Rady a tipy

Nepodceňujte nebezpečí a pořiďte si detektor oxidu uhelnatého

Od   | 

Oxid uhelnatý je právem nazýván tichým a nenápadným zabijákem. Nevidíte jej, ale ani jej necítíte. I přesto, že většina osob ví o rizicích spojených s únikem (nejen) tohoto plynu, prevenci v podobě pořízení si detektoru oxidu uhelnatého podceňují.

Nezapomínejte na pravidelné revize kotlů. Zdroj: Vaillant

Jak dopadl průzkum?

Dle průzkumu společnosti Resideo Technologies ze srpna 2022 až 65 procent obyvatel České republiky vlastní zařízení, ze kterého může unikat nebezpečný oxid uhelnatý. Patří sem zařízení, která spalují plynná, kapalná, ale i tuhá paliva. Jedná se zejména o plynové kotle a trouby, krbová kamna, grily, krby, ale i výfukové plyny od automobilu v garáži.

Průzkum dále zjistil, že téměř 74 procent respondentů si tento fakt uvědomuje a 62 procent provádí pravidelnou kontrolu těchto zařízení. Bohužel – téměř polovina Čechů si je jistá, že u nich doma oxid uhelnatý unikat nemůže, 25 procent si pak myslí, že by únik poznali. A celých 26 procent nepopírá, že zabezpečení vůbec neřeší. Detektor oxidu uhelnatého používá jen pětina lidí.

Následky otravy oxidu uhelnatého jsou nebezpečné, mohou skončit i smrtí otráveného. Prevence je přitom jednoduchá. Kromě pravidelného servisu a údržby zařízení je důležitá také instalace detektoru, který případný únik odhalí, a zachrání vám tak život.

K úniku oxidu uhelnatého může dojít i v kuchyni. Zdroj: Unsplash

Proč byste si měli pořídit detektor oxidu uhelnatého?

Jediným způsobem, jak můžete zjistit zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého ve vzduchu, je pořízení detektoru. Ten vás zvukovým signálem upozorní, že je koncentrace plynu nad bezpečnou mezí ještě před tím, než se u vás projeví otrava. Ta se projevuje bolestí hlavy, malátností, únavou, poruchou vidění či žaludeční nevolností.

Pokud si myslíte, že si při těchto příznacích uvědomíte, co se děje, jste na omylu. Příznaky si lze snadno splést s virózou či migrénou a nad skutečnou příčinou se možná ani nezamyslíte. Otrava se rychle projevuje také upadnutím do bezvědomí, člověk může i zemřít.

Kde by neměl detektor oxidu uhelnatého chybět?

Detektor oxidu uhelnatého by neměl chybět v domácnostech, kde se nachází:

  • Karmy
  • Plynové kotle
  • Plynové ohřívače
  • Plynové trouby a sporáky
  • Kotle (topné oleje, uhlí a dřevo)
  • Krby
  • Krbová kamna

Kam detektor umístit?

Aby detektor fungoval správně, je důležité jeho umístění. Vždy se řiďte tím, co uvádí výrobce na obalu. Detektor umisťujte přímo v místnosti, kde může ke tvorbě oxidu uhelnatého dojít – tedy u kotle či karmy. Další přístroj by měl být pro jistotu v ložnici.

Protože je oxid uhelnatý těžký jako vzduch, rozptyluje se po prostoru rovnoměrně. V počátku však bude zahřátý spalováním a bude stoupat vzhůru. I proto přístroj neumisťujte přímo ke spotřebiči, kde by mohlo dojít k falešnému poplachu při nízké koncentraci. Nedávejte jej však ani daleko nebo tam, kde je překážka – záclona, závěs.

Zdroj: Resideo, plyn.cz

 

Vyberte si bezpečnostní kování a kliky

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login