Rady a tipy

Novinky v Nové zelené úsporám. Co se změnilo? 

Od   | 

Program Nová zelená úsporám už nějakou dobu funguje a lidé ho hojně využívají. Letos byl přes letní měsíce přerušen, aby od září začal opět platit jen v trochu novém kabátku. Nově budou mít šanci například nízkopříjmové domácnosti v bytových domech. Jaké další novinky nyní platí?

Jednodušší vyřízení žádosti

Papírování a byrokracie jsou důvod, který mnoho zájemců odradí už v počátku. Nyní by mělo být vše jednodušší. Není potřeba dokládat k žádosti projektovou dokumentaci. Dotace půjdou „na jednotku“. To je dobrá zpráva hlavně u fotovoltaiky, kdy se musí během instalace přistoupit k nějakým změnám a kvůli dokumentaci dochází ke zbytečným prodlevám. Díky novince se celý proces a realizace výrazně urychlí.

Z nově zveřejněných podmínek je jasné, že dotace na fotovoltaiku budou sníženy o 5000 Kč a na dobíjecí stanici o 50 %. Při pořízení jedné dobíjecí stanice už nebude dotace 30 000 Kč ale 15 000 Kč.

V nové etapě stále zůstává možnost kombinovat podporu na více různých opatření v jedné žádosti a také bonus 10 000 Kč za každou kombinaci.

Zdroj: Freepik

Velká změna pro obce, bytová družstva a SVJ

Další novinkou jsou tři speciální výzvy.

  • Standardní výzva: určená pro fyzické a právnické osoby vlastnící bytové domy. V případě komplexního zateplení takových domů mohou získat větší dotaci, která bude vyplacena po tom, co k zateplení dojde. Dotace se současně zvýšily asi o 20 %
  • Výzva pro obce: které mohou získat dotaci až do výše 70 % vynaložených nákladů, stejně jako další vlastníci bytových domů, například kraje, nadace a další subjekty. Částka je ale omezena limitem veřejné podpory.
  • Výzva pro Společenství vlastníků jednotek a bytová družstva: kde lze získat větší dotace u komplexních zateplení. Vyplácí se formou zálohy. V případě nízkopříjmové domácnosti je možné získat bonus až 150 tis. korun za každou. Bonus může být vyplacen různými způsoby, například snížením odvodů do fondu oprav, snížením splátky úvěru apod. SVJ nebo bytové družstvo toto musí doložit. Výši bonusů ovlivňuje rozsah zateplení: dílčí do 1000 Kč/m2 plochy bytu, základ do 1500 Kč/m2 plochy bytu a komplex do 2500 Kč/m2 plochy bytu.

Za nízkopříjmovou domácnost je považován starobní a invalidní důchodce, případně domácnosti pobírající příspěvek na bydlení.

Zdroj: Freepik

Nově výměna plynových kotlů za tepelné čerpadlo

Lidé zajisté uvítají podporu výměny zdrojů energie, které se rozšířili o možnost výměny starých plynových kotlů za tepelné čerpadlo. Jde o zařízení starších než 50 let. Vyměněna musí být pouze za tepelná čerpadla, a to s ohledem na zachování kvality ovzduší. Nelze tedy starý plynový kotel vyměnit za kotle na biomasu či jiná tuhá paliva. Podmínkou získání peněz je alespoň částečné zateplení domu (získání energetické náročnosti třídy D).

Z dalších změn je vhodné znát následující:

  • nebudou podporována tepelná čerpadla se zemními vrty,
  • u tepelných čerpadel země-voda s plošnými zemními kolektory se dotace zvedla o 40 tis. korun,
  • už není nutné, aby 50 % plochy domu bylo využíváno k podnikání.

Dochází k navýšení dotace na zateplení. Kdo zateplí svůj dům úplně, získá nové až 950 tisíc korun. Doposud činila částka 650 tisíc korun. U novostaveb budou nově podpořeny pouze stavby, které dosahují nejvyššího energetického standardu. Dotace vzroste až na 535 tisíc korun. Podpora fotovoltaiky zůstane v nezměněné výši.

Bonus pro některé kraje a obce

Doposud byly zvýhodněné pouze chudší kraje a obce – Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký ve výši 10 %. Nyní dostanou stejný bonus i projekty realizované na území obce s rozšířenou působností z regionů, které podporuje stát.

Veškeré podmínky nové etapy programu Nová zelená úsporám najdete na jejich stránkách v Dokumentech.

Finance, když dotace nestačí

Výše dotace obvykle nepokryje 100 % celé nutné částky. Například na zateplení fasády v rodinném domě získáte u Dotace light maximálně 150 000 Kč. Je pravděpodobné, že pro zajištění nižší energetické náročnosti budete muset vynaložit víc prostředků. Rozdíl pak musíte uhradit ze svých prostředků, půjčkou nebo hypotékou.

Bankovní půjčka na bydlení je běžným spotřebitelským úvěrem se splatností maximálně kolem 10 let. K jejímu získání není nutná zástava nemovitosti, ale často potřebujete ručitele, a především dostatečný příjem. Protože splatnost není tak dlouhá, bývá měsíční splátka poměrně vysoká. Záleží samozřejmě na podmínkách, které si v bance domluvíte. Hypotéka je určena pouze na bytové účely a nemůžete ji využít na nic jiného, jde tedy o účelový úvěr. Mívá lepší úrokovou sazbu a poskytuje se na delší časové období, ovšem potřebujete nemovitosti, kterou můžete ručit.

Která varianta je pro vás výhodnější? To záleží na částce, kterou si chcete vzít, za jak dlouho můžete mít splaceno i kolik měsíčně zvládnete postrádat.

 


You must be logged in to post a comment Login