Články
Nový stavební zákon: Jaké změny vás čekají v roce 2024?
Příchod nového stavebního zákona komplikovala řada novelizací, snaha o komplexní řešení, ale také nejrůznější změny, díky nimž nebylo dlouho jasné, kdy začne nový stavební zákon platit, nemluvě o informacích o konkrétních novinkách.
Dne 22. 5. 2023 prezident podepsal novelu nového stavebního zákona (č. 283/2021 Sb.) a souvisejících předpisů. Nový předpis začne platit od 1. 1. 2024 – pro vyhrazené druhy staveb (například některé průmyslové či dopravní stavby). Pro běžné stavby, jako jsou rodinné a bytové domy, začnou změny z nového stavebního zákona (NZS) platit od 1. 7. 2024. A co konkrétního vás čeká?
Stavební řízení v ČR bylo vždy nepřiměřeně dlouhé a složité. NZS by měl tyto problémy vyřešit, i proto původní návrh zákona vznikl. Ještě před tím, než zákon začal platit, vláda navrhla novelu, která byla schválena. Novela například odsunula účinnost zákona na 1. 1. 2024 pro nejvýznamnější stavby.
U řízení zahájených podle nového stavebního zákona do konce roku 2024 dojde k automatickému prodloužení lhůt pro vydání rozhodnutí na dvojnásobek.
Venkovní dlažba se pokládá na terče. Víme, jak na to
Soustava stavebních úřadů
Působnost stavebních úřadů budou i nadále vykonávat kraje a obce. Zhruba 700 stavebních úřadů, z nichž se spousta skládá jen z 2 úředníků, je zbytečných. Návrh, aby se zredukovaly na 200, neprošel. O vyhrazených stavbách však bude rozhodovat nový Dopravní a energetický stavební úřad.
Oproti původnímu návrh nebude zřízený Nejvyšší stavební úřad. Špičkou ledovce bude i nadále Ministerstvo pro místní rozvoj. V případě vyhrazených staveb Ministerstvo dopravy a Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Vše v jednom
Vláda chtěla zavést pravidlo, podle kterého v jednom řízení jedním úřadem dostanete jedno povolení. Stavební úřad měl posuzovat oblast požární ochrany, hygieny, ale i ochrany přírody. Díky tomu měly být procesy efektivnější. Protože ale nedošlo ke zřízení státní stavební správy, i nadále se k různým záměrům budou vyjadřovat různé orgány. A jimi vydané akty se stanou podkladem pro rozhodnutí stavebního úřadu.
Změny v procesech
Stavba bude povolena v jednom aktu. Odvolací stavební řad nebude vracet v případě odvolání rozhodnutí stavebnímu úřadu prvního stupně, ale rozhodne sám. Výsledkem by měly být rychlejší procesy.
Černé stavby
Přísnějším se stane povolování černých staveb. V současnosti docházelo často k jejímu zneužívání. Černou stavbu bude možné povolit jen tehdy, kdy splní požadavky na stavby, stavebník uhradí pokutu za přestupek a stavba nebude vyžadovat povolení výjimky podle jiného předpisu.
Spolky – účastníci řízení
Spolky měly mít postavení účastníků řízení. To novela nakonec i přiznává, ale jen v případě kácení stromů, u výjimek ze zákazů u památných stromů a u výjimek ze zákazů u zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů
Stavebník u soudu
Stavebních či vlastník stavby nebude standardním účastníkem řízení. Bude jen osobou na řízení zúčastněnou s omezenými procesními právy. To platí, pokud nebude stavebník či vlastník stavby žalobcem.
Sauna, kterou můžete používat ten samý den, který ji přivezou
Jednotné environmentální stanovisko
JES nahrazuje závazná stanoviska, vyjádření nebo rozhodnutí z oblasti životního prostředí. Ta jsou doposud vydávaná podle 9 různých zákonů. Pokud se jedná o záměr vyžadující posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) a stavebních o to požádá, bude JES zahrnovat i závazné stanovisko EIA.
JES je vydávám mimo řízení o povolení stavby. Nenahrazuje podkladové akty z oblasti životního prostředí ve všech případech.
Stavební řízení bude probíhat v digitální formě prostřednictvím Portálu stavebníka a dalších informačních systémů. Podklady však můžete dokládat i nadále v listinné podobě.
Zdroj: mmr.gov.cz, zakonyprolidi.cz
Kterou nádrž na dešťovou vodu zvolit a kam pro ni?
You must be logged in to post a comment Login