Zahrada

Něžná krása macešek: Od předjaří až do léta

Od   | 

Macešky už dávno nepatří pouze na hřbitov. Kvetou především na jaře, ale pokud je umístíte do polostínu, pokvetou až do léta. Dokonce existují i pozdní odrůdy, které vydrží i první mrazíky. Pokud zajistíte, aby je nesežrali slimáci a neuschly, vydrží na jednom stanovišti i několik let,navzdory tomu, že je tradičně známe jako dvouletky. Nyní na počátku července je čas jejich výsevu pro příští jaro.

Macešky se znovu vrací do obliby, a po právu. Vznikly v devatenáctém století zkřížením několika druhů rodu Viola. Dnes je známo mnoho odrůd od těch nejmenších, vysokých jen osm až deset cm, po třiceticentimetrové. A se všemi myslitelnými barvami květů a jejich kombinacemi. Jejich pestré květy s jemnými přechody jsou jako od umělce a za malou trochu péče se odvděčí neúnavným nakvétáním. Nesnáší jen extrémy – přílišné sucho ani přílišné vlhko, ve kterém zahnívají a ohrožují je slimáci, kteří právě tuto rostlinu milují.

Macešky mají množství barevných kultivarů. Zdroj: Pixabay

V polostínu kvetou výrazně déle

Co od nás macešky budou potřebovat? Pravidelné přihnojování a zálivku a umístění v polostínu – na sluníčku by kvetly jen krátce. Porostou vepředu na klasickém záhonku, ale vzhledem právě ke slimákům a k citlivosti na přemokření jim lépe bude v nejrůznějších nádobách s drenáží, v „kapsách“ vertikálních zahrad, v tvárnicových lemech záhonů, kde budou vypadat velmi dekorativně. Odstraňováním odkvetlých květů podpoříte nové nakvétání.

Macešky hezky vypadají na pozadí zelených rostlin. Zdroj: Pixabay

Ze sazeniček či semen

Můžete si je pořídit jako sazeničky, které nejprve použijete v brzkém jaře do velikonočních aranžmá a truhlíků a pak přesadíte na konečné staniviště. Právě tak si je můžete ale i vysít. A to podle toho, kdy chcete, aby maceška rozkvetla. Pokud je vysijete nyní nebo v červenci, (můžete rovnou na záhony, pokud zrovna nebydlíte na horách), pokvetou na jaře. Pokud byste chtěli, aby naopak kvetly na podzim, sijte začátkem března, jakmile se trošičku oteplí.

V nádobách se jim daří. Zdroj: Pixabay

Jak kombinovat

A s čím je kombinovat? S květy macešek je někdy trochu potíž s tím, že jsou tak pestré, že na sebe strhávají všechnu pozornost a působí až cirkusově pestře. Velice dobře jim proto bude slušet jednotné zelené pozadí, nebo sousedství jednobarevných květů, například bílých či jemně růžových.

Dvoubarevné macešky patří k nejkrásnějším. Zdroj: Pixabay

Když dáváte dohromady skalku či záhon tak, aby kvetla po celý rok, s maceškami rozhodně počítejte, a to pro jejich možnost časování. Při pozdním výsevu pokvetou až do prvních mrazů a nádherně se doplní s chryzantémami, barvou spadaného listí nebo se zelenými stálicemi. Věděli jste mimochodem, že květy macešek jsou jedlé? Skvěle vypadají na dortech, zákuscích, zmrzlinových pohárech nebo v salátech. A nebo vytvořte zmrzlou nádheru s květy v tvořítkách na led a ohromte svoje hosty na pozdně jarním grilování.

Okrasné zelí, vřes a macešky jsou ideální kombinací do mrazivých dní. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login