Ložnice

Co nesmí chybět v ložnici, aby se v ní opravdu dobře spalo

Od   | 

Určitě se vám už někdy v životě stalo, že se vám někde spalo lépe než doma. A nemuselo to být novým partnerem  – příčinou mohlo být několik detailů, o kterých byste pravděpodobně ani neuvažovali.

Už jen skutečnost, na jakou světovou stranu je ložnice umístěná, může hrát poměrně důležitou roli při vstávání a usínání. K tomu, aby se ráno lépe vstávalo, pomůže ranní sluníčko. Proto by ložnice měla být umístěná na východ, příjemný bude ale i jihovýchod. 

K pohodě v ložnici přispívají i barvy. Zvolte neutrální odstíny, které nebudou zatěžovat mysl. Zdroj: Postele LS

Pocit bezpečí

Pro kvalitní a ničím nerušený spánek je důležitý pocit bezpečí. S tím souvisí umístění postele. Ta má být umístěná tak, aby spáč viděl na dveře a měl  pevnou oporu za zády. Tu vytvoří stěna a pelest postele. Právě proto se v posledních letech těší velké oblibě lůžka s vysokým čelem, která navozují pocit bezpečí. A nejen to. Návrháři jim přisuzují i další funkce, a tak čelo postele kromě dekorativní a ochranné funkce, navíc poskytuje police pro odložení rozečtené knihy, integrované svítidlo, reproduktory a mnoho dalšího. Při úvaze o koupi tohoto typu lůžka promyslete, zda se vejde do ložnice. Můžete také zvolit postel s nebesy. Málokdo ví, že nebesa se původně používala proti pádu hmyzu do peřin, v současné době je jejich funkce už samozřejmě jen dekorativní. Kdo ale jednou spal v posteli s nebesy, určitě si pamatuje nezapomenutelný pocit nejen bezpečí, ale i soukromí. Je nasnadě, že nebesa potřebují dostatek prostoru, a tak jsou vhodná spíš do větších ložnic a samozřejmě se nevejdou do místnosti se šikminami.

Postel umístěte tak, abyste měli pevnou oporu za zády. Zdroj: Natuzzi

Ideální poloha pro spánek je na boku. Polštář nemá zasahovat pod ramena a má být jen pod hlavou, přičemž jeho výška vyplňuje prostor mezi ramenem a hlavou. Hlava je tak v prodloužení páteře. 

Oporou může být i velké čelo postele. Zdroj: Postele LS

Dokonalá atmosféra

Chceme-li se dobře vyspat, pak k tomu potřebujeme příjemnou atmosféru. Tomu napomáhá světlo. Stejně jako v jiných místnostech i do ložnice se doporučuje několik typů lamp, které se vzájemně doplňují. Centrální světlo by mělo být nepřímé, to znamená, že místnost osvětluje odrazem od stropu. Stolní a stojací lampy vytvářejí intimní atmosféru a lampa u lůžka nám umožňuje číst si v posteli, aniž bychom rušili spolunocležníka. Odborníci nedoporučují v ložnici používat LED, které svítí trichromatickým světlem, to není příznivé našemu organizmu. Modrá vlnová délka nepodporuje tvorbu melatoninu, který má nepostradatelnou funkci řídit bio rytmus den-noc. Zvolte raději halogenové žárovky a nezapomeňte na možnost stmívání. K atmosféře přispívá i celkové zařízení. Nezapomeňte, že ložnice není skladiště ani pracovna. Odpočívá se tu, a tak pro pracovní stůl najděte raději jiné místo, stejně jako pro řadu věcí, které jste tam za léta nashromáždili.

Ke správným světelným podmínkám přispívají i zvolené barvy. Zdroj: Inpro design

Při spánku dýcháte všechny výpary, které vycházejí z použitých materiálů. Volte proto maximum těch, co stvořila příroda. Nezapomeňte na podlahovou krytinu!

Pod lůžkem na subtilní podnoži se bude snadno uklízet. Zdroj: Natuzzi

I ten nejmenší detail hraje roli

Podobně jako u výbavy aut i vybavení ložnice může mít množství detailů, které budou zpříjemňovat vaše pohodlí. U lůžka to je jednoznačně kvalita matrace. Vybrat opravdu kvalitní matraci je kumšt. Každému vyhovuje jiná tvrdost, takže pokud chcete skutečně zdravý spánek, pak je nutné navštívit studio, kde si matraci vyzkoušíte a kde vám odborně poradí. K pohodlí bude přispívat i výška lůžka, samozřejmě z vyšší postele se bude mnohem lépe vstávat a uléhat do ní. Těm, co preferují skutečný přepych, přijde vhod polohovací rošt. Kromě příjemného povlečení zvolte i kvalitní peřiny a polštáře. Nezapomeňte, že můžete mít sadu na léto a sadu na zimu. Tím přispějete k dokonalému teplotnímu komfortu, který je velmi důležitý pro plnohodnotný spánek. A rada závěrem? Dávejte přednost přírodním materiálům, nezapomeňte, že v posteli trávíte ideálně osm hodin denně, tak ať to vašemu zdraví skutečně prospěje.

Dopřejte si maximální pohodlí a zvolte polohovací rošt s matrací. Zdroj: Postele LS

Oblé křivky postele vnáší do prostoru harmonii. Zdroj: Inpro design


You must be logged in to post a comment Login