Zahrada

Ani nohou jim neublížíš. Aneb rostliny, po kterých můžete chodit

Od   | 

Máte prostornou zahradu a víte, jak rády se v ní vaše děti prohání? Nebo máte čtyřnohého chlupáče, který rád zkoumá všechny keře a stromy, které na zahradě máte? V tom případě si pořiďte také půdopokryvné rostliny, kterým neublíží sešlap. Takové rostliny se uchytí ve skalkách, kolem kamenných cestiček, ale také jako podrost keřů či mezi šlapáky. Narozdíl od běžných kytek a rostlinek jim vaše chůze neublíží. Víte, jaké druhy jsou ideální?

Pokud hledáte vhodné půdopokryvné rostliny, kterým neublíží, když přes ně vaše děti přeběhnou, zaměřte se zejména na kobercovitě rostoucí druhy, které tvoří pevný drn. Jde o nejodolnější typ rostlin, které můžete k tomuto účelu využít. Ačkoliv těmto rostlinám občasné sešlápnutí neublíží, nezapomínejte však na to, že ani tak nejsou stejně odolné jako trávník. I proto se hodí na nejvíce exponovaná místa – jako jsou oblíbené psí pěšinky.

Úrazník položený snese i větší zátěž. Zdroj: flickr.com

Jak vybrat vhodné rostliny?

Mezi faktory, podle nichž se musíte při výběru vhodných rostlin do své zahrady řídit, patří světlo, stanoviště, druh půdy, ale i její kyselost. Spousta rostlin je schopna růst i v méně příjemných podmínkách svého stanoviště, avšak v kombinaci se zátěží, která vznikne při sešlapování, je dost možné, že dlouho nevydrží.

Trendy jsou římské rolety a plisé

Zatímco některé půdopokryvné rostliny rostou jen tam, kde je zasadíte, jiné mají tendence k rozsáhlému rozrůstání se. U těch byste měli zvážit, zda nebude lepší dát je jinam než na skalku. Tento typ rostlin se hodí spíše jako podrost keřů či stromů, případně ve výsadbách ohraničených bariérou – tou může být pravidelně udržovaný trávník, zídka či cesta. Pokud vám můžeme představit náročnější druh rostliny, co se údržby týče, je jím břečťan. Ten sice roste sám – po zdech i kmenech stromů, ale je třeba jej zastřihávat.

Břečťan rád obepíná kmeny stromů, ale i zdi. Zdroj: pixabay

Jak na vegetativní rozmnožování?

Spoustu druhů půdopokryvných rostlin si můžete sami namnožit – a velmi snadno. Tímto způsobem můžete rozšiřovat plochu, kterou pokryjí. Předpěstovat je můžete v květináčích, kde můžete snadno ovlivňovat podmínky pro jejich růst – vlhkost i stínění. Na jejich stanoviště na zahradě je sázejte až ve chvíli, kdy zmohutní a prokoření.

Za nejjednodušší způsob vegetativního množení je považováno oddělování částí rostlin, které již mají vytvořené kořeny. Oddělit můžete výhonky s kořínky (u vrbiny penízkové či zběhovce plazivého), ale i zakořeňující oddenky (u barvínku).

Některé rostliny vás překvapí svými květy. Zdroj: pixabay

Dále jsou zde rostliny tvořící trsy – mezi nejoblíbenější patří mateřídouška obecná, ale i kotula kostrbatá. U těchto rostlin vyryjte celý trs a rozdělte jej na několik částí podle toho, kolik nových rostlinek chcete získat. Klidně můžete zakrátit nadzemní část, jestliže je bujná, ale kořínky má naopak slabé.

Namnožené rostliny se zpočátku pěstují ve stínu, aby se zamezilo výparu. Po prokořenění je postupně umisťujte do polostínu, nakonec i na sluníčko. Nikdy rostliny nepřenášejte z plného stínu na přímé slunce, došlo by k poškození jejich listů.

Metoda řízkování

Dalším způsobem, jak můžete namnožit rostliny na zahradě, je řízkování – jedná se však o složitější metodu, která je vhodná pro namnožení většího množství rostlin z matečnice. Ideálním obdobím pro řízkování je to po odkvětu, u většiny skalniček je to koncem června. Metodou řízkování se množí: acéna drobnolistá, břečťan plazivý, barvínek menší a zběhovec plazivý.

Vrcholové řízky by měly být dlouhé asi pět centimetrů. V jejich spodní třetině je třeba odstranit listy, horní listy u bujnějších druhů zkraťte o třetinu, omezíte tak odpařování. Řízky se zapíchají do substrátu (dvě třetiny písku a třetina rašeliny).

Řebříček oživí vaši zahradu a zůstane odolný. Zdroj: pixabay.com

Nádobu, v níž budete mít nezakořeněné řízky, je třeba přikrýt folií pro udržení vysoké vlhkosti. Umístěte do stínu. Substrát udržujte mírně vlhký, nikoliv mokrý. Spousta druhů rostlin zakoření během jednoho až jednoho a půl měsíce, později folii pomalu odstraňujte, abyste zabránili výskytu plísně. Zakořeněné rostlinky přesaďte do menšího květináče se substrátem, v němž jsou kompletní živiny. S poslední výsadbou počkejte, až bude rostlina úplně prokořeněná. U silnějších rostlin je větší šance, že se na novém stanovišti uchytí.

Proč si pořídit toaletu se sprškou?

 

 


You must be logged in to post a comment Login