Rady a tipy
Nepodceňte pojištění aneb jak vás nerozhází vytopený byt od sousedů, rozbité umyvadlo nebo zabouchnuté dveře
Pojištění je nedílnou součástí bydlení a je nutné ho sjednat při užívání jakékoliv nemovitosti. Sjednává se u pojistitelů a rozsah i způsob pojištění je stanoven v pojistné smlouvě. Je tedy velmi důležité, aby byly podmínky nastaveny co nejlépe. Jaké druhy pojištění nemovitostí můžeme tedy sjednat?
Nepřehlédnutelné dekorativní stěrky s grafikou. Kam pro ně?
Pojištění staveb
Vlastníci rodinných nebo bytových domů by měli pojištění stavby sjednat automaticky, aby si majetek zajistili vůči nepředvídatelným situacím a událostem. Důležitým krokem při sjednání pojištění je správné stanovení pojistné částky. Pokud by nemovitost byla podhodnocena a stala se pojistná událost, přijdete o značnou část peněz od pojišťovny. Před pojištěním nemovitosti je ideální si nechat udělat profesionální odhad ceny nemovitosti. Hodnota nemovitosti by měla být taková, aby v případě totální škody byla za tento obnos možnost postavení nové, totožné nemovitosti.
Do ceny nemovitosti se však nepočítá hodnota pozemku, protože ten vlastníkovi zůstane i v případě, že škoda na stavbě bude natolik rozsáhlá, že se stavba bude muset zlikvidovat. Co ale v pojistné ceně lze zohlednit, je umístění a lokace pozemku – tedy to, zda se pozemek se stavbou nachází v rizikové oblasti (např. v blízkosti řeky, či potoku).
U staveb je nutné pojistit živelní pohromy, jako jsou záplavy, vichřice, tornáda, krupobití nebo riziko tíhy sněhu. Vhodné je pojistit i odcizení některých technických součástí stavby nebo vandalismus. U bytových domů je potřeba se ujistit, zda vlastník pojišťuje pouze společné části domu, nebo i jednotlivé bytové jednotky. Vlastníci bytových domů často připojišťují i výtahy.
Pojištění bytové jednotky
Pojištění bytové jednotky pojišťuje buďto vlastník bytového domu, nebo si musí každý vlastník bytové jednotky svůj byt pojistit sám. V bytovém domě se tak pojištění sjednává proti živelnímu nebezpečí a dále v souvislosti s krádeží, vloupáním, vandalismem nebo vůči haváriím rozvodů v domě.
Pojištění domácnosti
Doplňkovým pojištěním k bydlení by mělo být i pojištění domácnosti, které ochrání vnitřní vybavení domu nebo bytu proti výše zmíněným událostem. Zapomínat bychom neměli ani na pojištění odpovědnosti za újmu, ke které může dojít nechtěně. Jedná se například o vytopení sousedů, nebo způsobení škody jiné osobě vlastním domácím mazlíčkem.
Životní pojištění
Také na životní pojištění bychom neměli zapomínat v rámci pojišťování nemovitostí. To se uzavírá například pro případ pracovní neschopnosti, pro dobu nezbytnou na léčení nejrůznějších úrazů, trvalých následků, hospitalizace v nemocnici, invalidity, závažného onemocnění, ale i smrti pojištěného. Životní pojištění se v převážné většině sjednává v souvislosti s hypotečními úvěry. Životní pojištění může pomoci třeba i při ztrátě zaměstnání, kdy po určitou dobu nemůžete platit náklady spojené s bydlením.
Výše pojistného
Výše pojistného se odvíjí od hodnoty nemovitosti, ale ovlivnit ji také mohou sjednané podmínky či různá připojištění. Pojistná smlouva by se měla čas od času aktualizovat a s ní samozřejmě i ohodnocení nemovitosti.
Zdroj: novinky.cz, penize.cz, mesec.cz
You must be logged in to post a comment Login