Inspirace

Neuvadající krása aneb podzimní truhlíky zpestří pošmourné dny

Od   | 

Nastává ideální čas promyslet si, čím  nahradit uvadající petúnie a pelargonie, aby balkony a terasy působily stále vesele a útulně. Máme pro vás několik tipů, co do truhlíku na podzim vysadit a jak o ně pečovat, aby rostliny odolaly i prvním mrazíkům. 

Do podzimních truhlíků patří rozhodně dýně. Zdroj: Pinterest

Co do truhlíku?

Základem podzimního truhlíku představují různé odrůdy vřesů, které jsou velmi odolné. Na výběr jsou vřesy odlišné například svou barvou. Proto můžete vybírat například z bílých květů, růžových, či fialových. Různé druhy vřesů se mohou ale lišit olistěním – některé vřesy mají světle zelenou barvu a některé tmavě zelenou barvu. Setkat se můžeme také s uměle barvenými vřesy, které bychom ale měli okamžitě vrátit zpět do regálu. Umělé barvení je nejen pro rostlinu nepřirozené, ale vřesy nevydrží dlouho a mají větší sklon k usychání. Na trhu můžeme objevit i nekvetoucí druhy vřesů, které s chladnými dny získávají sytě červenou barvu větviček. 

Před uměle barvenými vřesy dejte přednost těm obarveným přírodou. Zdroj: Pinterest

Nakombinujte vřes jinými rostlinami

Abychom okna a balkony neosadili pouze vřesem, je ideální vytvořit zajímavou kombinaci rostlin. Vřes dokonale ladí například s dabécií, se kterou vytvoří dokonalé spojení. Báječnou harmonii ale může tvořit také spolu s malými jehličnany, břečťanem, nebo hebe. Pestrobarevnou kombinaci představuje také vřes spolu s chryzantémou. Ten pravý podzim charakterizují rostliny ve studených barvách. Mezi ty patří například krásnohlávky, starček, skimie, cesmíny, zimostrázy, ale i okrasné trávy.

Vsadit však můžete i na jednoleté rostliny, jako jsou okrasné lilky nebo papriky. Ty mohou zůstat venku až do prvních, opravdu mrazivých dnů. Velmi oblíbené je také okrasné zelí. To získá své dokonalé vybarvení až v prvních mrazivých dnech. Navíc okrasné zelí je nenáročné a může vydržet až do nového roku.

Okrasné zelí, i malé jehličnany jsou v podzimních truhlících velmi oblíbené. Zdroj: Pinterest

Výsadba podzimních truhlíků a péče

Při výběru truhlíku pro podzimní výsadbu nepoužívejte samozavlažovací květináče a truhlíky, jelikož by v nich mohla voda během prvních mrazů zmrznout. Poohlédněte se po ideálním substrátu – pro vřesy je to speciální směs s kyselejším zeminou. Použít ale můžete také rašelinu, promíchanou s pískem. Před výsadbou na dno nasypejte drenážní vrstvu, kterou rostliny preferují. Rostliny sázejte blíže k sobě, protože se přes zimu příliš nerozrostou. Vrchní vrstvu zeminy můžete ještě zasypat mramorovou drtí, nebo dřevěnou štěpkou. Nejenže získáte originální ozdobu, ale vrstva skvěle udrží vlhkost. 

Následná péče o truhlíky je už jednoduchá. Průběžně odstraňujte suché, odumřelé květy, i listy a rostliny nehnojte. Pokud čekáte silnější mrazíky, můžete rostliny ochránit pokrytím netkané textilie. Také zálivku nemusíte řešit příliš často, ideálně postačí 1 x týdně.

Nebojte se plných a bohatých rostlin. Zdroj: Pinterest

Dekorujte truhlíky

Osazené truhlíky se také nebojte ozdobit. Ideální pro podzim je dekorace v podobě pestrých barev, jako je žlutá, oranžová, zelená, nebo hnědá. Hodí se malé dýně, tykve, javorové listy, bukvice, nebo nejrůznější větvičky.

Podzimním truhlíkům sluší oranžová, žlutá i zelená. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie: 

 

 


You must be logged in to post a comment Login