Koupelny

Noční můra jménem vlhkost. Jak se jí jednou provždy zbavit?

Od   | 

Vlhkost v bytě je strašákem nejedné domácnosti. Projevuje se černou plísní v rozích i na zdech a občas i vzduchem připomínajícím prádelnu. Řešení je nutné a naštěstí není výrazně složité.

Vysokou vlhkost v bytě poznáme nejrychleji tak, že prádlo schne i několik dnů a okna jsou minimálně do půlky neustále orosena a zamlžena. Na trhu existují měřiče vlhkosti, díky kterým jednoduše zjistíme, jakou vlhkost doma máme. Norma, ve které by se mělo procento pohybovat, je 40 – 60%. Jakmile ukazatel ukáže vlhkost vzduchu větší, počítejme s tím, že doma  máme vhodné prostředí pro tvorbu plísní. Opačně ale dávejte pozor i na to, aby v bytě nebyla vlhkost malá, tedy nepřiměřené sucho.

Na plísně v bytě docela dobře fungují nejrůznější čističe, které běžně koupíte v síti drogerií.

Jak se zbavit plísně?

Jestliže patříte mezi nešťastníky, u kterých se plíseň usadila, kupte si v drogerii, či jiném obchodě přípravky na odstranění plísní a vystříkejte ji. Pokud si plísně všimnete brzy a podchytíte ji včas, bude po několika postříkání ze zdí i rohů pryč. Na trhu naleznete velké množství klasických sprejů proti plísním, i ekologických přípravků.

Pokud nechcete používat klasické přípravky na plísně, můžete zvolit i variantu v podobě stříbra, které je opravdu vysoce účinné a u nějž máte jistotu, že se plísně opravdu zbavíte. K dostání je jak v pevné formě, tak i v tekuté podobě či prášku.

Pokud se zbavíte plísně z míst, o kterých víte, pátrejte dál. Mnohdy se vytváří i na dalších místech, která je nutné najít a případné plísně opět zničit. Tvořit se může i v podlaze, pod střechou, pod tapetami, pod matrací nebo okolo dveří. Prohlédnout byste měli i místa za nábytkem, kde se plísním také líbí.

Vlhkost zdí nebo podlah můžeme změřit speciálním měřákem. Zdroj: atp-heat

A jak tvorbě plísní předcházet? 

Větrat, větrat, větrat! Plísně nesnáší proudění vzduchu, proto je v první řadě nejdůležitější větrání! Jakmile můžete, otevírejte okna. V zimě několikrát za den po pár minutách a přes léto mějte okno otevřené celý den. Pokud z nějakého důvodu nemůžete byt větrat, pootevřete okno alespoň na mikroventilaci tak, aby mezi oknem a místností vznikl alespoň malý otvor pro pohyb vzduchu. 

S plísněmi bojuje nespočet domácností, ale je celkem snadné se jí zbavit.

Vlhkosti v bytě dopomáháme i my, během každodenní koupele, sprchování, vaření, žehlení nebo sušení prádla. V místnosti v tu chvíli neproudí dostatek vzduchu a voda se jednoduše sráží na zdech nebo v rozích. A jak to tedy vyřešit? Po osprchování dostatečně vyvětrejte místnost, v letním období můžete větrat i během sprchování. Při vaření si zapněte digestoř, nebo místnost průběžně větrejte a sušení prádla provádějte na balkoně nebo v sušárně. A pokud balkon ani sušárnu nemáte k dispozici a musíte prádlo sušit doma, větrejte dostatečně, nebo alespoň hodně topte a jednou za čas intenzivně vyvětrejte!

Pokud jste nuceni prádlo sušit doma, pořádně zatopte a větrejte!

Plísním se v bytě daří i při nedostatečném úklidu. Proto opravdu důkladně luxujte, vytírejte a utírejte prach. Důležité je i pravidelné vynášení odpadkových košů, díky kterým by se plísním v bytě mohlo náramně dařit. Dávat pozor byste si měli i na některé květiny a rostliny, které vzduch dokáží zvlhčit.

K zamezení tvorby plísní je důležitý pravidelný úklid

Zákeřná plíseň se ale může objevit i v novostavbě. Říká se, že zejména první dva roky, se v domě drží vyšší vlhkost, než je obvyklé. Opět zde platí pouze dostatečné větrání, a částečnému zamezení činností, které vlhkost vzduchu ještě zvyšují. Pokud nezabírají ani výše uvedené rady, další možností je pořízení vysoušeče vzduchu, který jednoduše nasává vlhky vzduch, který projde přes chladič kde se ochladí na takovou teplotu, kdy ztrácí schopnost udržení vody a kapičky vody následně odkapávají do nádobky. Při pořízení tohoto přístroje budou nejúspěšnější první dva týdny, poté odvlhčování vzduchu probíhá již pomaleji. 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login