Doplňky do bytu
Nezastupitelný význam (nejenom) nástěnných hodin v našem každodenním životě
Nad důležitostí tradičních analogových hodin se v době chytrých mobilních telefonů a náramkových digitálních hodinek zamýšlí asi málokdo. Ale i přesto, že vás to pravděpodobně překvapí, stále mají na náš život ohromný vliv. Kde všude se nástěnné hodiny vyskytují? Kdy a kde vznikly první hodiny, jak vypadaly a jaký byl jejich následný vývoj?
Ponořte se do čtení o hodinách a uvědomíte si, že bez nástěnných hodin by náš svět byl mnohem nudnější a prázdnější. Po přečtení se totiž na své domácí nástěnné hodiny nebudete dívat již nikdy stejně.
Hodiny jsou naši společníci po celý náš život
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, nástěnné hodiny nás provází celým životem. Nachází se na chodbách porodnic i na pokojích v nemocnici, setkáme se s nimi v mateřské škole a samozřejmě nesmí chybět ani na chodbách a ve třídách na základní škole, v družině a pak také na škole střední a vysoké. Již od útlého dětství nám nástěnné hodiny pomáhají vnímat čas a naučit se dochvilnosti. Jejich přítomnost přestaneme časem vnímat, ale jejich význam si v pozdějším věku, společně s plynutím času, stále více uvědomujeme.
Nádražní haly i autobusová nádraží
Nástěnné hodiny se vyskytují také v nádražních halách a na autobusových nádražích. V metru jsou nahrazeny digitálními hodinami, které ale mají stejný význam. Pomáhají nám orientovat se v tom, kolik minut strávíme čekáním na náš spoj. Přestože hodinám umístěným na veřejných místech věnujeme málokdy naši plnou pozornost, víme, že tam jsou.
Nástěnné hodiny
Nástěnné hodiny mají své stálé místo také ve většině domácností, a nejenom v nich. Setkáme se s nimi na úřadech, ve školách i na již zmíněných nádražích. Jakmile se děti začnou učit rozeznávat čísla, pořizujeme jim do pokoje vlastní dětské hodiny, díky kterým si procvičují určování času. Protože měření a určování času je pro náš každodenní život nezbytné. Kdy ale první hodiny vznikly a jak vypadaly?
Historie hodin sahá až do starověkého Egypta
Zamýšleli jste se někdy nad tím, kam až sahá historie vzniku hodin? Zní to neuvěřitelně, ale datuje se zpět až do období starověkého Egypta. V té době totiž začaly vznikat stavby z obelisků, které původně sloužily k uctívání boha Slunce Ra. Z těchto staveb postupně vznikaly první sluneční hodiny, kterým se říká gnómony. Představíme-li si, jak takové obelisky vypadají, uvědomíme si, že první hodiny tedy neměly nic společného s těmi současnými, ale byly základním stavebním kamenem.
Zajímavostí, kterou jste možná nevěděli je to, že i v současné době se můžeme s s gnómony setkat. Příkladem je Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze, který určuje kdy podle Slunce nastává poledne. Až se tedy příště budete chystat na procházku Prahou, dorazte na Staroměstské náměstí před polednem.
Od obelisků k mechanickým hodinám
Než byly vynalezeny první mechanické hodiny, uběhlo ale spoustu času. Neznáme sice přesný rok jejich vzniku, ale z písemných zmínek je patrné, že k sestavení prvních mechanických hodin mohlo dojít již na konci 10. století. Ovšem nepředstavujme si, že tyto hodiny tehdy vypadaly tak, jak vypadají dnes. Původně měly mechanické hodiny pouze jednu ručičku, a to sice hodinovou. Ani jejich přesnost nebyla špičková. Průměrně se zpožďovaly či předbíhaly i o čtvrt hodiny.
Kyvadlové hodiny
Postupně se začaly hodiny stále vylepšovat a bylo k nim přidáno závaží. To vedlo ke vzniku kyvadlových hodin, kterým se někdy říká také pendlovky či podlahovky. Jedinou jejich nevýhodou bylo to, že byly velké a zabíraly spoustu prostoru. Proto se začalo usilovat o jejich zmenšení.
Hodiny ve tvaru hudebního nástroje
Historie klasických nástěnných hodin, jak je známe dnes, se začala psát až v roce 1802, kdyby byly již vynalezené kyvadlové hodiny upraveny Simonem a Aaronem Willardovými. Ti totiž klasické zmenšené kyvadlové hodiny upravili do podoby hudebního nástroje, podle kterého byly hodiny pojmenovány: banja.
Tento typ hodin se těšil ohromné popularitě. Nejenom, že měly banjo hodiny originální tvar, ale byly také zdobeny ručně vyřezávanými motivy. Jednalo se o prvotřídní práci, a i v dnešní době byste si takové hodiny jistě vystavili.
Od banjo hodin k náramkovým hodinkám
Od banjo hodin to byl už jen malý krůček k hodinám nástěnným, jak je známe dnes. Jenomže vývoj se nezastavil a byl kladen důraz na stálé zmenšování. Takže se začaly vyrábět hodinky kapesní, z nichž se vyvinuly hodinky náramkové, které mohl majitel nosit pohodlně na zápěstí a měl je kdykoliv po ruce.
Od obelisku k nástěnným hodinám
Je neuvěřitelné, jak dlouhou cestu ušly obyčejné hodiny a hodinky. Představíme-li si, že na počátku všeho byly kameny, které byly ve vzpřímené poloze umístěny kdesi venku a využívaly slunečního svitu a nyní máme hodiny nejenom na zápěstí, ale také doma na zdi a v chytrém telefonu, musíme obdivovat lidskou mysl. Rozhodně tedy neberte nástěnné hodiny za přežitek, který již nyní nepotřebujeme. Naopak, jejich přítomnost doma i v práci nám připomíná, jak velký pokrok lidstvo udělalo.
Dívejte se více kolem sebe a vnímejte, kolik nástěnných hodin vás každý den obklopuje. Nyní, když už víte, kolik jejich vynález zabral času a jak dlouho trvalo, než byly první mechanické hodiny sestaveny, si jich budete vážit o něco víc. Vaše hodiny v kuchyni či obývacím pokoji pro vás již nebudou pouhým designovým a praktickým doplňkem, ale také připomínkou jejich dlouhého vývoje.
You must be logged in to post a comment Login