Zahrada
Kiwi a ostatní netradiční ovoce, které můžete pěstovat na malé zahrádce
Představujeme vám tři rostliny, které nejsou na našich zahrádkách příliš rozšířené. První „od pohledu“ tak trochu známe, druhou často potkáváme jako planě rostoucí v přírodě a třetí, tedy především její chutný plod, známe velmi dobře.
Mochyně (Physalis peruviana nebo edulis)
V menší zahrádce nebo v květináči můžeme pěstovat rajčeti podobnou rostlinu, kterou vysazujeme ze semen. Její příbuznou, mochyni „židovská třešeň“ (P. alkekengi), dobře známe z našich zahrádek, když se na podzim rozsvítí její malé oranžové lampionky. Uvnitř lampionku se skrývá jako třešeň velký červenooranžový sladký a chutný plod plný vitamínů. Mochyně peruánská dorůstá výšky 60 – 100 cm a je nenáročná na kvalitu půdy. Mochyni chráníme v zimním období vysokou nastýlkou listí a vrstvou půdy. Pokud ji pěstujeme v nádobě, pak ji na zimu přeneseme do zimní zahrady. Můžeme ji pěstovat jako keřík, anebo vyvazovat jeden hlavní výhon. Sběr bobulí provádíme, až když jsou lampionky úplně suché. Plody se konzumují čerstvé a jsou vhodné do různých salátů.
Jeřáb obecný moravský (Sorbus aucuparia var. moravica)
Do běžné zahrady jsou vhodné očkovance na podnoži aronie. Strom je nižší a s menší korunou. Strom plodí 5. až 6. rok po výsadbě drobné malvičky s vysokým obsahem vitamínu C a kyseliny jablečné. Sklizeň začíná v září, a to oranžových plodů vhodných na přípravu šťávy. Červené malvičky v plné zralosti se sbírají o 3 až 4 týdny později a jsou vhodné k přímé konzumaci, k sušení a k přípravě kompotů, sirupu, šťávy, marmelády, vína, likérů a destilátů.
Aktinidie čínská (Actinidia chinensis)
Za cizokrajným názvem se skrývá nám dobře známé a chutné kiwi. Je to poměrně robustní pnoucí rostlina s až 8 metrů dlouhými výhony. V červnu se objevují smetanově žluté květy. Rostlina vyžaduje slunné a chráněné místo. Pro pěstování je nutná opora ze dřeva nebo drátu. Kiwi je dvoudomé, musíme tedy vysadit jednu samičí a jednu samčí rostlinu. V prvních letech po výsadbě je nutné poskytnout kiwi zimní ochranu, pokud částečně namrzne, pak po hlubším seříznutí opět obrůstá.
Výbornými a zajímavými plody se pyšní i další rostliny a dřeviny, na které se tak trochu zapomnělo a v posledních letech se opět vrací do našich zahrad: kříženci angreštu a rybízu – josta, borůvka velkoplodá, klikve, brusinka, rakytník, trnka a mnoho dalších. Věříme, že si vás tyto rostliny získají nejen chutnými plody, ale i svými krásnými jarními květy a podzimním zbarvením listů.
You must be logged in to post a comment Login