Zahrada
Neokoukané rostliny pro živé ploty
Habr, ptačí zob, bobkovišeň, tis či neblaze proslulé zeravy. To jsou dřeviny, které vidíme v živých plotech asi nejčastěji. Jejich hojné využití má své opodstatnění, avšak někdy se vyplatí trochu zaexperimentovat a sáhnout i po něčem ne tak profláklém. Živý plot můžeme zapěstovat prakticky téměř z každé dřeviny, proto většinou záleží hlavně na našich požadavcích na atraktivitu a údržbu. Tak si pojďme představit pár neokoukaných druhů, ze kterých by si mohl vybrat snad každý. Jaké rostliny pro živé ploty nesmí uniknout vaší pozornosti?
Vhodné rostliny pro živé ploty? Začněte s populárními muchovníky
Rod muchovníku se pyšní asi 20 druhy, ale pro pěstování ve formě živého plotu se hodí hlavně ten Lamarckův a kanadský. Muchovníky jsou v poslední době velmi populární, a to zejména jako solitéry či skupinové výsadby v rodinných zahradách, ale i veřejných prostorách. Kromě toho, že jejich samotný habitus je velmi atraktivní a na jaře je zdobí krásné bílé květy, tak jsou také zdrojem zdravého drobného ovoce, které výborně chutná a dlouho vydrží zralé. Takže pokud je vaším cílem z živého plotu i něco mít, bude muchovník tou správnou volbou.
Nejdříve se zaměříme asi na známější muchovník Lamarckův. Ten má velmi vitální růst, tudíž vám zanedlouho vytvoří perfektní clonu. Je plně mrazuvzdorný a vyhovuje mu živná, vlhká, propustná půda s kyselejším pH a slunné až polostinné stanoviště. Skvěle snáší zmlazovací i tvarovací řez, který bude pro udržení kompaktnějšího tvaru potřeba zjara realizovat. Jistou výhodou je také to, že se dá rovnou pořídit předpěstovaný ve formě živého plotu.
Jestliže však toužíte po druhu se vzpřímenějším růstem, vsaďte na muchovník kanadský, hlavně pak na jeho kultivary jako je ‚October Flame‘ či ‚Rainbow Pillar‘. První zmíněný kultivar má téměř identické nároky na stanoviště i péči jako ten Lamarckův, i když řez nebude tak nutný. Druhý zmíněný lze rovněž tvarovat, ale řez přímo nevyžaduje. Plusem je také to, že se mu daří i v jílovité půdě.
Kam pro záclony, závěsy, polštářky a další bytový textil?
Hlošina – proměnlivá kráska
Když se řekne hlošina, tak si asi každý představí hlošinu úzkolistou známou pod přízviskem “česká oliva”. K výsadbě živých plotů se však více hodí příbuzné druhy jako je hlošina Ebbingeova či hlošina okoličnatá, a proto se právě na ně zaměříme blíže. Začneme s hlošinou Ebbingeovou, respektive jejím kultivarem ‚Compacta‘, který je, jak už jeho samotný název napovídá, typický pro svůj ucelený a kompaktní vzrůst.
Tento kultivar vás bude bavit nejen tím, že je stálezelený, ale také proměnlivostí během celého roku. Jeho listy jsou totiž nejdříve stříbřité, později světle zelené a postupně se vybarvují do tmavě zelené. Kromě toho vás potěší i svou nezvyklou hnědožlutou barvou větviček. Hlošina Ebbingeova kvete v září a na jaře vás potěší jedlými plody s příjemnou sladkou chutí. Vyhovuje jí slunce i polostín, na řez ani půdu náročná není, avšak, i když je dostatečně mrazuvzdorná, je lepší ji na zimu zamulčovat.
Stejně jako hlošina Ebbingeova, tak i hlošina okoličnatá vás potěší během roku proměnlivými, avšak opadavými listy a šťavnatými plody, které v tomto případě dozrávají na podzim. Rovněž se jí bude dařit na slunném i polostiném stanovišti. Velmi dobře snáší chudé půdy, vyloženě nemusí jen ty těžké a přemokřené. Řez přímo nevyžaduje a mulčem ji potěšíte také.
Hortenzie, která zvládne téměř všechno
Přesně takový je v poslední době čím dál více oblíbenější kultivar hortenzie latnaté s názvem Limelight, z kterého vytvoříte velmi atraktivní a nepřehlédnutelný živý plot. Pokud jste příznivci rostlin s velkými květy, tak věřte, že se právě do této hortenzie zamilujete na první pohled. Květy totiž mnohdy měří více než 25 cm, mají bílou barvu doplněnou o jemné zelené tóny, která se koncem léta promění v nádhernou starorůžovou.
Navíc vykvétají na nových výhonech, takže je mráz nepřekvapí a na jaře můžete rostlinu bez obav pěkně zastřihnout a podpořit tak její kompaktní tvar. Kromě květů vás ale dostane i svou nevybíravostí až nenáročností – kultivar Limelight je zkrátka dokonalý. Má rád polostín, ale i slunce, což je u hortenzií celkem nezvyklé. Také je perfektně odolný vůči větru, půdy mu vyhovují téměř jakékoliv, přednost ale dává těm propustným a živným. Snáší i ty nejtužší zimy, tudíž je plně mrazuvzdorný.
Ozdobnice nahradí i keř
Pokud hledáte nevšední rostliny pro živé ploty, zkuste místo keře vysázet živý plot z okrasných travin. Bambus zná asi každý, ozdobnici sice také, ale tu s druhovým názvem obrovská už tak často na českých zahradách nepotkáte. Ozdobnice obrovská je totiž skutečně obrovská – dorůstá do výšky 2 až 4 m a vytváří mohutný trs sestávající z pevných stébel. Má široké a zelené listy, které se na podzim vybarvují do žluta.
Tato ozdobnice vám během chvíle vytvoří dokonale neprůhledný plot a dokonce ji není ani potřeba na zimu svazovat. V předjaří se ale musíte se svým plotem na chvíli rozloučit a rostlinu seříznout na cca 10 cm. Této ozdobnici vyhovuje slunné stanoviště, dobře snáší ale i polostín. Půdu má nejradši propustnou a vlhčí, poradit si však umí i s jílovitější. V našich podmínkách je bez problému mrazuvzdorná.
Zdroj info: Zahradní architektka Alexandra Kuklová, Naše zahrada, Rady pro chytrého zahradníka
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login