky nenáročnosti je ideální i pro péči nezkušeného začátečníka. Jedinečný vzhled si získala díky zaklapávací „čelisti“ olemované zoubky. Jediné,co potřebuje, je dostatek vody a světlo. Jakmile do čelisti usedne hmyz, v rychlosti čelist zavře a po chvíli opět otevře. I mucholapka vyžaduje dostatečnou vlhkost, teplo a přes zimu pořádné zazimování.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login